جزییات موشک جدید چین برای ارسال فضانوردان به فضا

جزییات موشک جدید چین برای ارسال فضانوردان به فضا

بیست و یکم: بگفته یک دانشمند ارشد موشک، موشک نسل بعدی چین که برای حمل فضانوردان طراحی شده است، چند منظوره و تا حدی قابل استفاده مجدد خواهد بود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، "وانگ شیائوجون"، رییس آکادمی فناوری پرتابگر چین که سازنده اصلی موشک های حامل این کشور است، طی یک جلسه بین المللی اظهار داشت که موشک جدید این کشور (که هنوز نامش فاش نشده است) دو مدل خواهد داشت.
نخستین مدل شامل یک تقویت کننده اصلی دو مرحله ای خواهد بود و برای انتقال فضانوردان یا محموله به ایستگاه فضایی تیانگونگ چین استفاده خواهد شد، در صورتیکه مدل دیگر دارای یک تقویت کننده اصلی سه مرحله ای و چند تقویت کننده جانبی خواهد بود و وظیفه حمل فضانوردان به ماه را بر عهده خواهد داشت.
نخستین مدل قادر خواهد بود ۱۴ تن محموله را به مدار نزدیک زمین که ایستگاه تیانگونگ در آن در حرکت است، بفرستد. مدل دوم نیز قادر به حمل فضاپیما با وزن حدود ۲۷ تن به مسیر انتقال زمین به ماه (دروازه ای برای فرود روی ماه) خواهد بود.
"وانگ" اضافه کرد: دو مرحله اول تقویت کننده های اصلی آنها اساسا یکسان خواهد بود، در صورتیکه مرحله سوم تنها در موشک فرود ماه وجود خواهد داشت.
"وانگ" اظهار داشت: مرحله اول این مدلها قابل استفاده مجدد خواهند بود. مهندسان صنعت فضایی چین چندین سال است در تلاشند تا موشک های خودرا قابل استفاده مجدد کنند و بوسیله آزمایش های نمایش فناوری، پیشرفت قابل توجهی دراین زمینه نیز داشته اند.
"جیانگ جی"، طراح ارشد موشک در آکادمی وانگ و یکی از اعضای آکادمی علوم چین، اظهار داشت: تحقیق و توسعه نوع قابل استفاده مجدد موشک لانگ مارچ ۸ به خوبی پیش می رود.
تا حالا تنها موشک قابل استفاده مجدد که وارد مرحله عملیاتی شده است، موشک فالکون هوی شرکت اسپیس ایکس است که نخستین پرتاب خودرا در فوریه ۲۰۱۸ انجام داد.
نکاتی درباره ایستگاه فضایی تیانگونگ چین
چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند.
اکنون سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به اسامی "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" و یک زن به نام "وانگ یاپینگ" سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ هستند. "وانگ" از اعضای ماموریت شنژو-۱۳ مادر یک دختر ۵ ساله و دومین زن فضانورد چینی است که در یک پرواز فضایی شرکت کرده است.
امسال نیز ۶ پرتاب برای تکمیل ایستگاه فضایی چین انجام خواهد گرفت. همچون این ماموریت ها می توان به ارسال خدمه ماموریت "شنژو-۱۴" و شنژو-۱۵" به ایستگاه تیانگونگ، انتقال فضاپیمای باری رباتیک تیانژو-۴ و ۵ به ایستگاه برای عملیات سوخت گیری و تامین مجدد و ارسال دو آزمایشگاه فضایی بزرگ برای اتصال به ایستگاه فضایی اشاره نمود.
نخستین مورد از ۶ پرتاب برنامه ریزی شده، ماموریت تیانژو ۴ خواهد بود که بعد از آن فضاپیمای سرنشین دار شنژو-۱۴ به ایستگاه فضایی چین خواهد رفت. سپس دو آزمایشگاه برای تکمیل ایستگاه به فضا پرتاب خواهند شد. پنجمین عملیاتی که صورت خواهد گرفت، تیانژو-۵ و آخرین مورد نیز ماموریت شنژو-۱۵ خواهد بود.
منبع:

1400/12/10
22:35:52
0.0 / 5
599
تگهای جزییات موشک جدید چین برای ارسال فضانوردان به فضا: آزمایش , ربات , شركت , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم