مأموریت های جدید ناسا برای درك بهتر خورشید اعلام شدند

مأموریت های جدید ناسا برای درك بهتر خورشید اعلام شدند

ناسا به تازگی از تصمیمش برای انجام دو مأموریت هلیوفیزیک برای درک بهتر ساختار خورشید و سیستمی که آب و هوای فضایی در نزدیکی زمین را کنترل می کند، اطلاع داد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا در دو مأموریت هلیوفیزیک شرکت خواهد نمود که می تواند داده های لازم را برای درک بهتر طوفان های خورشیدی و به صورت کلی آب و هوای فضایی به آنها عرضه نماید.
این آژانس به صورت رسمی مشارکت خویش را در دو مأموریت اعلام نمود که یکی از آنها "ماموریت تلسکوپ طیف سنجی فرا بنفش اپسیلون" (EUVST) و دیگری "کاوشگر تصویربردار زیمان فوارن الکتریکی" (EZIE) است. آنها دو مأموریت از سه مأموریت در رابطه با آب و هوای فضایی بودند که ناسا در سپتامبر ۲۰۱۹ برای انجام آنها و مطالعه مفهوم این مأموریت ۹ ماهه ۴۰۰ هزار دلار دریافت کرد.
مأموریت EUVST یک پروژه تلسکوپ خورشیدی است که به بررسی اینکه "چگونه جو خورشید، بادهای/طوفان های خورشیدی و مواد خورشیدی را که بر میزان تابش فضا تاثیر می گذارد و آزاد می کند" می پردازد. این پروژه که مقرر است در سال ۲۰۲۶ صورت گیرد، توسط آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن (JAXA) هدایت می شود؛ اما ناسا ۵۵ میلیون دلار برای انجام این مأموریت هزینه کرده است. مشارکت های ناسا در این مأموریت شامل سخت افزارهایی مانند ردیاب های فرابنفش، الکترونیک پشتیبانی، اجزای طیف سنج و یک تلسکوپ راهنما است.
در همین حال مأموریت EZIE از سه ماهواره کوچک جهت بررسی فوران الکتریکی شفقی یا جریان الکتریکی بر فراز قطب های اتصال شفق قطبی به مغناطیس کره زمین استفاده خواهد نمود. دانشمندان می خواهند فوران الکتریکی را مورد بررسی قرار دهند، چونکه این رخداد همان پدیده ای است که سبب ایجاد شفق قطبی می شود و می تواند در سیگنال های رادیویی و ارتباطی هم تداخل ایجاد نماید و همینطور به فضاپیما در مدار صدمه برساند.
آژانس های فضایی این نوع مأموریت ها را ارسال می کنند تا بتوانند اطلاعات لازم برای درک فیزیک پشت پدیده های مختلف خورشید را جمع آوری کنند. در ماه آگوست ناسا پنج مأموریت دیگر زیرمجموعه مأموریت های هواشناسی فضایی را برگزید و به هرکدام از آنها ۱.۲۵ میلیون دلار برای انجام یک مطالعه مفهومی اختصاص داد. هدف نهایی این است که بتوانند رویدادهایی مانند شراره های خورشیدی و خروج جرم از تاج خورشیدی را پیشبینی کنند تا بتوانند از فضانوردان، فضاپیماها و سایر فناوری ها در آینده محافظت کنند.
منبع:

1399/10/12
13:01:58
0.0 / 5
585
تگهای مأموریت های جدید ناسا برای درك بهتر خورشید اعلام شدند: تلسكوپ , سیستم , شركت , فضاپیما
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم