دستیار معاون علمی و فناوری؛

کسب وکارها با تأمین مالی جمعی رونق می گیرد

کسب وکارها با تأمین مالی جمعی رونق می گیرد

بیست و یکم: به گزارش بیست و یکم، دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، روش تأمین مالی جمعی را یکی از ابزارهای نوین مالی دانست که در آن سرمایه های غالبا خرد از بدنه جامعه جمع آوری شده و وارد کسب و کارهای درحال توسعه می شودبه گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، روش تأمین مالی جمعی را یکی از ابزارهای نوین مالی دانست که در آن سرمایه های غالبا خرد از بدنه جامعه جمع آوری شده و وارد کسب و کارهای درحال توسعه می شود. در روش تأمین مالی جمعی یا کرادفاندینگ، سرمایه گذاران به نسبت آورده خود، در عایدات پروژه ها سهیم می شوند. دسترسی ساده به سکوهای تأمین مالی تعدادی از طریق شبکه های اجتماعی و وب، از مزیت های این ابزار است که سرمایه گذاران را به کارآفرینان متصل می کند.
به گفته علیرضا دلیری دستیار معاون علمی و فناور رئیس جمهور، کسب و کارهای کوچک درحال توسعه، بر بستر کرادفاندینگ (تامین مالی جمعی)، هزینه شان را برای انجام کار به دست می آورند. ابزار تأمین مالی حسی مبتنی بر ۴ روش اهدا، پاداشی، سهام و وام صورت می گیرد. مدلهای اهدا و پاداش در دنیا با موضوعات مختلفی در حال اجرا می باشد اما مدلهای مبتنی بر سهام و وام نیازمند ایجاد بستر قانونی و تنظیم گری هستند.
وی اظهار داشت: بر همین مبنا با مشارکت موثر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بر مبنای دستور العمل مصوبه شورایعالی بورس، مدل مبتنی بر سهام در بستر فرابورس عملیاتی شده و هم اکنون پیشرفت خوبی داشته است.
دلیری تصریح کرد: این ابزار تأمین مالی جمعی متشکل از پلت فرم (سکوی عامل)، متقاضی (صاحب طرح) و سرمایه گذار (مشارکت کننده) است. عاملین با معرفی سکوهای خود به کار گروه و احراز شرایط مربوطه مجوز فعالیت دریافت می کنند.
جذب سرمایه ۱۹۵۰ میلیارد ریالی
دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تابحال ۷۰ طرح بالغ بر ۱۹۵۰ میلیاردریال به صورت مستقیم از عموم مردم برای طرح های نوآورانه از راه پلت فرم های فعال، جذب سرمایه صورت گرفته است، اضافه کرد: همچنان تعداد طرح های پیوسته در حال افزایش می باشد، این طرح ها در حوزه فعالیتهای کامپیوتری، کشاورزی، تجهیزات و محصولات پزشکی و دارویی، وسایل نقلیه و... بوده است.
وی افزود: طی جلسات برگزار شده با مدیر عامل فرابورس و سایر مدیران مرتبط، پیشنهادهایی از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد اعمال یکسری تغییرات برای بهبود روند تأمین مالی جمعی عرضه شد که در نتیجه آن کارگروه ارزیابی تأمین مالی جمعی فرابورس به تازگی مصوباتی داشته است.
کرادفاندینگ؛ راه های اصلی تأمین سرمایه در آینده
به گفته دلیری حداکثر سقف تأمین مالی هر طرح از ۱۰۰ میلیاردریال به ۲۵۰ میلیاردریال افزایش پیدا کرده و همینطور مقدار پذیرش مجموع طرح های باز نزد هر عامل در هر زمان به ۷۵۰ میلیاردریال تغییر کرده است.
وی ضمن اشاره به این که این روش تأمین مالی برای فعالیتهای فناورانه همچون در روستاها هم خیلی مؤثر خواهد بود، اظهار داشت: درحال نهایی کردن این طرح برای روستاهای کشور هم هستیم و انتظار می رود کرادفاندینگ (تامین مالی جمعی) در آینده به یکی از طریق های اصلی تأمین سرمایه برای کسب و کارهای نوپا تبدیل گردد.
دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: همینطور صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت رونق بخشی به این ابزار مبادرت به ضمانت اصل سرمایه طرح ها تا سقف ۱۰۰ میلیاردریال کرده که مشروط به عقد قرارداد در میان سکوی تأمین مالی جمعی و صندوق نوآوری و شکوفایی است.


منبع:

1401/05/31
13:21:22
0.0 / 5
513
تگهای کسب وکارها با تأمین مالی جمعی رونق می گیرد: فناوری , كامپیوتر , كسب و كار , محصولات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیست و یکم