با یك میلیون یورو صرفه جویی ارزی؛

محصول پیش بینی ریسك های آب و هوایی بومی شد

محصول پیش بینی ریسك های آب و هوایی بومی شد

بیست و یکم: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه ای برای پیش بینی ریسک آب و هوایی شدند که تا اختتام تابستان امسال به بهره برداری می رسد.یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: پس از تصادفات جاده ای، رویدادهای در رابطه با آب و هوا، با اهمیت ترین عامل درگیری نیروی های امدادی در طول سال و در بیشتر نقاط کشور به شمار می روند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه تصادفات جاده ای، خود نیز تا ۲۵ درصد متأثر از عوامل جوی است، بدین سبب ضرورت دسترسی به اطلاعات دقیق، محلی و هوشمند از آب و هوا و ریسک های در رابطه با آن، یک ابزار بسیار ضروری برای نیروهای سازمان امداد و نجات هلال احمر بشمار می رود.
وی با اعلان اینکه در همین راستا یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه توسعه ژئواینفورماتیک هواشناسی شد تا بستری از داده های جوی با رزولوشن بالا و بر بستر GIS طراحی کند، اظهار داشت: این سامانه نمونه خارجی دارد ولی هم اکنون داده های داخلی این سامانه به روز نمی گردد.
ابراهیمیان با اعلان اینکه در طراحی این سامانه ۳ نکته مد نظر قرار گرفته شده است، افزود: ارایه داده برای تمامی نقاط جمعیتی شایان توجه با محوریت حفظ جان در اولویت اول از مواردی است که در طراحی سامانه مدنظر قرار گرفته شده است.
رئیس گروه ژئوماتیک معاونت علمی و فناوری افزود: محاسبه ریسک ناشی از پدیده های مختلف جوی و اطلاع رسانی به نیروهای امدادی و در نهایت دقت در مشخص شدن ابعاد وقوع پدیده های مختلف جوی همچون مواردی است که در این سامانه در نظر گرفته شده است.
وی افزود: بطور کلی ۸ پدیده ای که برمبنای اقلیم کشور می توانند موجب ضرر و زیان جانی و مالی شوند و نیاز است که پیش از وقوع و هنگام وقوع اطلاع رسانی به همراه اقدامات مناسب صورت بگیرد، بعنوان مرجع در این سامانه مد نظر گرفته شده است.
ابراهیمیان اضافه کرد: این سامانه طوری طراحی شده که داده ها برمبنای پیش بینی های کوتاه مدت ۴۸ ساعته در بازه های زمانی ۱ ساعت و همین طور ۷ روزه در بازه زمانی ۳ ساعته و همین طور وضعیت جغرافیایی منطقه استخراج و بعد از صحت سنجی در اختیار کاربران سازمان در سطوح مدیریتی قرار داده خواهد شد.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: بدین جهت با بهره گیری از این سامانه می توان برای هر منطقه حتی در حد بخش، برای بازه های زمانی مختلف به پیش بینی ریسک پدیده های مختلف و شدت و نتایج محتمل آن دسترسی داشت و در مواقعی که قابلیت پیشگیری وجود دارد اقدامات ضروری صورت پذیرد.
ابراهیمیان با اعلان اینکه پدیده های مختلف همچون طوفان، گردباد، بارندگی ها و… با این سامانه پیش بینی خواهد شد، اشاره کرد: سازمان بهره بردار این سامانه سازمان امداد و نجات هلال احمر است و بعد از آن که در تابستان امسال به بهره برداری رسید می تواند از سامانه استفاده نماید.
وی اشاره کرد: استفاده از این سامانه و جایگزینی آن با نمونه خارجی می تواند یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور داشته باشد.


منبع:

1400/02/12
23:03:11
0.0 / 5
590
تگهای محصول پیش بینی ریسك های آب و هوایی بومی شد: دانش بنیان , شركت , طراحی , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم