مأموریت ماه به زمین بازمی گردد

مأموریت ماه به زمین بازمی گردد

به گزارش بیست و یکم، ناسا اعلام نموده که مأموریت ˮآرتمیس۱ˮ بعد از انجام دادن آخرین مرحله از سفر خود، مدار ماه را ترک می کند و در راه بازگشت به زمین قرار می گیرد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ماموریت ماه "آرتمیس۱" (Artemis 1) ناسا بعد از آخرین گذر از کنار ماه، سفر بازگشت خود به زمین را آغاز می کند. کپسول بدون سرنشین "اوریون" (Orion) روز گذشته اول دسامبر در ساعت ۱۶: ۵۳ به وقت منطقه زمانی شرقی، موتور اصلی خویش را به مدت یک دقیقه و ۴۵ ثانیه روشن کرد و در مسیری قرار گرفت که از نزدیک سطح ماه عبور کند و در راه بازگشت به خانه قرار بگیرد.
آخرین اصلاح مسیر، در شانزدهمین روز از مأموریت آرتمیس۱ انجام شد که برای آزمایش سیستم کپسول اوریون در شرایط اعماق فضا قبل از قرار گرفتن فضانوردان در آن برای پرواز بعدی ماه طراحی شده است. روشن شدن موتور اصلی، سرعت کپسول اوریون را حدود ۴۹۸ کیلومتر در ساعت تغییر داد.
مهندسان ناسا، آزمایش های حرارتی ردیاب ها را انجام می دهند که برای محاسبه موقعیت و جهت کپسول استفاده می شوند. این کار مهم می باشد چونکه ردیاب ها باید بتوانند در مقابل دمای شدید فضای عمیق مقاومت کنند.
اوریون بزودی سفر خویش را به سمت خانه آغاز می کند. این کپسول فضایی در روز پنجم دسامبر، در ساعت ۱۱: ۴۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی، به فاصله ۱۲۸ کیلومتری از سطح ماه خواهد رسید و از کنار ماه عبور خواهد نمود. این کار، اوریون را در راه فرود در اقیانوس آرام برای روز ۱۱ دسامبر قرار می دهد.


اوریون در ۱۶ نوامبر برفراز موشک بزرگ "سامانه پرتاب فضایی" (SLS) ناسا پرتاب شد و مأموریت مورد انتظار این آژانس فضایی را به سمت ماه شروع کرد.
آرتمیس۱، اولین مأموریت از پروژه آرتمیس ناسا است که با هدف ایجاد یک پایگاه قمری دائمی در نزدیکی قطب جنوبی ماه تا پایان این دهه صورت می گیرد.
اولین مأموریت پروژه آرتمیس، بعنوان آزمایشی برای سامانه پرتاب فضایی و کپسول اوریون در نظر گرفته شد تا اطمینان حاصل شود که هر دو وسیله، قابلیت پرواز و ایمنی کامل را برای بردن خدمه انسانی به اعماق فضا دارند. اگر آرتمیس۱ مطابق برنامه پیش برود، مأموریت آرتمیس۲، فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ به مدار ماه خواهد فرستاد. سپس، ناسا فضانوردان را در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ در مأموریت آرتمیس۳ به ماه باز خواهد گرداند.
به قول ناسا، آرتمیس۱ تابحال به معیارهای خود رسیده است. مدیران مأموریت روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر اعلام نمودند که پرتاب سامانه پرتاب فضایی در ۱۶ نوامبر نشان داد که این وسیله نقلیه دقیقاً همان گونه که در نظر گرفته شده بود، عمل می کند.
"مایک سارافین" (Mike Sarafin)، مدیر مأموریت آرتمیس اظهار داشت: اولین پرتاب موشک سامانه پرتاب فضایی، بسیار چشم نواز بود. باآنکه مأموریت ما با اوریون درحال انجام شدن است اما ما در طول پرواز همچنان به یادگیری ادامه می دهیم. سیستم های موشک همان گونه که طراحی شده و مورد انتظار بودند، عمل کردند.1401/09/11
13:40:41
0.0 / 5
538
تگهای مأموریت ماه به زمین بازمی گردد: آزمایش , سیستم , طراحی , مهندس
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیست و یکم