سرانجام پس از سال ها انتظار؛

تلسکوپ فضایی جیمز وب پرتاب شد

تلسکوپ فضایی جیمز وب پرتاب شد

بیست و یکم: تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ سوار بر موشک آریان 5 به فضا پرتاب شد تا نسل جدیدی از مطالعات فضایی را رقم بزند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، این تلسکوپ فضایی پیشرفته، امروز چهارم دی ماه در ساعت ۷: ۲۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵: ۵۰ به وقت تهران) از پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه(مستعمره ای در شمال آمریکای جنوبی و در همسایگی کشور برزیل) به فضا پرتاب شد تا در نقطه لاگرانژ ۲ قرار بگیرد و ما را با خود به اولین روزهای تشکیل جهان ببرد. این تلسکوپ در مدار خورشید و در فاصله ی ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین قرار خواهد گرفت.
پرتاب این تلسکوپ که ساخت آن در سال ۱۹۹۶ شروع شده است بارها به تعویق افتاده است. جیمز وب نخستین بار قرار بود در سال ۲۰۰۷ به فضا پرتاب شود اما پرتاب آن در سال های اخیر بارها به تعویق افتاده است. این تلسکوپ بتازگی قرار بود در روز ۱۸ دسامبر(۲۷ آذر) به فضا پرتاب شود اما پرتاب آن به چهار روز بعد و روز ۲۲ دسامبر(یکم دی) موکول شد. این پرتاب نیز به سبب بروز مشکل فنی لغو و در نهایت به روز جمعه سوم دی موکول شد. گرچه این دفعه نامساعد بودن شرایط جوی موجب به تاخیر افتادن این ماموریت شد. در نهایت "وب" بعد از تجربه چندین تعویق، امروز به فضا رفت.
تلسکوپ فضایی "وب" درون محفظه ای در بخش بالایی موشک آریان ۵ قرار گرفته است. آریان ۵ در روز پنجشنبه ۲۳ دسامبر بر روی سکوی پرتاب قرار گرفت و سوخت رسانی به آن حدود چهار ساعت قبل از پرتاب شروع شد. موشک آریان ۵ با ۱۷۵ تن سوخت پر شد که ۱۵۰ تن از آن اکسیژن مایع و ۲۵ تن از آن هیدروژن مایع بود. ۱۵ تن سوخت دیگر نیز به بخش بالایی موشک منتقل شد و سوخت رسانی حدود یک ساعت و ۲۲ دقیقه قبل از پرتاب به پایان رسید.
اکنون این تلسکوپ سفر یک ماهه خودرا به سمت مدار لاگرانژ ۲ آغاز نموده است. نیروی پیشرانش موشک تا ۲۶ دقیقه بعد از پرتاب ادامه خواهد داشت و بعد از آن دومین مرحله موشک جدا می شود. تلسکوپ از موشک آریان۵ جدا شده و بعد از چند دقیقه آرایه های خورشیدی باز می شود تا این تلسکوپ بجای استفاده از باتری از نیروی خورشیدی استفاده نماید. وب به سرعت قابلیت چرخش خودرا به دست می گیرد و در فضا به پرواز در می آید. بااینکه باز شدن آرایه های خورشیدی پروسه ساده ای است اما اهمیت زیادی دارد. این آرایه ها تامین کننده نیروی تمامی تجهیزات تلسکوپ هستند. با گذشت سه روز از پرتاب صفحه های محافظ خورشیدی وب باز می شوند.
این محافظ های خورشیدی از پنج لایه فیلم پلی آمید کپتون تشکیل شده اند و به خوبی نور خورشید و تشعشعات فضایی خطرناک را مسدود می کنند و از آینه ی بزرگ جیمزوب با روکش طلا محافظت می کنند.
آینه های جیمز وب به شکلی طراحی شده اند که قابلیت تا شدن دارند و به همین صورت درون آریان ۵ قرار گرفته اند. این آینه ها با دریافت تشعشعات فروسرخ به رصد دورترین اجرام کیهانی در دل فضا می پردازند.
از سایر ابزار علمی بسیار پیشرفته جیمز وب می توان به ابزار مادون قرمز متوسط برای تهیه تصاویر شبیه هابل از کهکشان ها، دنباله دارها و اجرام آسمانی سنگین توسط کنسرسیوم اروپا آماده شده است، اشاره نمود. دوربین فیلتردار مجهز به سنسورهای دقیق FGS-TFI برای تصاویر با وضوح تصویری بالا از سایر اجرام آسمانی نیز توسط آژانس فضایی کانادا ساخته و سه سال پیش در اختیار ناسا قرار گرفته است. تلسکوپ "جیمز وب" به افتخار "جیمز ای. وب" که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ بعنوان مدیرناسا مشغول به کار بوده و نقش مهمی در برنامه فضایی آپولو داشته، نامگذاری شده است.
پس از رسیدن تلسکوپ "جیمز وب" به مدار مورد نظر، شش ماه صرف آماده سازی تجهیزات این تلسکوپ خواهد شد و این تلسکوپ بعد از شش ماه نخستین داده ها را به زمین خواهد فرستاد.
اکنون باید منتظر بمانیم تا جیمز وب تمامی مراحل بعد از پرتاب را پشت سر بگذارد و فصل جدیدی از رصد آسمان را قم بزند.
در فیلم های زیر می توانید مراحل پرتاب، آزادسازی موشک، باز شدن بخش های مختلف تلسکوپ فضایی جیمز وب و قرار گرفتن آن در فضا را مشاهده کنید.منبع:

1400/10/04
23:06:04
0.0 / 5
764
تگهای تلسکوپ فضایی جیمز وب پرتاب شد: باتری , تلسكوپ , طراحی , فیلتر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم