استخراج متان با جابجایی ۲ نوع گاز

استخراج متان با جابجایی ۲ نوع گاز

به گزارش بیست و یكم دانشمندان روسی و اسكاتلندی در پژوهش خود، متد جدیدی را برای استخراج متان و كاهش گازهای گلخانه ای موجود در جو عرضه كرده اند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان موسسه علم و فناوری "اسكولتك"(Skoltech) در روسیه و "دانشگاه هریوت-وات"(Heriot-Watt University) در اسكاتلند، این ایده را مطرح كرده اند كه استخراج متان با تزریق گاز دودكش به ذخایر هیدرات خاك منجمد صورت بگیرد. از آنجائیكه گاز دودكش حاوی دی اكسید كربن است، شاید این تكنولوژی جدید بتواند در كاهش گاز گلخانه ای موجود در جو ناحیه شمالگان موثر باشد.
"شمالگان روسیه" یا "شمال دور" به خاطر بهره برداری از میادین نفت و گاز، در حال توسعه است اما انجام عملیات در این ناحیه، چالش های زمین شناسی بسیاری را پیش رو دارد. یكی از جدی ترین چالش ها در این حوزه، تشكیل هیدرات های گاز در توده سنگی منجمد است.
هیدرات های گاز، ساختارهای كریستالی یخ مانندی هستند كه با كمك مولكول های آب و گاز تشكیل می شوند. تجمع هیدرات ها، مانع گسترش میادین نفت و گاز می شود و به انتشار متان در جو ساحل شمالگان می انجامد.
دانشمندان در این پژوهش، روش منحصر به فردی برای استخراج متان از هیدرات های گاز خاك منجمد ابداع كردند كه با تزریق گاز دودكش ناشی از مصرف سوخت صورت می گیرد. منابع اصلی گاز دودكش، گازهای زائدی هستند كه از نیروگاه های ذغال سنگ، كارخانه های ذوب فلزات و تجهیزات صنعتی دیگر ناشی می شوند. این گروه پژوهشی، شرایط بهینه ای برای تزریق یافتند و اثر گاز دودكش را بر كارآیی بازیابی متان شناسایی نمودند.
گاز دودكش، میزان قابل توجهی از دی اكسید كربن را در خود دارد. دی اكسید كربن، هیدراتی را شكل می دهد كه می تواند جایگزین هیدرات اصلی متان شود. این تكنولوژی جدید، برای ابداع میادین هیدروكربن در محیط حساس شمالگان ضروریست.
"اوجنی چوویلین"(Evgeny Chuvilin)، دانشمند ارشد این پژوهش اظهار داشت: روش ما نه تنها به استخراج متان كمك می نماید بلكه جلوی انتشار آنرا به جو می گیرد و انتشار دی اكسید كربن را هم می كاهد. می توانم بگویم كه ایمنی محیطی روش ما، دو برابر روش های دیگر است.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.1398/10/12
10:54:02
5.0 / 5
4100
تگهای استخراج متان با جابجایی ۲ نوع گاز: ابداع , بازی , پژوهش , تكنولوژی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیست و یکم