آزمایش سوخت رسانی موشک ماه با موفقیت انجام شد

آزمایش سوخت رسانی موشک ماه با موفقیت انجام شد

به گزارش بیست و یکم، مهندسان ناسا، آزمایش مهم سوخت رسانی موشک ماه را با موفقیت پشت سر گذاشتند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک ماه مأموریت "آرتمیس۱" (Artemis 1) ناسا، یک آزمایش حیاتی سوخت رسانی را پشت سر گذاشت و احیانا آنرا در راه پرواز برنامه ریزی شده برای ۲۷ سپتامبر نگه می دارد.
آرتمیس۱ با استفاده از موشک غول پیکر معروف به "سامانه پرتاب فضایی" (SLS)، یک کپسول بدون سرنشین "اوریون" (Orion) را به مدار ماه می فرستد. ناسا کوشش کرد این مأموریت را در سوم سپتامبر پرتاب کند، اما این تلاش به خاطر نشت هیدروژن مایع خنثی شد.
گروه آرتمیس۱ در نهم سپتامبر، دو مولفه را در اطراف محل قطع اتصال جایگزین کردند. سپس، آزمایش سوخت رسانی را برنامه ریزی کردند تا ببینند آیا این تعمیر کارآیی دارد یا خیر. این آزمایش روز گذشته در سکوی پرتاب "B39" در "مرکز فضایی کندی" (KSC) ناسا در فلوریدا انجام شد و خبرهای خوبی را برای این مأموریت به همراه داشت.
"چارلی بلکول تامپسون" (Charlie Blackwell-Thompson)، مدیر راه اندازی آرتمیس، در اظهارات کوتاهی بعد از آزمایش روز گذشته اظهار داشت: همه اهدافی را که برای انجام دادن آن تعیین کرده بودیم، امروز توانستیم به انجام برسانیم.
این بدان معنا نیست که همه چیز عالی پیش رفت. بعنوان مثال، هنگام بارگیری هیدروژن مایع، نشت باردیگر ظاهر شد اما این گروه موفق شدند آنرا عیب یابی کنند و نشتی را به سطح قابل قبول کاهش دهند.
پرسنل آرتمیس۱ طی یک آزمایش پیش فشار که بخشی از فعالیتهای روز چهارشنبه بود، متوجه نشت متفاوت هیدروژن شدند. مقامات ناسا بعد از آخر آزمایش توضیح دادند که این آزمایش، مهندسان را قادر می سازد تا تنظیمات مورد استفاده برای تهویه موتورها را تنظیم کنند و قبل از روز پرتاب، به اعتبارسنجی زمان بندی ها بپردازند تا هنگام شمارش معکوس روز پرتاب، میزان خطر کاهش پیدا کند. همچنین، مقامات آژانس گفتند که نشت دوم، کوچکتر از دیگری بود و گروه آرتمیس۱ توانست آنرا تحت کنترل نگه دارد.
ناسا هم اکنون ۲۷ سپتامبر را بعنوان روز مورد نظر برای پرتاب آرتمیس۱ و تاریخ پشتیبان احتمالی را دوم اکتبر در نظر گرفته است. تامپسون اظهار داشت: به رغم موفقیت روز چهارشنبه، هنوز خیلی زود است که به هر یک از این تاریخ ها تعهد رسمی بدهیم.
وی ادامه داد: من فکر می کنم که داده ها را می گیریم و تا ببینیم چه چیزی را به ما می گویند. من با آزمایش امروز و رسیدن به همه اهدافمان، بسیار تشویق شدم.
برخی عوامل دیگر هم باید با آرتمیس۱ همکاری کنند تا این مأموریت در دو هفته آینده راه اندازی شود. برای مثال، آب و هوا باید مساعد باشد و این هیچگاه در سواحل فلوریدا قطعی نیست. همچنین، این مأموریت باید از صدور گواهینامه "سیستم خاتمه پرواز" (FTS) خود معاف شود. این سیستمی است که برای از بین بردن سامانه پرتاب فضایی در صورت منحرف شدن از مسیر هنگام پرتاب طراحی شده است.
اگر همه چیز برای آرتمیس۱ به خوبی پیش برود، آرتمیس۲ فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ به دور ماه خواهد فرستاد و آرتمیس۳ هم یک یا دو سال بعد، انسان را در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود خواهد آورد. هدف برنامه آرتمیس در نهایت، ایجاد حضور بلندمدت انسان در ماه و اطراف آن و استفاده از مهارت ها و دانش به دست آمده در رساندن فضانوردان به مریخ در اواخر دهه ۲۰۳۰ یا اوایل دهه ۲۰۴۰ است.1401/06/31
18:10:19
0.0 / 5
364
تگهای آزمایش سوخت رسانی موشک ماه با موفقیت انجام شد: آزمایش , سیستم , طراحی , مهندس
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم