مولكولی كه عملكرد مغز و نخاع را بازیابی می كند

مولكولی كه عملكرد مغز و نخاع را بازیابی می كند

بیست و یكم: پژوهشگران انگلیسی، نوعی مولكول ابداع نموده اند كه می تواند به بازیابی عملكرد مغز و نخاع كمك نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از کیک استارتر، پژوهشگران "آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی شورای تحقیقات پزشکی"(MRC LMB) کمبریج، مولکولی ابداع نموده اند که می تواند اتصالات از دست رفته نخاع و مغز موش های مبتلا به اختلالات عصبی همچون آلزایمر و صرع را بازیابی کند.
پژوهشگران با الهام از روش اتصال سلول های مغز، یک پل مولکولی ایجاد کردند که امکان تعاملات جدید را فراهم می آورد و راهی برای بازسازی و ترمیم مدار عصبی ارائه می دهد. این طرح را می توان گسترش داد تا همه انواع سلول را به هم متصل کند و یا اتصالاتی را در بعضی از اختلالات مانند صرع از بین ببرد.
مولکول موسوم به "Cerebellin-1"، مولکولی است که چندین سلول عصبی را به هم متصل می کند که سیگنال ها را به نقاط اتصال خاصی موسوم به "سیناپس ها" می فرستند. به همین دلیل، Cerebellin-1 و پروتئین های مرتبط موسوم به "تنظیم کننده های سیناپتیک"(synaptic organisers)، در ثبت شبکه گسترده اتصالات مربوط به عملکرد سیستم های عصبی، ضروری هستند.
پژوهشگران تصمیم گرفتند تا با برش و قرار دادن بعضی از عناصر ساختاری مولکول های تنظیم کننده متفاوت، مولکول های جدیدی با خاصیت های اتصالی متفاوت تولید کنند. یکی از مولکول های تولید شده موسوم به "CPTX" نشان داد که قابلیتی عالی در سازمان دهی اتصالات نورونی سلول دارد.
"رادو آریسسکو"(Radu Aricescu)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: لطمه رسیدن به مغز و نخاع، اغلب به از دست رفتن اتصالات نورونی و مرگ سلول های عصبی منجر می شود. قبل از بروز مرگ عصبی، فرصت بازگرداندن این پروسه وجود دارد. ما مولکولی ابداع کرده ایم که باور داریم می تواند به ترمیم و جایگزینی اتصالات نورونی با روشی ساده و کارآمد کمک نماید. ما کارآیی این مولکول را در موش هایی که به بیماری یا لطمه گرفتار شده بودند و سیناپس یا نورون آنها از بین رفته بود، آزمایش کردیم.
پژوهشگران تاکید نمودند که هنوز باید بررسی های بسیاری انجام شوند تا کارآیی این یافته ها روی انسان نیز تایید شوند. آنها باور دارند که این نتایج می توانند امکان بازسازی اتصالات لطمه دیده را فراهم آورند و جهت بررسی اختلالات در رابطه با کاهش اتصالات عصبی مورد استفاده قرار بگیرند.
آریسسکو اضافه کرد: تنظیم کننده های سیناپتیک بسیاری وجود دارند که در مغز و نخاع کار می کنند؛ بنا بر این ما با دیدن نتایج این پژوهش بسیار خوشحال شدیم. ما نشان دادیم که می توانیم اتصالات نورونی که پیام ها را ارسال و دریافت می کنند، بازیابی نماییم. از همین روش ها می توان برای از بین بردن اتصالات نیز استفاده نمود. این پژوهش، کاربردهای بسیاری در ترمیم نورون ها خواهد داشت.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/23
12:51:57
5.0 / 5
1441
تگهای مولكولی كه عملكرد مغز و نخاع را بازیابی می كند: آزمایش , ابداع , بازی , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم