بلو اوریجین:

قرارداد ناسا با اسپیس ایكس ناعادلانه است

قرارداد ناسا با اسپیس ایكس ناعادلانه است

بیشتر از یک هفته قبل، ناسا اسپیس ایکس را برای ساخت فضاپیمایی که انسان ها را در برنامه ی آرتمیس ناسا به ماه می رساند برگزید. ارزش این قرارداد ۲.۹ میلیارد دلار است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا دو رقیب اسپیس ایکس(SpaceX) یعنی شرکت بلو اوریجین(Blue Origin) و داینتیکس(Dynetics) را رد کرد و به اسپیس ایکس رسید. حالا شرکت بلواوریجین این تصمیم را زیر سوال می برد.
شرکت موشکی جف بزوس(Jeff Bezos) در اعتراضی به اداره دیوان محاسبات آمریکا ادعا کرد که ناسا به اشتباه با رقیبش قرارداد بسته است.
سخنگوی بلو اوریجین به انگجت اظهار داشت: ناسا برنامه ی نادرستی برای سفر به ماه پیش گرفت و لحظه ی آخر دست به کارشکنی زد. به نقل از خود ناسا این تصمیمی با "خطربالا" بود. تصمیم ناسا موقعیت ها برای رقابت را از بین برد و نه تنها سبب تاخیر برنامه ی بازگشت به ماه شد بلکه آنرا به خطر انداخت.
ناسا در طول تاریخ چندین پیمانکار برای کارهای خود برگزیده است. ناسا این رویکرد را از این جهت پیش می گیرد که رقابت ایجاد شود و اگر یک شرکت نتوانست کارش را بموقع تمام کند مشکلی برای پروژه پیش نیاید. بنابراین سال قبل ناسا سه شرکت اسپیس ایکس، بلو اوریجین و داینتیکس را برای برنامه ی سفر به ماه برگزید.
باب اسمیت(Bob Smith)، مدیرعامل شرکت بلواوریجین در مصاحبه ای با نیویورک تایمز اظهار داشت: ناسا در انجام مأموریت هایی مثل بازگشت به ماه خوب عمل می کند و ما احساس کردیم چنین اشتباهاتی باید بررسی و اصلاح گردد. ما هیچ شانسی برای اصلاح و تغییر این تصمیم نداشتیم و این اصلا عادلانه نیست.
همانطور که گفته شد اسپیس ایکس گزینه ای با "خطربالا" بود، طرحی که این شرکت با آن برنده ی این قرارداد شد شامل استفاده از فضاپیماهای در حال توسعه استارشیپ می شود که تابحال بیشتر آنها در مرحله ی آزمایشی منفجر شده اند. با این وجود این شرکت موفقیت قابل ملاحظه ای هم در ارسال فضانوردان به وسیله ی موشک فالکون ۹ و کپسول کرو دراگون به فضا و رساندن آنها به ایستگاه بین المللی فضایی داشته است.
شرکت آمازون جف بزوس همینطور سال قبل با دولت ایالت متحده بر سر قرارداد دیگری به مشکل خورده بود.
منبع:

1400/02/08
22:30:45
0.0 / 5
684
تگهای قرارداد ناسا با اسپیس ایكس ناعادلانه است: آزمایش , شركت , فضاپیما , موشك
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیست و یکم