برنده جایزه مریم میرزاخانی در سال 2020 اعلام گردید

برنده جایزه مریم میرزاخانی در سال 2020 اعلام گردید

بیست و یكم: به انتخاب ˮآكادمی ملی علوم آمریكاˮ، پروفسور ˮلری گاثˮ استاد ریاضیات از موسسه فناوری ماساچوست(MIT) بعنوان برنده ˮجایزه مریم میرزاخانیˮ در سال 2020 معرفی گردید.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا، آكادمی ملی علوم، جایزه ای كه اخیرا به نام مریم میرزاخانی، ریاضیدان فقید ایرانی مزین شده است را به "لری گاث"، استاد ریاضیات در موسسه فناوری ماساچوست(MIT) اهدا خواهدنمود.
بنابراین اعلام، "لری گاث" جایزه ۲۰ هزار دلاری را بمنظور ایجاد ارتباطات شگفت آور، اصیل و عمیق بین هندسه، تجزیه و تحلیل، توپولوژی و تركیبیات كه منجر به حل یا پیشرفت های اساسی خیلی از مسائل برجسته دراین زمینه ها شده است، دریافت می كند.
"تركیبیات" شاخه ای از ریاضیات است كه به بررسی ساختارهای متناهی و شمارا می پردازد. همین طور در ریاضیات، توپولوژی به خواص هندسی اشیاء مربوط می شود كه تحت تغییر شكل های پیوسته چون كشیدگی، پیچش، مچاله كردن و خم كردن حفظ شده، اما تحت پارگی یا چسباندن حفظ نمی شوند.
جایزه "مریم میرزاخانی" هر ساله از جانب آكادمی ملی علوم ایالات متحده به كمك ها و پیشرفت های استثنایی در علم ریاضی تعلق می گیرد.


"لری گاث" در خیلی از زمینه های ریاضیات همچون هندسه سیستولیك، تجزیه و تحلیل و تركیبیات، كمك های شایان توجهی داشته است. دستاوردهای وی شامل معرفی یك سلول جدید برای تجزیه فضای اقلیدسی، نوشتن یك كتاب معتبر در روش چند فرمولی و ایجاد یك الگوریتم جدید القایی-مقیاسی معروف به روش بورگین-گاث(Bourgain-Guth) است.
این جایزه در ابتدا در سال ۱۹۸۷ بعنوان جایزه "NAS" در ریاضیات به افتخار صدمین سالگرد انجمن ریاضی آمریكا افتتاح شد. این جایزه به احترام و به افتخار مرحوم مریم میرزاخانی كه یك ریاضیدان بسیار موفق و با استعداد و نخستین (و تابحال تنها) زنی است كه موفق به دریافت مدال بسیار معتبر فیلدز(هم تراز با جایزه نوبل) شد، تغییر نام داد.
مبلغ نقدی این جایزه از جانب هدایای سخاوتمندانه "بنیاد سیمونز" و سایر نیكوكاران و حامیان تامین می شود.
جایزه مریم میرزاخانی در ریاضیات در تاریخ ۲۶ آوریل در ۱۵۷امین نشست سالانه آكادمی ملی علوم آمریكا به "گاث" اهدا خواهد شد.
آكادمی ملی علوم(National Academy of Sciences) یا به صورت مخفف "NAS" سازمانی غیرانتفاعی در ایالات متحده است. اعضای آن بطور عام المنفعه بعنوان مشاوران علمی، مهندسی و پزشكی خدمت می كنند. اعضای آكادمی ملی علوم بعنوان یك آكادمی ملی، بر طبق دستاوردهای ممتاز و پیوسته خود در تحقیق دست اول، توسط اعضای كنونی برگزیده می شوند. عضویت در آكادمی ملی علوم، دارای ارزش بسیار ممتاز و پرستیژ بالایی در بین آكادمین ها و مراكز علمی است.1398/11/20
23:59:03
5.0 / 5
4277
تگهای برنده جایزه مریم میرزاخانی در سال 2020 اعلام گردید: فناوری , مهندس
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیست و یکم