لغو مأموریت اسپیس ایكس؛

پروژه آمریكا برای ارسال فضانورد از خاك این كشور به تعویق افتاد

پروژه آمریكا برای ارسال فضانورد از خاك این كشور به تعویق افتاد

به گزارش بیست و یكم مأموریت پرتاب كپسول كرو دراگون همراه ۲ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی لغو شد.به گزارش بیست و یکم به نقل از ای اف پی، مأموریت ارسال فضانوردان همراه کپسول کرو دارگون اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی لغو شد. این اولین مأموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا بعد از ۱۰ سال بود.
دلیل این امر احتمال رعد و برق گزارش شده است. کپسول کرو دراگون روی پد پرتاب آماده بود و باب بنکن و داگ هارلی فضانوردان ناسا هم وارد کپسول شده بودند.
اما چند دقیقه پیش از پرتاب، اسپیس ایکس این مأموریت را لغو نمود. مایک تایلور مدیر پرتاب این عملیات ۱۷ دقیقه پیش از انجام آن اعلام نمود: متاسفانه نمی توانیم امروز کپسول را به فضا پرتاب نماییم.
جیم بریدنستاین مدیر ناسا هم در اینباره اظهار داشت: الان در اتمسفر زمین الکتریسیته زیادی وجود دارد. البته طوفان و رعد و برقی در آسمان نیست اما این نگرانی وجود دارد که پرتاب موشک به ایجاد رعد و برق منجر شود.
در واقع هنگام انجام مأموریت آپولو ۱۲ این صورت گرفت و مدت کوتاهی بعد از پرتاب موشک دو صاعقه درآسمان به وجود آمد که در نتیجه آن برخی ابزارهای موشک از کار افتاد. البته مأموریت آپولو ۱۲ تکمیل شد.
پیش بینی می شود این مأموریت روز شنبه صورت گیرد.
طی ۱۰ سال قبل ناسا برای ارسال فضانودران به ایستگاه فضایی بین المللی به روسیه و موشک های سایوز اتکا داشت و مبلغی کلان صرف این امر می شد.
در همین راستا ناسا قراردادی با اسپیس ایکس و بویینگ امضا کرد تا نسل جدید کپسول های ارسال فضانوردان به فضا را بسازند تا علاوه بر کاهش هزینه ها باردیگر فضانوردان را از خاک آمریکا به فضا ارسال نمایند.
طی سال های اخیر این دو شرکت مدت زمان زیادی را به توسعه کپسول و آزمایش آنها اختصاص دادند. هرچند بویینگ در ساخت کپسول با چالش هایی روبرو شد اما اسپیس ایکس در نهایت کپسول خویش را آماده کرد.
از سوی دیگر یکی از نکات حایز اهمیت دیگر آن است که عملیات مذکور اولین پرواز تجاری به ایستگاه فضایی بین المللی بشمار می رود.

1399/03/09
10:05:11
5.0 / 5
2406
تگهای پروژه آمریكا برای ارسال فضانورد از خاك این كشور به تعویق افتاد: آزمایش , شركت , موشك
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیست و یکم