شناسایی یک بیماری جدید مخرب کلیه و کبد

شناسایی یک بیماری جدید مخرب کلیه و کبد

بیست و یکم: پژوهشگران دانشگاه ˮنیوکاسلˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان از شناسایی یک بیماری مخرب ارثی که بر کلیه ها و کبد تاثیر می گذارد، آگاهی داده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، دانشمندان دانشگاه نیوکاسل از کشف یک بیماری ارثی جدید به نام "سیلیوپاتی در رابطه با تی یو ال پی ۳"(TULP3-related ciliopathy) خبر دادند. این بیماری که ازطریق یک ژن ارثی معیوب ایجاد می شود، می تواند به نارسایی کبد یا کلیه در بزرگسالان و نوجوانان منجر شود.
البته نارسایی کلیه و کبد می تواند به دلیلهای مختلفی ایجاد شود. نارسایی اندام در صورت عدم درمان می تواند زندگی فرد را به خطر بیاندازد، اما خیلی از بیماران تشخیص دقیق را دشوار می دانند.
نویسندگان این مطالعه جدید دریافته اند که یک ژن معیوب کاتالیزور افزایش فیبروز در کبد و کلیه است. فیبروز زیاد اغلب به نیاز بیمار به پیوند منجر می شود. فیبروز(fibrosis) یا فسادِ الیاف، بیماری ورم بافت های رشته ای و سخت شدن بافت های همبند است که در نتیجه فزونی یافتن تشکیل الیاف در بافت همبند طی یک پروسه بهبودی پذیر یا بهبودی ناپذیر رخ می دهد. فیبروز ممکنست خوش خیم، بدخیم یا بیماری زا باشد.
پروفسور "جان سیر"(John Sayer) از دانشکده پزشکی دانشگاه نیوکاسل اظهار داشت: یافته ما پیامد بزرگی برای تشخیص و مدیریت بهتر بیماری کلیوی و کبدی در بعضی بیماران دارد. کاری که حالا می توانیم انجام دهیم این است که بیماری این دسته از بیماران را بصورت دقیق تشخیص دهیم.
طی این مطالعه پژوهشگران انگلیسی چندین فرد را مورد بررسی قرار دادند و عملیات نمونه برداری انجام دادند و داده های ژنتیکی آنها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کردند.
در نهایت، پژوهشگران ۱۵ بیمار از هشت خانواده را بعنوان مبتلایان به این بیماری جدید شناسایی نمودند. آنها سپس از ادرار جمع آوری شده از آن ۱۵ بیمار برای رشد سلول ها در یک محیط آزمایشگاهی استفاده کردند. تجزیه و تحلیل آن سلول های رشد یافته در آزمایشگاه به پژوهشگران کمک کرد تا نقص دقیق پشت بیماری سیلیوپاتی در رابطه با TULP۳ را بررسی نمایند.
بیش از نیمی از شرکت کنندگان این مطالعه نیاز به پیوند کبد یا کلیه داشتند. پیش از این کار، علت اصلی نارسایی اندام آنها یک راز بود. پروفسور سیر در این زمینه اظهار داشت: ما از این که توانستیم این تعداد بیمار مبتلا به "سیلیوپاتی در رابطه با تی یو ال پی ۳" را شناسایی نماییم شگفت زده شدیم که این نشان میدهد که این بیماری در افراد مبتلا به نارسایی کبد و کلیه شایع است. ما امیدواریم که بتوانیم در آینده برای خیلی از خانواده های دیگر تشخیص مناسب ارائه نماییم.
پژوهشگران دانشگاه نیوکاسل همچنان به تحقیق در این زمینه ادامه خواهند داد و در آینده نیز قصد دارند رده های سلولی گرفته شده از بیماران مربوطه را تجزیه و تحلیل کنند و درمان های جدید بیشتری را برای بیماری "سیلیوپاتی در رابطه با تی یو ال پی ۳" آزمایش نمایند.
یافته های این مطالعه در مجله "American Journal of Human Genetics" انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/10
21:18:05
0.0 / 5
429
تگهای شناسایی یک بیماری جدید مخرب کلیه و کبد: آزمایش , پژوهش , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم