اسپیس ایكس ماهواره سیریوس XM-7 را با موفقیت پرتاب كرد

اسپیس ایكس ماهواره سیریوس XM-7 را با موفقیت پرتاب كرد

بیست و یکم: سرانجام ماهواره پخش رادیویی قدرتمند ˮسیریوسSXM-7ˮ که یکی از سنگین ترین ماهواره های ˮزمین ثابتˮ است، بعد از لغو پرتاب به خاطر بررسی سیستم های زمینی در چند روز پیش، با موفقیت توسط شرکت ˮاسپیس ایکسˮ در مدار قرار گرفت.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) ماموریت "سیریوس XM-۷ " یا "SXM-۷" را شب گذشته ساعت ۲۱: ۰۰ به وقت ایران از مجموعه پرتاب فضایی ۴۰(SLC-۴۰) در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال واقع در فلوریدا با موفقیت پرتاب کرد.
این پرتاب به دنبال تلاش ناموفق قبلی در روز جمعه ۱۱ دسامبر انجام شد که یک دقیقه مانده به پرتاب به خاطر بررسی سیستم های زمینی لغو شده بود.
این ماموریت با تقویت کننده مرحله اول موشک "فالکون ۹" انجام شد که قبلاً در نخستین پرواز کپسول "کرو دراگون"(Crew Dragon) به ایستگاه فضایی بین المللی در ماموریت موسوم به "دمو-۱"(Demo-۱)"، پرتاب ماموریت صورت فلکی "رادار ست"(RADARSAT) و چهار پرتاب ماهواره های اینترنتی "استارلینک"(Starlink) در سال ۲۰۲۰ استفاده شده بود.
"اسپیس ایکس" بعد از انجام این پرتاب، موشک "فالکون ۹" را بر روی یک قایق فرودی در اقیانوس اطلس فرود آورد که ۶۹امین فرود موفقیت آمیز خودرا رقم زد.
"اسپیس دات کام" گزارش داد؛ ماهواره پخش رادیویی پرقدرت "SXM-۷" یکی از دو ماهواره برنامه ریزی شده برای جایگزینی با ماهواره های "XM-۳" و "XM-۴" است که به زودی غیر فعال می شوند و وزن آن هفت تن است که یکی از سنگین ترین ماهواره های زمین ثابت را می سازد که تا حالا پرتاب شده است.
مدار زمین ثابت(Geostationary orbit) یا مدار زمین ایستا که بدان "کمربند کلارک" نیز گفته می شود، یکی از مدارهای زمین آهنگ است. این مدار در ارتفاع ۳۵۷۸۶ کیلومتر بالاتر از سطح دریا و دقیقاً بر فراز خط استوای زمین قرار دارد. سرعت دورانی لازم برای استقرار یک ماهواره در این مدار، با سرعت چرخش زمین به دور خود برابر بوده و در فضا در مکانی ثابت قرار دارند و همراه با دَوَران زمین به دور خود می گردند، بدین سبب ماهواره هایی که در این مدار قراردارند از نگاه فردی که روی زمین ایستاده است ثابت به نظر می رسند و همیشه دارای سایه ای ثابت(معروف به «جای پا») بر زمین هستند.
از این خصوصیت بارز مدار زمین ثابت، بمنظور مخابره امواج رادیویی و تلویزیونی استفاده می نمایند و تمام ماهواره های مخابراتی و تلویزیونی بر روی این مدار قرار می گیرند. بنا بر این است که دیش های آنتن های گیرنده امواج از ماهواره ها، به صورت ثابت نصب شده و به موتور برای حرکت دادن مداوم نیاز ندارند.
ماهواره "SXM-۷" از دارایی های شرکت "SiriusXM" است و شرکت "MAXAR Technologies" آنرا ساخته است. به گزارش سایت رسمی شرکت سازنده، این ماهواره به همراه ماهواره دوقلوی خود موسوم به "SXM-۸" در طیف باند S به مدت حداقل ۱۵ سال کار خواهدنمود و دارای یک آنتن بازتاب دهنده بزرگ است. این ماهواره فعالیت رادیوهای متصل به زمین را بدون نیاز به آنتن و دیش امکان پذیر می کند.
این دو ماهواره دوقلو همین طور دارای دو صفحه بزرگ خورشیدی هستند که توانایی تولید بیش از ۲۰ کیلووات نیرو را دارند. بدین سبب این ماهواره های دوقلو از انرژی تجدید پذیر استفاده می نمایند.
منبع:

1399/09/24
13:46:40
5.0 / 5
679
تگهای اسپیس ایكس ماهواره سیریوس XM-7 را با موفقیت پرتاب كرد: اینترنت , تولید , سایت , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیست و یکم