بالگرد نبوغ ثبت كرد

تصویری از تجهیزات رها شده مریخ نورد استقامت در مریخ

تصویری از تجهیزات رها شده مریخ نورد استقامت در مریخ

بالگرد نبوغ ناسا به ثبت تصاویری از مریخ که قبل از این هیچ گاه ندیده ایم، ادامه می دهد. این بالگرد در آخرین ماموریت خود تصویری از تجهیزاتی را که به فرود مریخ نورد ناسا بر سیاره سرخ کمک کردند، ثبت کرده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، بالگرد نبوغ (Ingenuity)، در آخرین ماموریت خود در روز ۱۹ آوریل از چتر نجات و سپر محافظ (backshell) استقامت (Perseverance) که به فرود این مریخ نورد و بالگرد نبوغ در دهانه ی جیزرو (Jezero) مریخ روز ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ کمک کردند، تصویری ثبت و به زمین ارسال کرده است.
ثبت این تصویر تصادفی نبوده است. تیم نبوغ می خواستند تصاویری از تجهیزات فرود استقامت ثبت کنند تا کمکی برای پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا باشد. هدف این پروژه بازگرداندن نمونه های جمع آوری شده توسط مریخ نورد استقامت به زمین است و احیانا در سال ۲۰۲۳ صورت گیرد.
"ایان کلارک" (Ian Clark) از مرکز پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیای جنوبی، مهندس سابق سیستم های استقامت و رهبر فعلی بازگردانی نمونه های مریخ روز چهارشنبه در اطلاعیه ای اظهار داشت: فرود "استقامت" بر مریخ از نظر ثبت وقایع بهترین فرود در تاریخ بوده است. دوربین ها همه چیز از باز شدن چترنجات تا لحظه ی لمس سطح مریخ را به نمایش گذاشتند. اما تصاویر "نبوغ" نمای متفاوت دیگری ارائه می کنند. اگر آنها نشان دهند که سیستم های ما همانطور که تصور می کردیم، کار کرده اند یا مجموعه داده ای از اطلاعات مهندسی ارائه نمایند که بتوانیم از آنها برای بازگرداندن نمونه از مریخ استفاده نمائیم، فوق العاده خواهد بود؛ اما حتی اگر اینطور نشود، این تصاویر همچنان فوق العاده و الهام بخش هستند.
سپر محافظ مخروطی شکل به استقامت کمک کرد تا سفر طولانی از زمین تا مریخ را پشت سر بگذارد و علاوه بر آن در مسافرت کوتاه، اما سوزان از جو مریخ دوام بیاورد. چترنجات فراصوت این ماموریت که ۲۱.۵ متر عرض دارد، بزرگ ترین چتر استقرار یافته در مریخ بوده است. این چتر نجات بطور شایان توجهی سرعت کاهش ارتفاع مریخ نورد را کاهش داد.


همانطور که از سالم بودن مریخ نورد استقامت و بالگرد نبوغ پیداست، سپر محافظتی و چتر نجات کار خودرا به خوبی انجام دادند. سپر محافظ شکسته، اما جای تعجب نیست؛ برای اینکه این بخش در روز فرود با سرعت ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت به سطح مریخ برخورد کرده است.
آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در بیانیه ی خود نوشت: بنظر می رسد سپر محافظتی هنگام ورود به جو مریخ دست نخورده باقی مانده است. خیلی از ۸۰ بندی که این سپر را به چتر نجات متصل کرده بودند، قابل مشاهده هستند و دست نخورده به نظر می رسند. بااینکه تنها یک سوم چتر نجات در این تصویر قابل رؤیت است، اما طبق بیانیه ی ناسا، هیچ نشانه ای از لطمه ناشی از جریان باد فراصوت هنگام باز شدن آن وجود ندارد. چندین هفته جهت بررسی نیاز است تا بتوان نظر نهایی داد.
بالگرد "نبوغ" ناسا در طول نوزدهمین پرواز ۱۵۹ ثانیه خود، ۱۰ تصویر از این سپر و چتر نجات ثبت نمود. این بالگرد در مجموع ۳۶۰ متر را طی کرد و در ارتفاع هشت متری به پرواز پرداخت.
"هاوارد گریپ" (Håvard Grip) در بیانیه ناسا می گوید: برای ثبت تصاویر مورد نیاز ما مانورهای زیادی انجام دادیم، اما نسبت به آنها مطمئن بودیم؛ برای اینکه چنین مانورهای پیچیده ای در پروازهای دهم، دوازدهم و سیزدهم نیز وجود داشت.
این پرواز بیست و ششمین ماموریت "نبوغ" بوده است که در سالگرد نخستین پرواز تاریخ ساز آن در مریخ به انجام رسید.
بالگرد "نبوغ" در ابتدا قرار بود تنها پنج پرواز را به انجام برساند و امکان پذیر بودن پرواز روی سیاره سرخ را به نمایش بگذارد. این بالگرد حالا ماموریت خودرا گسترش داده و مرزهای پرواز در مریخ را جابه جا کرده است و بعنوان یک پیشاهنگ برای مریخ نورد "استقامت" کار می کند.
مریخ نورد "استقامت" نیز بتازگی به بقایای دلتای یک رودخانه باستانی رسیده است. تیم این مریخ نورد مشتاق جستجوی این دلتا و جمع آوری نمونه هستند که می تواند نشانه هایی از حیات باستانی در خود داشته باشد. "نبوغ" که هنوز به این منطقه نرسیده نیز بخش بزرگی از این تلاش ها خواهد بود.
"نبوغ" بعد از رسیدن به این دلتا باید مشخص نماید که "استقامت" برای رسیدن به بالای دلتا کدام یک از دو مسیر رودخانه را باید طی نماید. علاوه بر مسیریابی، داده های "نبوغ" به تیم "استقامت" کمک می نماید تا اهداف علمی بالقوه را ارزیابی کنند. به قول آنها، ممکنست از این بالگرد برای تصویربرداری از خاصیت های زمین شناسی مریخ که برای "استقامت" قابل دسترسی نیست، استفاده گردد.1401/02/09
12:25:23
0.0 / 5
661
تگهای تصویری از تجهیزات رها شده مریخ نورد استقامت در مریخ: آزمایش , سیاره , سیستم , مهندس
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم