تصویر دسته گل کیهانی از دید هابل

تصویر دسته گل کیهانی از دید هابل

بیست و یکم: ناسا بتازگی در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل تصویری باشکوه از یک کهکشان منتشر نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی هابل در این تصویر زیبایی کهکشان "آفتابگردان" را ثبت کرده است.
ناسا اظهار داشت: ما برای شما یک دسته گل کیهانی داریم. این تصویر از "کهکشان آفتابگردان"(Sunflower Galaxy) یا (M۶۳) زیبا است که از زمین ۲۷ میلیون سال نوری فاصله دارد.
"هابل" قوی ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های کیهانی ناسا تا حالا بوده که به مدت ۳۲ سال درحال فعالیت است و ناسا امیدوار است سالهای بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دور و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار داد.
۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به "جیمز وب" را که اغلب بعنوان جانشین "هابل" از آن یاد می شود، پرتاب کرد. "وب" اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین "هابل" توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند. نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چونکه "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده نماید. "هابل" می تواند نورهای محدوده طول موج حدود ۲۰۰ نانومتر(nm) تا ۲.۴ میکرون را ببیند، در صورتیکه برد "وب" از حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون است. گفتنی است "وب" گرچه برای کاوش در طیف نور مادون قرمز طراحی شده، اما همچنان قادر خواهد بود قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را نیز ببیند.
منبع:

1401/02/20
23:24:32
0.0 / 5
637
تگهای تصویر دسته گل کیهانی از دید هابل: تلسكوپ , طراحی , كاربر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیست و یکم