كشف پیام مخفی پشت نسخه خطی قرن ۱۵

كشف پیام مخفی پشت نسخه خطی قرن ۱۵

به گزارش بیست و یكم گروهی از دانشجویان سال اولی ˮموسسه فناوری راچسترˮ با استفاده از یك سیستم تصویربرداری كه توسعه داده بودند موفق به كشف متن مخفی پشت نسخه خطی قرن ۱۵ شدند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این دست نوشته بخشی از مجموعه هنر موسسه فناوری راچستر بود اما بعد از استفاده دانشجویان از سیستم تصویربرداری فرابنفش-فلورسانس مشخص شد که این یک نسخه خطی است. نسخه خطی یک نوشته روی پوست جانوران است که روی آن چندین لایه نوشته وجود دارد. از دانشجویان خواسته شد تا یک سیستم تصویربرداری اشعه فرا بنفش چند طیفی ایجاد کنند تا بتوانند متن پنهان شده روی اسناد و نسخه ها را بخواند.
آنها چندین نسخه از "مجموعه کری"(Carry Collection) را به امانت گرفتند و هنگامی که آن متون تحت نور فرابنفش قرار گرفتند، خطوط شکسته تیره فرانسوی در زیر نور ظاهر شدند.
از آنجائیکه در آن زمان پوست گران بود، مردم متن را پاک می کردند و باردیگر از آنها استفاده می کردند.


متن پاک شده با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست اما با استفاده از سیستم طیف نوری می توان امضای شیمیایی نوشته اولیه را مشاهده کرد.
"زو لالنا"(Zoë LaLena) دانشجوی سال دوم علوم تصویربرداری که روی این پروژه کار می کرد، اظهار داشت: این اعجاب انگیز بود چونکه این سند حدود یک دهه است که در مجموعه کری وجود دارد و هیچ کس متوجه این مورد نشده است و از آنجائیکه این مجموعه هم از مجموعه اج(Ege Collection)است که در آن ۳۰ صفحه شناخته شده دیگر از این کتاب وجود دارد، واقعاً جالب است چون که امکان دارد در ۲۹ صفحه دیگر هم نسخه خطی وجود داشته باشد.
مجموعه "اوتو اج"( Otto Eg) مجموعه ای از نسخه های خطی است که توسط "اوتو اف اج"( Otto F. Ege )، جمع آوری شده است.
اساتید دانشگاه گفتند دانشجویان این مطالعه اطلاعات فوق العاده مهمی را در مورد حداقل دو برگه از نسخه های خطی ما در این مجموعه عرضه کرده اند و به تعبیری دو متنی را کشف کرده اند که ما نمی دانستیم در این مجموعه وجود دارد. حالا ما باید دریابیم که مفهوم این متون چیست.

1399/09/01
12:17:20
5.0 / 5
829
تگهای كشف پیام مخفی پشت نسخه خطی قرن ۱۵: دانشگاه , سیستم , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم