درمان و حتی جلوگیری از دیابت نوع 1 با یک قرص جدید

درمان و حتی جلوگیری از دیابت نوع 1 با یک قرص جدید

یک قرص انسولین جدید که توسط محققان دانشگاه ˮییلˮ(Yale) ساخته شده است، موفق شد دیابت نوع ۱ را در موش ها درمان کند و حتی از آن پیشگیری کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه "ییل" یک داروی خوراکی جدید ساخته اند که می تواند به درمان و حتی جلوگیری از دیابت نوع ۱ کمک نماید.
محققان این دانشگاه در آزمایش هایی که روی موش ها انجام دادند، مشاهده نمودند که این دارو نه تنها به سرعت سطح انسولین را در بدن آنها تنظیم کرد، بلکه عملکردهای متابولیک آنها را هم بازیابی و التهاب را معکوس کرد و راهی بالقوه برای جلوگیری از بیماری باز کرد.
دیابت نوع ۱ زمانی آغاز می شود که سیستم ایمنی فرد به سلول های بتای لوزالمعده حمله کرده و آنها را از بین می برد. این سلول های حیاتی مسئول تولید انسولین هستند؛ هورمونی که گلوکز را به انرژی تبدیل می کند و بنابراین بیماران به چندین بار تزریق انسولین در روز نیاز دارند.
مصرف خوراکی انسولین اما یک کار بسیار ساده تر و غیر تهاجمی خواهد بود، اما متأسفانه انسولین پیش از این که بتواند به جریان خون برسد، در معده از بین می رود. خیلی از دانشمندان درحال آزمایش روش های مختلفی جهت کمک به بقای آن در سیستم گوارش هستند و راه هایی را همچون پوشش های محافظ، کپسول هایی با میکروسوزن هایی که مستقیماً انسولین را از راه مخاط معده تزریق می کنند و حتی نانوذراتی که وارد جریان خون می شوند و سپس تنها زمانی انسولین آزاد می کنند که سطح گلوکز بالا باشد، آزموده اند.
اما دانشمندان دانشگاه "ییل" در این مطالعه جدید، یک وسیله حمل و نقل دارویی با نانوذرات جدید ابداع کردند که نه تنها می تواند انسولین را به صورت ایمن به لوزالمعده برساند، بلکه پوشش آن هم فواید درمانی دارد. این پوشش از "اسید اورسودوکسیکولیک" که اسید صفراوی است که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود، ساخته شده است و محققان آنرا پلیمریزه کردند. این کار به پیوند بهتر آن با گیرنده های لوزالمعده کمک می نماید، عملکردهای متابولیک را بهبود می بخشد و مهم تر از همه، حتی سلول های ایمنی سرکش را که در وهله اول سلول های بتا را از بین می برند، می کاهد.
"طارق فهمی"، نویسنده مسئول این مطالعه می گوید: آنچه که من را در این مورد هیجان زده می کند، این است که این یک رویکرد دو جانبه است. این کار سبب تسهیل متابولیسم طبیعی و همینطور اصلاح نقایص ایمنی در بلند مدت می شود. ازاین رو شما در واقع درحال درمان بیماری هستید، در حالیکه همزمان سطح انسولین را هم حفظ می کنید.
این تیم این نانوذرات را روی موش های مبتلا به دیابت نوع ۱ آزمایش کردند و دریافتند که آنها به خوبی در بهبود سطح انسولین کار می کنند، در حالیکه اسید صفراوی، التهاب را کاهش داده و عملکرد متابولیک را بازسازی می کند.
این تیم همینطور دریافت که انسولینی که از راه این کپسول های خوراکی به لوزالمعده تحویل داده می شود، حدود هفت برابر سریعتر از تزریق زیر جلدی استاندارد عمل می کند. نکته مهم این که نتایج مشابهی هم در آزمایشات روی خوک ها مشاهده شد.
محققان می گویند نتایج کاملا امیدوارکننده است، اما کار و تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد تا بررسی شود که آیا انسان ها هم فواید مشابهی را تجربه خواهند کرد یا خیر.
این تیم می گوید که از این نانوذرات میتوان برای حمل مولکول های دیگر هم بهره برد که به صورت بالقوه به درمان بیماری های دیگر کمک خواهد نمود.
"فهمی" می گوید: پتانسیل این نانوذرات برای درمان دیابت و سایر بیماری ها بسیار زیاد است. امیدوارم که این پیشرفت فنی در توسعه راهکارهای فوری برای چالش های دشوار فعلی در خودایمنی، سرطان، آلرژی ها و عفونت ها استفاده گردد.
این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.
منبع:

1400/09/04
20:21:04
0.0 / 5
773
تگهای درمان و حتی جلوگیری از دیابت نوع 1 با یک قرص جدید: آزمایش , ابداع , استاندارد , بازی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم