مولكول هایی كه با رشد مغزی نوزادان نارس در ارتباط هستند

مولكول هایی كه با رشد مغزی نوزادان نارس در ارتباط هستند

به گزارش بیست و یكم خراسان رضوی نتایج بررسی های جدید نشان داده است كه تغذیه با شیر مادر امكان دارد به رشد مغزی نوزادان كمك نماید.


به نقل از ساینس، تحقیقات نشان داده است که شیردهی، امکان دارد منجر به افزایش هوش کودکان شود. محققان پروتئین های مختلفی در شیر مادر کشف کردند که سبب رشد عصبی خواهد شد و از این ایده حمایت می کند که شیردهی می تواند به رشد مغز نوزادان کمک نماید.
بحث پیرامون شیردهی، موضوعی است که از گذشته تابحال در مورد آن بحث شده است و احیانا به این زودی ها آخر نخواهد یافت. شواهد علمی نشان داده است که شیر مادر می تواند از افراد در مقابل عفونت ها محافظت کند و همچنین، در کاهش خطر چاقی کودکان، سرطان خون و مشکلات قلبی و عروقی در بزرگسالی موثر باشد، اما شناسایی اینکه، چه عواملی به صورت مستقیم در شیر مادر با این نتایج مرتبط هستند، مشکل است، چونکه عوامل زیادی در این مورد نقش دارند.
درباره نقش شیردهی و ارتباط آن با افزایش هوش، نتایج متنوع و متناقضی وجود دارد. عوامل بسیاری است که می تواند بر هوش تأثیر داشته باشد و ایجاد ارتباط مشخص علت و معلولی بسیار دشوار خواهد بود، بااین حال، این مطالعه بعضی از شواهد قانع کننده را در خود جای داده است.
تحقیقات گذشته ثابت کرده که رشد مغزی و نتایج رشد عصبی در نوزادان نارس صدمه پذیر که در اوایل زندگی با شیر مادر تغذیه می شوند، بهبودیافته است، اما اینکه چه عاملی سبب شده تا شیردهی برای مغز در حال رشد نوزادان موثر باشد، مهم می باشد.
لیمپروپولوس و همکارانش در بیمارستان ملی کودکان در واشنگتن دی سی، جهت بررسی مغز نوزادان و مقایسه بین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند با نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، از شیوه تصویربرداری پیچیده و غیرتهاجمی معروف به "طیف سنجی تشدید مغناطیسی پروتون"(proton magnetic resonance spectroscopy) استفاده کردند.


محققان به دنبال مواد بیوشیمیایی خاص در ماده سفید پیشانی و مخچه (دو منطقه صدمه پذیر در نوزادان نارس) بودند و این مطالعه بر روی این مورد تمرکز داشت. محققان دریافتند که به صورت خاص، مقدار اینوزیتول (مولکولی شبیه به گلوکز) و کراتین (مولکولی که به بازیافت انرژی درون سلول ها کمک می کند) افزایش یافته است.
لیمپروپولوس اظهار داشت: این ترکیبات بیوشیمیایی (بیوشیمیایی به هر ترکیب شیمیایی که بخشی از ترکیب سلول های زنده باشد، اطلاق می شود) نشانگر رشد مغز هستند. برای مثال، سطوح بالاتر کولین در مغز با بهبود حافظه و شناخت ارتباط دارد. با عنایت به این که اطلاعاتی درباره حافظه و شناخت نوزادان نداریم، نمی توانیم ارتباط مستقیم را در این مورد بیان نماییم، اما امید است که این نشانه اولیه برای بهبود هوش باشد و احتیاج به بررسی های بیشتر در این حوزه است. پروتئین ها برای همه نوزادان و بخصوص برای نوزادان در معرض خطر (نوزادان نارس) بسیار مفید می باشد.
وی ادامه داد: نتایج این بررسی بسیار جالب است، چونکه کمک می نماید تا علاوه بر اینکه دریابیم که زایمان زودرس می تواند اثرات مضری بر مغز در حال رشد داشته باشد، همینطور نحوه مراقبت هم می تواند به محافظت از مغز این نوزادان در معرض خطر کمک نماید.
بااین حال، باید توجه داشته باشیم که اگر مادر به هر علتی نتواند شیردهی داشته باشد، نباید احساس گناه کند، چونکه مادران به اندازه کافی تحت فشار هستند و افزودن فشار بیشتر درباره شیردهی بر آنان تأثیر دارد.
بررسی "بهبود متابولیسم مغزی و مخچه ای در نوزادان با وزن کمتر از 1500 گرم (VLBW) تغذیه شده با شیر مادر" در نشست سالانه انجمن های علمی کودکان 2019 عرضه شده است.1399/08/09
13:50:56
5.0 / 5
1294
تگهای مولكول هایی كه با رشد مغزی نوزادان نارس در ارتباط هستند: بازی , تحقیقات , حافظه , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بیست و یکم