ارسال ماهواره جمع كننده زباله های فضایی به فردا موكول شد

ارسال ماهواره جمع كننده زباله های فضایی به فردا موكول شد

بیست و یکم: نخستین ماهواره ای که با بهره گیری از آهن ربا زباله های فضایی را جمع آوری می کند، فردا به فضا پرتاب خواهد شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، این فضاپیما که نامش "ELSA-d" است و توسط شرکت ژاپنی استرواسکیل (Astroscale) ساخته شده قرار بود بامداد امروز (شنبه، 20مارس) بر روی موشک سایوز روسیه و از قزاقستان به فضا پرتاب شود که به علت آنچه مشکلات فنی اعلام شده این امر با اختلاف زمانی 24 ساعت، به ساعت۶: ۰۷ منطقه ی زمانی گرینویچ ( ۹: ۳۷ تهران) فردا، ۲۱ مارس موکول شد.
این فضاپیمای ۲۰۰ کیلوگرمی از دوبخش تشکیل شده است که تعدادی آزمایش در فضا انجام می دهند تا توانایی این سیستم در جمع آوری زباله توسط مکانیسم آهن ربایی را بسنجند.
هنگامی که این آزمایش به پایان برسد "ELSA-d" در جو زمین می سوزد اما این ماهواره برای جمع آوری زباله های فضایی در آینده مهم خواهد بود.
این مأموریت که مجوزش را از آژانس فضایی انگلستان دریافت کرده بعنوان یک آزمایش انجام می شود تا برای مامویت های بعدی مجوز دریافت کند تا بتوانند فضاپیماهای از بین رفته و قطعات زباله های فضایی را از بین ببرند.
طبق گفته ی آژانس فضایی اروپا چیزی در حدود ۹۲۰۰ تن زباله ی فضایی وجود دارد که ساخته ی دست انسان هستند و از فضاپیماها جدا شده و بی هدف در مدار زمین می چرخند.
سازمان ملل متحد متوجه چالش پیشگیری از برخورد ماهواره ها و زباله های فضایی شده است و الان ماهواره ها بگونه ای ساخته می شوند که از برخورد و لطمه جلوگیری نمایند.
پرتاب روز یکشنبه که شرکت استرواسکیل می گوید نخستین مأموریت تجاری است که "فناوری های اساسی لازم برای از بین بردن زباله های فضایی را نشان می دهد" به صورت زنده نیز پخش می شود.
نوبو اوکادا (Nobu Okada)، کارآفرین ژاپنی، شرکت استرواسکیل را در سال ۲۰۱۳ بنیان گذاری کرد و هدف آن پرتاب "تمیزکننده های فضا " بود.
اوکادا می گوید: فعالیتهای پیش از پرتاب با موفقیت انجام شده و ELSA-d آماده ی نشان دادن توانایی فنی ما به جهان است.


این مأموریت به ایجاد سیاست گذاری های بهتر و ایجاد سرویس هایی در مدار برای از بین بردن زباله های فضایی به صورت فعال کمک می نماید.
بنیانگذار استرواسکیل پیش از این به خبرگزاری فرانسه گفته بود که تراکم زباله های فضایی به سطحی خطرناک رسیده و هر لحظه امکان برخورد وجود دارد و اگر ما هیچ اقدامی انجام ندهیم دیگر از فضا نمی توان بهره برد ازاین رو باید یک نفر باشد که فضا را تمیز کند.
زباله های فضایی آینده از ماهواره هایی خواهد بود که بی استفاده شده اند و باید با ماهواره های جدید جایگزین شوند. برای این کار باید ماهواره های قدیمی پاکسازی شوند تا مسیر حرکت ماهواره های جدید تمیز باشد.
بعنوان بخشی از این کار دو بخش با یکدیگر به فضا ارسال می شوند یک ماهواره ی ۱۸۰ کیلوگرمی برای پاکسازی زباله ها و یک ماهواره کوچک تر که بعنوان زباله ی فضایی در نظر گرفته می شود و دارای صفحه ای است که امکان اتصال مغناطیسی در هنگام نزدیک شدن را فراهم می آورد.
در طول این مأموریت سرویس دهنده بطور مکرر به ماهواره ی کوچک تر متصل شده و آنرا رها می کند این نمایش شامل جستجوی ماهواره، تشخیص آن و اتصال به آن است. بخش اصلی این عملیات تا آخر سال کامل می شود و بعد از آن پروسه نابودی ماهواره شروع می شود.


جان آبرن (John Auburn) مدیرعامل این شرکت به دیلی میل اظهار داشت: در انتها مأموریت فضاپیمای "ELSA-d" سرعت خود در مدار را کم می کند و از آخرین پیشرانه هایش برای پیشگیری از برخورد با سایر زباله های فضایی استفاده می نماید و در نهایت به جو زمین بازگشته و می سوزد.
ما در حال کار بر روی فاز بعدی این برنامه برای جمع آوری چندین زباله ی فضایی در یک مأموریت هستیم و انتظار می رود تا آخر سال ۲۰۲۳ پرواز بعدی را انجام دهیم.
دراین مأموریت از نرم افزارهای پیشرفته و فناوری کنترل خودکار استفاده می شود.
شرکت استرواسکیل می گوید: در حالیکه در سال جاری۱۰ ها هزار ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد، زباله های فضایی این اکوسیستم در حال شکوفایی را در خطر خواهند انداخت.
طبق گفته ی آژنس فضایی اروپا ۳۴ هزار قطعه ی بزرگ تر از ۴ اینچ و ۱۳۰ هزار قطعه ی کوچک تر در فضا وجود دارد و تخمین زده می شود این مقدار ناشی از ۵۶۰ برخورد، انفجار و شکسته شدن باشد.
آژانس فضایی اروپا سالانه دو مأموریت پیشگیری از برخورد انجام می دهد. از سال ۱۹۵۷ که ارسال ماهواره شروع شد ۱۰۶۸۰ ماهواره ارسال شدند که ۶۲۵۰ عدد هنوز در فضا هستند و ۳۷۰۰ ماهواره هنوز فعال می باشند.
دکتر آلیس بون(Alice Bunn) مدیر بین المللی آژانس فضایی انگلستان می گوید: برخورد با زباله های فضایی تاثیر زیادی بر روی ماهواره هایی که هر روزه به آنها وابسته هستیم می گذارد.
مأموریت هیجان انگیز ELSA-d نخستین نمایش تجاری پاکسازی زباله است و به ما نشان داده است چگونه میتوان فضا را بجای امن تری برای همه تبدیل کرد.


منبع:

1400/01/01
12:22:32
0.0 / 5
666
تگهای ارسال ماهواره جمع كننده زباله های فضایی به فردا موكول شد: آزمایش , سیستم , شركت , فضاپیما
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیست و یکم