در نمایشگاه CES 2020 چه گذشت؟

در نمایشگاه CES 2020 چه گذشت؟

بیست و یكم: نمایشگاه CES بزرگترین محفل جهانی برای عاشقان فناوری است. این نمایشگاه طی 50 سال قبل سكوی پرتابی برای شركت های نوآوری و فناوری های رو به رشد و جایگاهی جهانی برای معرفی نسل بعدی فناوری ها به بازار بوده است.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا، CES بعنوان بزرگترین نمایشگاه در نوع خود، تمام جنبه های صنعت را تحت پوشش قرار می دهد. این نمایشگاه بزرگترین غول های فناوری و متفكران پیشرو در این عرصه را به خود جذب می كند. نمایشگاه CES نخستین بار در سال ۱۹۶۷ میلادی در شهر نیویورك اجرا شد. از آن زمان تابحال هزاران محصول سالانه در این نمایشگاه معرفی شده است كه بعضی از آنها دنیا را تكان داده و زندگی بشر را متحول كرده اند. در اینجا مروری خواهیم داشت بر جالب ترین فناوری هایی كه در نمایشگاه CES ۲۰۲۰ كه ۱۷ تا ۲۰ دی در لاس وگاس انجام شد.

توپ رباتیك سامسونگ


شركت نامی سامسونگ طی نمایشگاه CES ۲۰۲۰ از ربات هوشمند خود موسوم به "بالی"(Ballie) رونمایی نمود. این ربات هوشمند نه تنها قادر به كمك به كاربران در انجام امور خانه است بلكه می تواند از خانه آنها نیز محافظت كند. این ربات كه ظاهری همانند توپ تنیس دارد می تواند یار بسیار خوبی برای كاربران باشد و همیشه به آنها در كار خانه كمك نماید.

تبلت مخصوص نابینایان


یكی از نوآوری های رونمایی شده برای افراد نابینا و كم بینا در نمایشگاه CES ۲۰۲۰ یك تبلت ساخته شركت "PCT" به نام "Tactile Pro Braille" است. این تبلت به افرادی كه دارای اختلال بینایی هستند، اجازه می دهد تا از این فنآوری به روشی استفاده كنند كه هیچ گاه پیش از این امكان پذیر نبوده است.
در اصل، این دستگاه شامل یك صفحه كلید و صفحه نمایش بریل است كه بوسیله بلوتوث با دستگاه های هوشمند ارتباط برقرار می كند. این كمك می نماید تا افراد با اختلال بینایی مانند سایر افراد به اطلاعات دسترسی پیدا كنند. این تبلت همین طور با زبان های مختلف كار می كند و همه را به بریل ترجمه می كند. كاربر دارای اختلال بینایی نیز می تواند به خط بریل تایپ نماید و این تبلت، نوشته وی را به زبان مورد نظر وی ترجمه می كند.

پهپاد دوربین دار ضدآب


شركت "PowerVision "طی نمایشگاه CES ۲۰۲۰ از پهپاد دوربین دار خود موسوم به "PowerEgg X" رونمایی نمود.
پهپاد مذكور مجهز به سه دوربین است كه دوربین مركزی آن دوربینی با وضوح ۴k است و دو دوربین دیگر نیز شامل یك دوربین سلفی tabletop و یك دوربین دستی هستند.
از نكات جالب این پهپاد می توان به ضد آب بودن آن اشاره نمود كه این مساله آنرا قادر به پرواز در باران نیز می سازد.
بگفته این شركت، پهپاد مذكور می تواند تا بیشتر از ۳۰ دقیقه پرواز كند و سیستم آن به شكلی است كه به هیچ عنوان با موانع برخورد نخواهد كرد.
دوربین های این پهپاد به سبب وجود سه گیم بال مكانیكی بسیار محكم هستند و بدین سبب هنگام تصویر برداری هیچ اشكالی به وجود نخواهد آمد. قیمت این پهپاد ۸۹۹ دلار خواهد بود.

كنترل دست مصنوعی با ذهن


شركت "BrainCo" بتازگی موفق به توسعه دست مصنوعی مبتنی بر هوش مصنوعی شده است كه می تواند توسط ذهن كاربر كنترل شود. این شركت از دست مصنوعی خود طی نمایشگاه CES ۲۰۲۰ رونمایی نمود كه كاربران را قادر می سازد تا آنرا با ذهن خود حركت دهند.
بگفته "مكس نیولون" (Max Newlon) رئیس شركت BrainCo، این دست به كمك درك و تفسیر امواج مغزی و سیگنال های عضلانی، می تواند حركات دست واقعی را برای افراد دارای نقص عضو، شبیه سازی كند بدین سبب این دست مصنوعی می تواند دریابد كاربر در هر لحظه چه قصدی دارد و سپس كار آنها را تشخیص داده و آن حركت را در همان لحظه انجام می دهد.
این دست به ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا بتواند شش حركت مختلف را شبیه سازی كند. قیمت این دست مصنوعی ۶۰ هزار دلار است. البته این شركت الان در حال انتظار برای دریافت تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریكا است. بعد از دریافته تاییدیه این شركت عرضه این محصول را آغاز خواهدنمود.

كنترل تلویزیون با مغز


شركت "NextMind" بتازگی موفق به توسعه یك هدست شده است كه كاربران توسط آن می توانند تنها با تمركز، كانال تلویزیون و یا شخیصت بازی های ویدیویی خودرا تغییر دهند.
یكی از فناوری های در حال افزایش در نمایشگاه CES هدست هایی با فناوری "رابط مغز و رایانه" هستند كه طی آن هدست ها مجهز به حسگرهایی هستند كه می توانند بر كارهای الكتریكی مغز كاربران نظارت داشته و آنرا اندازه گیری كنند.
واسط مغز و كامپیوتر از مجموعه ای از سنسورها و اجزای پردازش سیگنال تشكیل می شود كه فعالیت مغزی فرد را مستقیماً به یك سری سیگنال های ارتباطی یا كنترلی تبدیل می كند.
شركت فناوری فرانسوی "NextMind" یك هدست مجهز به بلوتوث ۳۹۹ دلاری توسعه داده است كه می تواند بعنوان جایگزینی برای كنترل ازراه دور یا گیم پدهای ویدیویی استفاده گردد و به كاربران این امكان را می دهد تا كانال ها یا شخصیت های یك بازی واقعیت مجازی را بسادگی و با تمركز روی یك شیء روی صفحه، تغییر دهند. هدست مذكور از هشت الكترود برای نظارت بر قشر بینایی كاربر استفاده می نماید.
این شركت اعلام نموده حالا در حال همكاری با شركت های سازنده تلویزیون و بازی های ویدیویی و شركت های خودروسازی است تا این فناوری را در این سیستم ها نیز تعبیه كند كه اگر این اتفاق رخ دهد بسیار جالب خواهد شد چونكه برای مثال رانندگان تنها با تمركز می توانند دمای خودرو و یا صدای موزیك را تغییر دهند.

آفتاب گیر خودرو هوشمند


شركت "بوش" یك آفتاب گیر جدید برای خودرو طراحی نموده است كه با اینكه با استفاده از فناوری تشخیص چهره جلوی تابش مستقیم نور خورشید را به چشمان راننده می گیرد، اما دید او را مسدود نمی نماید. شركت بوش(Bosch) موفق به طراحی آفتاب گیر خودرو فوق العاده پیشرفته شده است كه هم می تواند جلوی تابش آفتاب به چشم راننده را بگیرد و هم مانع از دید وی نشود. این آفتاب گیر موسوم به "آفتاب گیر مجازی"(Virtual Visor) از یك پنل ال سی دی شفاف و یك دوربین رو در روی راننده ساخته شده است كه از نرم افزار تشخیص چهره و ردیابی چهره توسط هوش مصنوعی برای تعیین تابش خورشید روی چهره راننده استفاده می نماید. این آفتاب گیر با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی، دید راننده را تجزیه و تحلیل می كند و سپس با استفاده از فناوری كریستال مایع قسمتی از این آفتاب گیر را كه نور خورشید بوسیله آن به چشم راننده می تابد، تاریك می كند. در صورتیكه بقیه صفحه نمایش همچنان شفاف باقی می ماند و مانند آفتاب گیرهای سنتی میدان دید راننده را محدود نمی كند.

چراغ مطالعه هوشمند


شركت فرانسوی "Lexilife" یك چراغ هوشمند ۵۴۹ پوندی توسعه داده است كه می تواند مشكل خوانش پریشی در كودكان را تا حدی كاهش داده و درمان كند.
شركت فرانسوی "Lexilife" بتازگی در نمایشگاه CES ۲۰۲۰ از چراغ مطالعه نوین خود كه اختلال خوانش پریشی را درمان می كند، رونمایی نمود.
سال ۲۰۱۷ پژوهشگران اظهار كرده بودند این بیماری توسط اختلال در الگوی سلول های چشم ایجاد می شود.
چراغ مطالعه ای كه این شركت توسعه داده "Lexilight" نام دارد و پالس های نور را به شكلی تنظیم شده منتشر می كند و به كاربر اجازه می دهد متون را راحت تر و بهتر بخواند.
بگفته این شركت چراغ مطالعه مذكور در ۹۰ درصد موارد سبب درمان این اختلال افراد شده است.

تاكسی پرنده "هیوندای" و "اوبر"


دو شركت "هیوندای" و "اوبر" در نمایشگاه فناوری CES ۲۰۲۰، از تاكسی پرنده ای كه محصول همكاری آنها است، رونمایی كردند.
تاكسی پرنده "اوبر"(Uber)، گامی دیگر به واقعیت نزدیك شده است. اوبر و "هیوندای"(Hyundai) در نمایشگاه CES ۲۰۲۰، از تاكسی پرنده ای رونمایی نمود كه پیش تر در مورد آن صحبت شده بود. این تاكسی پرنده موسوم به "اس- ای۱"(S-A۱) مقرر است نهایتا در سفرهای اوبر مورد استفاده قرار بگیرد. این تاكسی هوایی تمام الكتریك می تواند به صورت عمودی از زمین بلند شود و فرود بیاید و تا چهار مسافر را نیز در هر سفر جابه جا كند. سرعت حركت تاكسی پرنده در هر سفر، به ۲۹۰ كیلومتر بر ساعت می رسد و می تواند تا ۹۶ كیلوكتر را طی نماید. بااینكه اولین نمونه این تاكسی پرنده فعلا با یك خلبان به نمایش درآمده اما نهایتا مقرر است یك وسیله نقلیه خودران باشد

گهواره پیشرفته


شركت "۴moms" در نمایشگاه "CES ۲۰۲۰" از یك گهواره خواب كودك رونمایی نمود كه شبیه ساز نوازش كودك توسط والدین به هنگام خواب است.
این گهواره كه "mamaRoo" نام دارد، در نگاه اول ساده بنظر می رسد ولی بعد از مدتی آغاز به تكان خوردن می كند. زمانی كه سبد این گهواره به آرامی به بالا و پایین و پهلوها حركت می كند، پایه آن ثابت باقی می ماند. معمولا پنج نوع الگوی مختلف برای تكان دادن كودكان هنگام خواب وجود دارد كه شامل ماشین سواری، كانگورویی، تكان روی پا، تكان گهواره ای و تكان در دستان وجود دارد كه این گهواره تمام آنها را شبیه سازی می كند و هر كدام از آنها دارای پنج سرعت مختلف هستند و در كل ۲۵ حالت تنظیم مختلف دارد.

بازوهای رباتیك سامسونگ در آشپزخانه


شركت "سامسونگ" در نمایشگاه CES ۲۰۲۰، از دو بازوی رباتیك رونمایی كرده كه می توانند نقش یك سرآشپز را بر عهده بگیرند. بهترین نمونه برای نشان دادن رویكرد سامسونگ در حوزه فناوری رباتیك، محصولی موسوم به "بات شف"(Bot Chef) است كه بازوهای رباتیكی را برای كمك به كاربر به آشپزخانه اضافه می كند. بات شف كه در نمایشگاه فناوری CES ۲۰۲۰ رونمایی گردید، بازوهای رباتیكی را شامل می شود كه می توانند كارهای مربوط به آشپزی را انجام دهند و به كاربر در پختن غذا كمك كنند.
منبع:

1398/10/23
14:15:44
5.0 / 5
4455
تگهای در نمایشگاه CES 2020 چه گذشت؟: بازی , پژوهش , حسگر , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم