۶۰ ماهواره استارلینك امروز پرتاب می شود

۶۰ ماهواره استارلینك امروز پرتاب می شود

بیست و یكم: بنا به اعلام شركت ˮاسپیس ایكسˮ(SpaceX)، قراراست امروز سومین ماموریت پرتاب ماهواره های اینترنتی ˮاستارلینكˮ( Starlink) به مدار صورت گیرد.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، شركت "اسپیس ایكس"( SpaceX ) پرتاب ماهواره های اینترنتی "استارلینك"( Starlink) را ادامه خواهد داد و امروز سومین ماموریت پرتاب ۶۰ ماهواره به مدار را عملیاتی خواهدنمود.
در این راستا مقرر است ماهواره های "استارلینك" سوار بر موشك "فالكون ۹" امروز عصر در ساعت ۹: ۴۹ AM به وقت" EST"(۱۸: ۱۹ به وقت تهران) به فضا پرتاب شوند. این ماموریت كه "استارلینك v۱.۰ L۳" نام دارد، از پایگاه پرتاب "كیپ كاناورال"(Cape Canaveral) در فلوریدا صورت خواهد گرفت.
نیروی هوایی آمریكا پیش بینی كرده كه وضعیت آب و هوا برای انجام این ماموریت ۵۰ درصد مناسب می باشد و اگر امروز این ماموریت انجام نشود، فردا صورت خواهد گرفت برای اینكه شرایط آب وهوا در فردا بهبود خواهد یافت و تا ۷۰ درصد برای انجام ماموریت مطلوب خواهد بود.
این دومین ماموریت پرتاب مداری "فالكون ۹" در سال ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود ولی بطور كلی سومین ماموریت فالكون ۹ است برای اینكه در اوایل ماه جاری توانایی كپسول دراگون در بازگشت به زمین در صورت بروز هرگونه مشكل هنگام صعود آزمایش شد و دراگون با استفاده از "فالكون ۹" این كار را انجام داد.


مقرر است همراه با فالكون ۹، ۶۰ ماهواره استارلینك به فضا پرتاب شود كه هركدام از این ماهواره ها ۲۶۰ كیلوگرم وزن دارند كه مجموع بار فالكون ۹ به ۱۵ هزار و ۶۰۰ كیلوگرم می رسد.
این ماهواره ها به ارتفاع ۲۹۰ كیلومتری از فراز زمین می رسند و بعد از آن با استفاده از سوزاندن سوخت "كریپتون" به ۳۵۰ كیلومتری زمین می رسند.


ماموریت "استارلینك v۱.۰ L۳" بعنوان قسمتی از ماموریت پرتاب ماهواره های استارلینك است كه تعداد آنها به هزار و ۵۸۴ ماهواره می رسد.
شركت "اسپیس ایكس" می خواهد در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۴ ماموریت پرتاب استارلینك را به انجام برساند كه این ماموریت دومین پرتاب امسال خواهد بود.
در نهایت، بعد از گذشت ۶۱ دقیقه و ۴۸ ثانیه بعد از پرتاب، ۶۰ ماهواره مرحله پایانی ماموریت را انجام خواهند داد و در مدار، عملیات خودرا آغاز می كنند.
ماهواره های "استارلینك" قسمتی از برنامه اسپیس ایكس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵ با درخواست "ایلان ماسك" مدیرعامل این شركت از كمیته ارتباطات فدرال در خصوص اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یك پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینك را بعنوان یك سیستم پهنای باند ارزان قیمت كه می تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم آورد، به ثبت رساند.
"ماسك" باید حداقل ۴۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار دهد تا بتواند حداقل پوشش اینترنت را ایجاد كند و برای پوشش متوسط جهانی باید حداقل ۸۰۰ ماهواره به فضا بفرستد. بگفته "اسپیس ایكس"، صورت فلكی متشكل از ماهواره های استارلینك می تواند در آینده بطور شایان توجهی رشد كند و به تعداد ۱۲ هزار ماهواره برسد.
منبع:

1398/11/07
20:41:28
5.0 / 5
4395
تگهای ۶۰ ماهواره استارلینك امروز پرتاب می شود: آزمایش , اینترنت , شركت , موشك
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم