راه اندازی مجدد دوربین هابل بعد از یک ماه

راه اندازی مجدد دوربین هابل بعد از یک ماه

بیست و یکم: ناسا در روز دوشنبه اعلام نمود که موفق به بازیابی ˮدوربین میدان باز 3ˮ (WFC3) هابل در روز یکشنبه شده و یک قدم به بازگرداندن هابل به فعالیت علمی طبیعی نزدیک تر شده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این دومین بخش از تجهیزات هابل است که فعالیت خودرا از سر گرفته است. قبل از این دوربین پیشرفته نقشه برداری در روز هفتم نوامبر باردیگر فعال شده بود.
"دوربین میدان باز ۳" که مسئول تصویربرداری در طول موج های نوری مختلف است بعد از آن که یک ماه در حالت ایمن قرار گرفته بود رصد خودرا شروع می کند.
آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا در اطلاعیه ای اعلام نمود که تصمیم گرفته اند دوربین میدان باز ۳ را فعال کنند برای اینکه این دوربین مسئول بیش از یک سوم زمانی است که این تلسکوپ صرف رصد فضا می کند.
مهندسان نیز در تلاشند تا با تغییر پارامترهای این دوربین به آن امکان رسیدگی به مشکلات همگام سازی را همزمان با ادامه فعالیت طبیعی بدهند.
این تغییرات بر روی "طیف نگار کیهانی" هابل نیز صورت خواهد گرفت تا از آشکارساز فرابنفش آن محافظت گردد. انتظار می رود این فرآیندها چندین هفته به طول بیانجامد.
به قول این آژانس فضایی، بااینکه از اول نوامبر تا حالا خطای دیگری رخ نداده است اما ناسا اقدامات بیشتری انجام می دهد تا نرم افزار این تلسکوپ را در صورت بروز مشکل ایمن نگه دارد. جستجو برای یافتن علت بروز مشکل ادامه دارد.
بخش های باقیمانده هنوز در حالت "ایمن" قرار دارند و سایر بخش ها طبق انتظار به فعالیت خود ادامه می دهند.
نخستین خطا در ساعت ۱: ۴۶ به وقت منطقه زمانی شرقی در روز ۲۳ اکتبر(۱ آبان) ظاهر شد و پیامی در خصوص خطا در همگام سازی ارسال کرد. خطای مشابه دیگری نیز در روز ۲۵ اکتبر (۳ آبان) رخ داد و متعاقبا تجهیزات هابل در حالت "ایمن" قرار گرفتند.
زمانی که هابل در حالت "ایمن" قرار دارد هیچ داده ای جمع آوری نمی کند و هیچ جرم آسمانی را رصد نمی کند اما همچنان روشن باقی می ماند.
تلسکوپ فضایی هابل که بیش از ۳۰ سال در فضا بوده است نخستین بار در ماه ژوئن در پی بروز مشکلی در یکی از کامپیوتر های داخلی متعلق به دهه ۱۹۸۰، خاموش شد. هابل در تاریخ ۱۷ ژوئیه فعالیت خودرا از سر گرفت.
این آژانس فضایی با موفقیت مانوری بسیار خطرناک برای انتقال هابل به کامپیوتر پشتیبان انجام داد. کامپیوتر پشتیبان تا قبل از این اتفاق روشن نشده بود.
هابل پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی بر طبق داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.
حالا ناسا می خواهد این تلسکوپ را با تلسکوپ فضایی جیمزوب جایگزین کند. جیمزوب در ماه دسامبر(اول دی) به فضا پرتاب می شود.
منبع:

1400/09/02
23:34:55
0.0 / 5
779
تگهای راه اندازی مجدد دوربین هابل بعد از یک ماه: بازی , تلسكوپ , كامپیوتر , مهندس
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم