تغییرات پروتئینی، عامل مهم پیر شدن كلیه ها هستند

تغییرات پروتئینی، عامل مهم پیر شدن كلیه ها هستند

بیست و یکم: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که تغییرات پروتئینی، نقش مهمی در پیر شدن کلیه ها بر عهده دارند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بررسی تغییرات پروتئین در کلیه ها با افزایش سن و همین طور رونویسی ژن ها، به ارائه یک تصویر کامل از روندهای در رابطه با سن و سال که در این اندام ها رخ می دهند، کمک می نماید.
پیری به بروز خیلی از تغییرات در بدن و اندام های ضروری مانند کلیه ها منجر می شود. تغییرات در رابطه با سن و سال در کلیه ها، بیشتر با بررسی رونویسی ژن ها گزارش شده است. بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که این روش به همراه بررسی تغییرات در پروتئین ها، درک بهتری در مورد تغییرات در رابطه با سن و سال در کلیه ها به ما می دهد و شاید به ارائه روش های جدیدی برای درمان اختلال در رابطه با سن و سال در عملکرد کلیه بیانجامد.
"یوکا تاکمون"(Yuka Takemon)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: تغییرات فیزیولوژیکی در عملکرد کلیه هنگام پیری، به خوبی اثبات شده است اما اطلاعات کمی در مورد فرآیندهای مولکولی که زمینه ساز این نقص عملکرد هستند، وجود دارد. خیلی از پژوهش های پیشین در مورد این تغییرات فیزیولوژیکی، رونویسی ژن ها به پروتئین ها را با ارزیابی آران ای پیامرسان مورد بررسی قرار داده اند اما ما می خواستیم ببینیم که آیا بواسطه ترکیب این روش با بررسی سطح پروتئین ها در کلیه می توانیم بینش های بیشتری را گردآوری نماییم.
تاکمون و همکارانش در پژوهش خود، تغییرات در رابطه با سن و سال در عملکرد کلیه ها را در حدود ۶۰۰ موش که از نظر ژنتیکی متنوع بودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها تغییرات آران ای پیامرسان و پروتئین ها را در نمونه های کلیه حدود یک سوم این حیوانات بررسی کردند.
پژوهشگران، یک الگوی در رابطه با سن و سال را هم در تغییرات آران ای پیامرسان و هم در پروتئین های موش ها کشف کردند که نشان می داد تعداد سلول های ایمنی و میزان التهاب در کلیه های این حیوانات رو به افزایش و عملکرد آنها در میتوکندری ها رو به کاهش است.
در هر حال، همه تغییرات در پروتئین ها با تغییرات آران ای پیامرسان مطابقت ندارند و این نشان میدهد که تغییرات پروتئین، بعد از رونویسی ژن ها به آران ای رخ می دهند. این نشان میدهد که کلیه های پیرتر، کارآیی کمتری در ساخت پروتئین های جدید یا پروتئین هایی دارند که در کلیه های پیرتر، زودتر تجزیه می شوند. اگر پژوهش های بیشتری این مساله را تایید کنند، بدین معناست که شاید درمان هایی که ساخت پروتئین را تقویت می کنند یا به کند شدن تجزیه آن می انجامند، برای درمان های بیماریهای کلیوی در رابطه با افزایش سن سودمند باشند.
"رون کورستانژ"(Ron Korstanje)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما نشان میدهد که بررسی آران ای پیامرسان به تنهایی، یک تصویر ناقص را از تغییرات مولکولی ناشی از افزایش سن در کلیه ها نشان میدهد. بررسی تغییرات پروتئین ها، برای درک این فرآیندهای در رابطه با افزایش سن و طراحی روش های جدید برای درمان بیماریهای در رابطه با سن و سال لازم است.
این پژوهش، در مجله "eLife" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/18
11:02:21
0.0 / 5
486
تگهای تغییرات پروتئینی، عامل مهم پیر شدن كلیه ها هستند: پژوهش , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم