مهم ترین کشفیات پزشکی سال ۲۰۲۲ چه بود؟

مهم ترین کشفیات پزشکی سال ۲۰۲۲ چه بود؟

بیست و یکم: در سال 2022، موضوعات مهمی در زمینه پزشکی کشف شدند که نتیجه سال ها تلاش و پژوهش بودند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، علم اغلب یک پروسه تکه تکه است که بوسیله انباشت تدریجی دانش، به کندی پیشرفت می کند. این امر خصوصاً در دنیای علم پزشکی مشهود است برای اینکه یافته های تحقیقاتی هدفمند و کوچک ممکنست به ارائه درمان های جدید و تغییردهنده زندگی بیانجامند.
دیدن پیشرفت های پزشکی اغلب مانند کوشش برای دیدن جنگل از روی درختان، دشوار است اما اگر کمی جزئی تر نگاه نماییم و ۱۲ ماه گذشته را مورد بررسی قرار دهیم، به سرعت مشخص می شود که پیشرفت های باورنکردنی در دنیای علم پزشکی رخ داده اند. تعدادی از این پیشرفت ها مانند نقشه برداری از ژنوم کامل انسان، آکادمیک هستند و برخی دیگر مانند واکسن های سرطان مبتنی بر آران ای پیامرسان که به مراحل آزمایشی پیشرفته انسانی می رسند، در نتیجه سال ها کار و تلاش ارائه شده اند. همه این نتایج، لحظات شاخصی به شمار می روند که مقرر است آینده پزشکی را شکل دهند.

داستان همه گیری بزرگ/تکامل همگرای اُمیکرون


سال سوم همه گیری کروناویروس برای خیلی از مردم نشان دهنده بازگشت به صورتی عادی بودن بعد از موج بزرگ سویه «اُمیکرون»(Omicron) کروناویروس در شروع سال ۲۰۲۲ بود. در هر حال، ما تصمیم نمی گیریم که همه گیری چه زمانی تمام شود برای اینکه این مساله به ویروس بستگی دارد. طی ۱۲ ماه گذشته همچنان شاهد افزایش میزان بستری شدن و مرگ و میر بوده ایم برای اینکه کروناویروس همچنان میلیونها نفر را برای دومین بار، سوم یا چهارم آلوده می کند.
شاید مهم ترین داستان همه گیری سال ۲۰۲۲، روشی بود که کروناویروس بواسطه آن به ده ها زیرشاخه مختلف تقسیم شد که همگی جهش های مشابهی داشتند. روند درک رخ دادن این اتفاق و معنای آن برای آینده همه گیری، داستان عجیبی است و از زمانی شروع شد که گروهی از پژوهشگران متوجه الگوهای عجیبی در فاضلاب شدند.

یک عفونت ویروسی عامل ایجاد ام اس است


پژوهشگران برای چندین دهه مشکوک بودند که بیماری عصبی ام اس ممکنست ازطریق یک عفونت ویروسی ایجاد شود اما یک پژوهش منحصربه فرد که طی یک دوره ۲۰ ساله روی ۱۰ میلیون نفر از پرسنل ارتش آمریکا انجام شد، قانع کننده ترین شواهد علت و معلولی را ارائه کرد که تا به امروز ارائه شده اند. این پژوهش نشان داد که مبتلاشدن به «ویروس اپشتین بار»(EBV) اساسا با پیشروی ام اس مرتبط می باشد.
یافته های این پژوهش بدان معنا نیست که مبتلاشدن به ویروس اپشتین بار تنها علت ام اس است، بلکه نشان داده است احتمالاً برخی از عوامل ژنتیکی یا محیطی وجود دارند تا شخص، مستعد مبتلاشدن به بیماری عصبی شود اما به نظر می آید مبتلاشدن به ویروس اپشتین بار می تواند یک محرک حیاتی باشد و این بدان معناست که شاید واکسن ضد این ویروس بتواند از پیشروی ام اس در وهله اول جلوگیری نماید.

تلاش جهانی برای درک اولین توالی کامل ژنوم انسان


پروژه ژنوم انسانی دهه ها درحال اجرا بوده و مشهور است که اولین پیش نویس آن در سال ۲۰۰۰ و یک ژنوم کامل در سال ۲۰۰۳ منتشر گردید اما این نسخه فقط شامل مناطقی است که حدود ۹۲ درصد از کل ژنوم را در بر دارند. حالا، با دو دهه کار بیشتر و پیشرفت در زمینه فناوری پزشکی، کل ژنوم انسان با حدود سه میلیارد پایه در نهایت بدون هیچ شکافی توالی یابی شده است.
در بین سایر اخبار مربوط به پژوهش های ژنتیکی سال ۲۰۲۲، یکی از بزرگترین و طولانی ترین تحقیقات جهان سرانجام نتایج ۲۰ سال کار را منتشر نمود. همه ۱۲ هزار گونه ژنتیکی که بر قد انسان تأثیر می گذارند، بعد از بررسی DNA پنج میلیون نفر منتشر شدند.

نتایج چشم گیر آزمایش واکسن سرطان پوست


بدنبال موفقیت باورنکردنی واکسن های کووید-۱۹ مبتنی بر «آران ای پیام رسان»(mRNA) در سال ۲۰۲۰، پژوهش در مورد این فناوری به سرعت تغییر نمود تا پتانسیل آن برای درمان سرطان کشف شود. مشخص شد که ملانوما اولین هدف اصلی حوزه سرطان برای این فناوری است و هر دو شرکت بزرگ «بایواِن تِک»(BioNTech) و «مدرنا»(Moderna) در مراحل پایانی آزمایش های انسانی هستند.
نتایج حاصل از فاز دوم آزمایش، پیشرفته ترین زاویه دید را در مورد اثربخشی واکسن سرطان آران ای پیامرسان تا به امروز ارائه می دهند. این داده های چشم گیر نشان دادند که افزودن درمان مبتنی بر آران ای پیامرسان به ایمنی درمانی مرسوم، نتایج بیماران را تا ۴۴ درصد بهبود می بخشد.

ثبت فعالیتی شبیه به رویا در مغز انسان درحال مرگ


در حالیکه پزشکان با استفاده از نوار مغزی، امواج مغزی یک مرد ۸۷ ساله مبتلا به صرع را تحت نظر داشتند و مراقب تشنج بودند، بیمار ناگهان گرفتار حمله قلبی شد و از دنیا رفت. این مساله موجب شد تا پژوهشگران، ۱۵ دقیقه فعالیت مغزی را در زمان مرگ ثبت کنند.
آنها روی ۳۰ ثانیه از زمانی تمرکز کردند که قلب از تپش باز ایستاد و توانستند افزایش فعالیت امواج مغزی به نام نوسانات گاما را تشخیص دهند. این امواج در فرآیندهایی مانند رویاپردازی، مدیتیشن و بازیابی حافظه نقش دارند و نگاهی اجمالی را در مورد آن چیزی ارائه می دهند که شخص ممکنست در آخرین لحظات زندگی خود تجربه کند.

تبدیل پیوند مدفوع به یک داروی رسمی


«اداره کالاهای درمانی استرالیا»(TGA) برای اولین بار در جهان، درمان پیوند مدفوع را که برای هدف قرار دادن یک عفونت باکتریایی جدی طراحی شده بود، تأیید کرد. این تاییدیه به شرکت زیست فناوری «بیوم بانک»(BiomeBank) برای ارائه یک محصول درمانی مبتنی بر میکروبیوم با نام «بیومیکترا»(BIOMICTRA) رسید. این محصول فقط بطور ویژه برای درمان عفونت های ناشی از باکتری «کلستریدیوم دیفیسل»(C. diff) تأیید شده است.
اندکی بعد از اعطای این مجوز در استرالیا، «سازمان غذا و داروی آمریکا»(FDA) نیز تأییدیه مشابهی را ارائه داد. این سازمان، درمان پیوند مدفوع شرکت داروسازی «فرینگ فارما»(Ferring Pharmaceuticals) را که بمنظور هدف قرار دادن همان نوع عفونت ارائه شد، جهت استفاده در آمریکا تأیید کرد.

نخستین پیوند قلب خوک به انسان در جهان


بیمار دریافت کننده قلب پیوندی، مردی ۵۷ ساله به نام «دیوید بنت»(David Bennett) بود که از بیماری قلبی لاعلاج رنج می برد. درمان آزمایشی پیوند قلب خوک به انسان، به عنوان آخرین راهکار به بنت پیشنهاد شد که وضعیت مناسبی برای پیوند قلب معمولی نداشت.
بنت نزدیک به دو ماه با قلب خوک زنده ماند اما در نهایت به علت نارسایی قلبی دار فانی را وداع گفت. پژوهشگران هنوز درحال بررسی دقیق چگونگی مرگ بنت هستند برای اینکه بررسی های اولیه هیچ نشانه سنتی را در خصوص رد عضو نشان ندادند.

تبدیل ژن درمانی های جدید به گران ترین داروها


۱۲ ماه گذشته به رژه تاییدیه های ژن درمانی گرانقیمت تبدیل شد. ابتدا، یک روش ژن درمانی با هدف درمان یک بیماری خونی نادر توانست مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کند و با قیمت ۲.۸ میلیون دلار وارد بازار شد. سپس، ژن درمانی دیگری وارد بازار شد که هموفیلی را هدف گرفت و قیمت آن ۳.۵ میلیون دلار بود.
هزینه این روش های ژن درمانی، به مراقبت های بهداشتی در طول عمر بستگی دارد. شرکت های داروسازی ادعا می کنند که این روش ها نهایتاً در مقایسه با درمان هایی که صدها هزار دلار در سال برای چندین دهه هزینه دارند، ارزان تر هستند. در هر حال، هنوز پرسش هایی در مورد این مساله وجود دارد که بیمه گران سلامت چگونه این پرداخت های هنگفت را انجام می دهند و این که آیا این ژن درمانی های چند میلیون دلاری مقرر است تنها به عنوان یک درمان برای افراد ثروتمند باقی بمانند.

انگشت کردن در بینی موجب بیماری آلزایمر نمی شود


شاید مهم ترین خبر پزشکی در امسال، تحقیقات انحصاری در مورد بحث برانگیزترین پژوهش سال ۲۰۲۲ بود. بعد از آنکه گزارش های پژوهشی در خصوص این مساله ارائه شدند که انگشت کردن در بینی می تواند موجب بیماری آلزایمر شود، نیواطلس با چندین متخصص مغز و اعصاب صحبت کرد تا از این پژوهش به ظاهر برجسته آگاه شود.
نهایتاً مشخص شد که حال همه ما خوب است و بعید است که انگشت کردن در بینی، ارتباطی با شروع زوال عقل داشته باشد اما داستان پیش آمده، نمونه کاملی از این بود که چگونه اخبار علمی اغراق آمیز می توانند گمانه زنی های اثبات نشده را تقویت نمایند.
منبع:

1401/10/08
14:55:30
0.0 / 5
305
تگهای مهم ترین کشفیات پزشکی سال ۲۰۲۲ چه بود؟: آزمایش , بازی , پژوهش , پیام رسان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیست و یکم