دانشمندان در حال طراحی مغز كوانتومی هستند

دانشمندان در حال طراحی مغز كوانتومی هستند

بیست و یکم: با افزایش تقاضای جهانی برای ظرفیت محاسبات، این مساله واضح و روشن است که جهان به استراتژی های جدید برای ذخیره و پردازش اطلاعات به روشی نوین نیاز دارد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، با در نظر گرفتن این موضوع، فیزیکدانان "دانشگاه رادبود" هلند پایه و اساس نسل کاملاً جدیدی از کامپیوتر ها را بنا نهاده اند. آنها در حال کار بر روی شبکه ای به نام "مغز کوانتومی"(quantum brain) هستند که می تواند رفتار خودمختار سلول های عصبی و سیناپس های مغز را تقلید کند.
آنها نشان داده اند که می توانند شبکه ای از اتم های واحد را به یک الگو تبدیل نموده و آنها را بهم متصل کنند. آنها کشف کردند که با ساخت شبکه ای از اتم های کبالت روی فسفر سیاه قادر به ساختن ماده ای هستند که اطلاعات را به روش های مشابه مغز ذخیره و پردازش می کند و حتی موضوع تعجب آورتر این است که این شبکه می تواند خودرا با آنها سازگار کند.
دانشمندان با ایجاد مجموعه های متناسب از این اتم ها کشف کردند که رفتار شلیک(firing behaviour) این گروه ها تقلید رفتار مدل شبه مغز استفاده شده در هوش مصنوعی است. آنها ضمن مشاهده رفتار نورون های میخ مانند، کوچکترین سیناپس شناخته شده تا حالا را ایجاد کردند و سپس مشاهده نمودند که این گروه ها از خاصیت تطبیقی ​​ذاتی برخوردار می باشند برای اینکه سیناپس ها رفتارشان را بسته به آنچه مشاهده می کردند، تغییر می دادند.
دکتر "الکساندر خواجتوریان"(Alexander Khajetoorians) اظهار داشت: هنگام تحریک مواد در مدت زمان طولانی تری با ولتاژ مشخص، از دیدن تغییر سیناپس ها بسیار متعجب شدیم. این ماده واکنش خودرا برمبنای محرک های خارجی دریافت شده تطبیق داده است.
دانشمندان حالا در حال برنامه ریزی برای ساخت و ایجاد شبکه بزرگتری از اتم ها و همین طور بررسی مواد جدید کوانتومی که می توانند مورد استفاده قرار گیرند، هستند. همین طور آنها باید درک کنند که چرا شبکه اتمی آنها اینطور رفتار می کند.
خاجتوریان در آخر اظهار داشت: اگر در نهایت بتوانیم از این ماده ماشین واقعی بسازیم، می توانیم دستگاه های محاسباتی خودآموز بسازیم که راندمان انرژی آنها بهتر بوده و کوچک تر از کامپیوتر های امروزی هستند.
منبع:

1399/11/15
17:53:56
0.0 / 5
767
تگهای دانشمندان در حال طراحی مغز كوانتومی هستند: دانشگاه , دستگاه , طراحی , كامپیوتر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیست و یکم