سوالات دانشجویان از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی چین

سوالات دانشجویان از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی چین

به گزارش بیست و یکم فضانوردان چینی اول ژانویه سال ۲۰۲۲ طی یک تماس ویدیویی به صورت زنده با تعدادی از دانشجویان جوان در پکن و مناطق اداری ویژه هنگ کنگ و ماکائو صحبت کردند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، طی این مراسم سه فضانورد حاضر در ایستگاه فضایی اختصاصی این کشور به نام "تیانگونگ" با تعدادی از دانشجویان به صورت زنده صحبت کردند و به سوالات آنها پاسخ دادند.
الان سه فضانورد مأموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به نامهای "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" و یک زن به نام "وانگ یاپینگ" سه فضانورد مأموریت شنژو-۱۳ هستند. این سه فضانورد سال نو را در فضا جشن گرفتند و با این کار به نخستین فضانوردان چینی که این کار را انجام می دهند، تبدیل شدند. این سه فضانورد مأموریت "شنژو-۱۳" در اکتبر سال ۲۰۲۱، سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲ اف" از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شدند.
چین در سال ۲۰۲۱ به موفقیت های بسیاری در حوزه فضایی دست یافت. برای مثال در اوایل سال قبل میلادی چین در کوشش برای رقابت با ایستگاه فضایی بین المللی با موفقیت نخستین بخش/ماژول اصلی ایستگاه فضایی خویش را در مدار نزدیک زمین پرتاب کرد. این ماژول ۲۲ تنی بدون سرنشین "تیانه" یا "هارمونی آسمان ها" نام دارد. تیانه از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ، چین و سوار بر موشک لانگ مارچ ۵ بی(بزرگترین موشک حامل چین) بامداد روز پنجشنبه پرتاب شد. تیانه یکی از سه بخش اصلی نخستین ایستگاه فضایی توسعه یافته چین است که با ایستگاه فضایی بین المللی رقابت می کند. سپس سه فضانورد چینی طی مأموریت شنژو-۱۲ به ایستگاه فضایی چین رفتند و سه ماه در آنجا ماندند. سه فضانورد به نامهای نی هایشنگ(Nie Haisheng)، لیو بومینگ(Liu Boming) و تانگ هونگبو(Tang Hongbo) در ۱۷ ژوئن وارد آن ایستگاه فضایی شدند. فضانوردان مأموریت شنژو-۱۲ در طول مأموریت سه ماهه خود تنها دو پیاده روی فضایی انجام دادند. بعد از آنها فضانوردان مأموریت شنژو-۱۳ راهی آنجا شدند و مقرر است شش ماه در آنجا بمانند.
طی این گفتگوی زنده سوالاتی از جانب دانشجویان عنوان شد که در ادامه به پرسش های آنها و پاسخ های فضانوردان چینی خواهیم پرداخت.
در ابتدا دانشجویان از وضعیت حال فضانوردان سوالاتی را پرسیدند که آنها در پاسخ گفتند از وضعیت خوبی برخوردار می باشند و از این که می توانند تجربیات خویش را با افراد ساکن زمین به اشتراک گذارند بسیار خوشحال هستند. آنها گفتند ما در اینجا بسیار در تلاشیم تا بتوانیم به موفقیت های بیشتری دست یابیم و آزمایشات گوناگونی را انجام دهیم. آمدن به فضا همیشه رویای ما بوده و الان این رویا به حقیقت تبدیل گشته است.
از دیگر سوالاتی که دانشجویان مطرح نمودند این بود که چگونه فضانوردان بر چالش های زندگی در فضا و شرایط ریزگرانش غلبه می کنند که "ژای زیگنگ" در اینباره اظهار داشت: علاقه به ملت و پیشرفت آن سبب می شود تا فضانوردان تمام چالش ها را نادیده بگیرند.
از "وانگ یاپینگ" درباره تجربه حضورش در ایستگاه فضایی سوال شده که وی اظهار داشت: بودن در فضا همیشه رویای من بوده است و از این که رویای من به حقیقت پیوسته است هیجان زده ام. اگر رویایی دارید آنرا دنبال کنید و هیچوقت ناامید نشوید.
فضانوردان درباره نحوه سازگاری خود با شرایط ریزگرانش چه گفتند؟
ما در زمین و قبل از آمدن به فضا تمرین های سخت بسیاری انجام دادیم و حال میتوان گفت اقامت به مدت شش ماه در ایستگاه فضایی از بزرگترین چالش هایی است که ما تجربه خواهیم کرد. البته از آنجائیکه محققان مرکز کنترل در زمین در هر حالت از ما پشتیبانی می کنند ما می توانیم به سادگی بر این مشکلات غلبه نماییم.
"ای گوانگفو" هم در اینباره اظهار داشت: مهم نیست چه مشکلاتی وجود دارد ما سه نفر در اینجا از یکدیگر حمایت می نماییم و با کمک نیروی های بخش کنترل هم می توانیم کارها را به بهترین وجه ممکن انجام دهیم. به یاد داشته باشید شما اگر رویایی داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید با وجود تمام مشکلات در نهایت بطور قطع موفق خواهید شد.
فضانوردان همینطور از این که می توانند سال نو میلادی را در فضا جشن بگیرند ابزار خشنودی کردند. در پایان هم "وانگ یاپینگ" نقاشی های کودکان که بر روی دیواره این ایستگاه فضایی نصب شده بود را نشان داد.
در اوایل دسامبر سال ۲۰۲۱ هم این سه فضانورد یک سخنرانی علمی زنده یک ساعته از ایستگاه فضایی برای دهها میلیون تماشاگر روی زمین برگزار کردند. فضانوردان طی این سخنرانی به بینندگان نشان دادند که چگونه در ایستگاه فضایی زندگی و کار می کنند و در ادامه هم آزمایش های علمی انجام می دهند تا به دانش آموزان/ دانشجویان نشان دهند که چگونه گرانش در فضا به صورت متفاوت عمل می کنند. گروه هایی از دانشجویان در پکن، نانینگ در منطقه خودمختار گوانگشی ژوانگ و ونچوان در استان سیچوان و همینطور مناطق اداری ویژه هنگ کنگ و ماکائو در این سخنرانی و ارتباط ویدئویی شرکت کردند. آژانس فضایی سرنشین دار چین اعلام نمود که این سخنرانی به منظور آغاز "کلاس تیانگونگ"(Tiangong Class) که نخستین مجموعه سخنرانی های فرازمینی چین برای ترویج علم فضایی است، صورت گرفته است.
هفته گذشته هم دو فضانورد مأموریت شنژو-۱۳ به نامهای "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" یک پیاده روی فضایی شش ساعته را برای نصب تجهیزاتی خارج از ماژول ایستگاه فضایی تیانه چین، انجام دادند. "وانگ یاپینگ" سومین عضو مأموریت شنژو-۱۳ هم از درون "تیانه" آنها را همراهی می کرد و بازوی رباتیک بزرگ ماژول را کنترل می کرد. این دو، طی این پیاده روی فضایی سومین دوربین پانوراما خارج از "تیانه" را جابجا کردند و بالاتر بردند، چندین آزمایش بر روی تجهیزات انجام دادند و آماده سازی هایی برای مأموریت ها آینده به انجام رساندند.
ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در حالیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود آخر دهد. چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند. از آن زمان، آنها دو پیاده روی فضایی انجام داده اند و مقرر است شش ماه در ایستگاه کار کنند که این عملیات طولانی ترین مأموریت فضایی چین خواهد بود.
منبع:

1400/10/13
10:36:04
0.0 / 5
778
تگهای سوالات دانشجویان از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی چین: آزمایش , ربات , شركت , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیست و یکم