احتمال برخورد موشک اسپیس ایکس به ماه!

احتمال برخورد موشک اسپیس ایکس به ماه!

به نقل از اخترشناسان، یک موشک اسپیس ایکس که حدودا هفت سال قبل به فضا پرتاب شده است حالا در راه برخورد با ماه قرار دارد و احتمال برخورد آن به قمر زمین در اوایل ماه مارس وجود دارد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پیشران فالکون ۹ از زمان نخستین ماموریتش در سال ۲۰۱۵ که یک ماهواره هواشناسی را با خود به فضا برد، در مداری نامنظم درحال گردش است.
بعد از آن که این موشک ماهواره رصدخانه آب وهوای فضای ژرف(Deep Space Climate Observatory) را به مدار مورد نظر رساند تا سفر خویش را به سمت نقطه لاگرانژی خورشید- زمین آغاز کند، مرحله دوم آن در فضا شناور شد.
ارتفاع این موشک به اندازه ای بود که سوخت کافی برای بازگشت به جو سیاره ما نداشت و انرژی آن برای فرار از جاذبه منظومه زمین-ماه هم کافی نبود.
حالا، کارشناسان می گویند که مدار این موشک در روز چهارم مارس از مدار ماه می گذرد.
اوایل ماه جاری، "بیل گری"(Bill Gray) که نرم افزار پر کاربرد "Project Pluto" را برای ردیابی اجرام، سیارک ها و دنباله دارهای نزدیک به زمین می نویسد، فراخوانی برای ستاره شناسان تازه کار و حرفه ای برای انجام رصدهای بیشتر روی این موشک داد.
با این داده های جدید، گری باور دارد که مرحله بالایی فالکون ۹ امکان دارد به نیمه پنهان ماه، نزدیک به استوای این قمر، برخورد کند. باآنکه پیشبینی دقیق اثر نور خورشید بر مسیر موشک و تغییر اندک مدار آن دشوار است.
گری می گوید: این اثرات غیرقابل پیشبینی بسیار کوچک هستند اما می توانند از هم اکنون تا چهارم مارس روی هم انباشته شوند این بدان معناست مشاهدات بیشتری باید برای اصلاح زمان و مکان دقیق برخورد صورت گیرد.
او اضافه کرد: من یک مدل ریاضیاتی نسبتا کامل از آنچه زمین، ماه، خورشید و سیارات انجام می دهند و اثر گرانش آنها بر اجرام بوجود آورده ام و تصوری تقریبی از فشاری که نور خورشید به سمت خارج به اجسام وارد می نماید و آنها را از خورشید دور می کند دارم. این مورد به من کمک می نماید تا با اطمینان بیشتر دست به پیشبینی بزنم.
اگر این پیشبینی درست باشد، ماهواره هایی که هم اکنون به دور ماه می چرخند همچون مدارگرد شناسایی ماه ناسا و فضاپیمای هندی چاندرایان-۲ این امکان را خواهند داشت تا اطلاعاتی در مورد دهانه برخوردی بوجود آمده جمع آوری کنند.
در سال ۲۰۰۹، ناسا عمدا یک بخش استفاده شده موشک را با همین هدف به ماه زد اما تصور می شود این اولین باری است که بخشی از یک سخت افزار فضایی به صورت ناخواسته به سطح ماه برخورد می کند.
در طول مأموریت های بین ستاره ای، مرحله بالایی موشک به صورت معمول در مداری به دور خورشید ارسال می شود تا از زمین و ماه دور بماند این در شرایطی است که در پرتاب های نزدیک به زمین، این بخش به صورت معمول به زمین بازگشته و در جو می سوزد.
انتظار می رود مرحله دوم فالکون ۹ که جرم آن حدود ۴ تن است با سرعت ۲.۵۸ کیلومتر بر ثانیه به ماه برخورد کند.
رصدخانه آب وهوای فضای ژرف(انگلیسی: Deep Space Climate Observatory) که به اختصار DSCOVR نامیده می شود، ماهواره آب وهوایی اداره ملی اقیانوسی و جوی(NOAA) است که توسط شرکت اسپیس ایکس با استفاده از فالکون ۹ در ۱۱ فوریه ۲۰۱۵ از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد.
این ماهواره دو سنسور برای رصد زمین برای ردیابی توده های آتش فشانی، اندازه گیری اُزُن و نظارت بر خشکسالی، سیل و آتشسوزی دارد.
منبع:

1400/11/07
23:48:39
0.0 / 5
932
تگهای احتمال برخورد موشک اسپیس ایکس به ماه!: سیاره , شركت , فضاپیما , كاربر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم