لطفا موشک 2 میلیارد دلاری ناسا را با نصف قیمت بسازید!

لطفا موشک 2 میلیارد دلاری ناسا را با نصف قیمت بسازید!

بیست و یکم: ناسا از شرکت های خصوصی می خواهد موشک 2 میلیارد دلاری ˮSLSˮ را که مقرر است ناسا باردیگر به ماه بازگرداند، با نصف قیمت بسازند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ناسا می خواهد مشکلات مالی خودرا برون سپاری کند. ازاین رو از شرکتهای هوافضای ایالات متحده دعوت کرده است تا به ناسا کمک کنند موشک "سیستم پرتاب فضایی"(SLS) و همه سیستم های زمینی خودرا به حداکثر کارایی و پایداری طولانی مدت برسانند.
به عبارت ساده تر، ناسا از شرکتها می خواهد که راهی برای ساخت "SLS" با ۵۰ درصد قیمتی که شرکت "بوئینگ" پیشنهاد داده است، پیدا کنند و با یک درخواست رسمی، به پشتیبانی از پرتاب های این آژانس فضایی تا دهه ۲۰۵۰ ادامه دهند.
زمانی که موشک "SLS" در سال ۲۰۱۱ عرضه شد، تقریباً هزینه توسعه آن ۱۰ میلیارد دلار پیشبینی شده بود. اما کاخ سفید اعلام نمود که پرتاب این موشک سالانه ۲ میلیارد دلار هزینه دارد. ازاین رو هرکسی که می تواند این کار را با یک میلیارد دلار یا کمتر انجام دهد، پا پیش بگذارد.
این در حالی اتفاق می افتد که ناسا آماده می شود تا در نهایت موشک جدید خودرا پرتاب کند، موشکی که "بوئینگ" برای ساخت آن بوسیله یک پروسه توسعه بسیار طولانی، دشوار و پرهزینه که تکمیل آن بیش از یک دهه طول کشیده است، قرارداد بسته است.
موشک توسعه یافته توسط "بوئینگ" که موشک "SLS سنگین وزن" نامیده می شود، مقرر است در نیمه اول سال ۲۰۲۲ یک کپسول خدمه "اوریون" را به فضا ببرد. اما طبق اعلام اخیر ناسا، این آژانس می خواهد به پرتاب "SLS" برای مدت ۳۰ سال یا بیشتر ادامه دهد. ناسا همین طور می خواهد این موشک جدید به یک سیستم پایدار و مقرون به صرفه برای جابه جایی انسان ها و محموله های بزرگ به مقاصد ماه و اعماق فضا تبدیل گردد.
ناسا همین طور می خواهد این موشک را با قرارداد یک پرواز سرنشین دار در سال، برای ۱۰ سال یا بیشتر اجاره دهد. ناسا همین طور آماده است تا این موشک جدید خودرا برای سایر منافع که می تواند فدرال، علمی یا حتی تجاری باشد، به بازار عرضه نماید. اما مهم تر از همه این که ناسا فکر می کند که کلید پایدارتر کردن موشک "SLS" نه فقط شامل استفاده مشترک از موشک در پرتاب های خصوصی است، بلکه یافتن یک پیمانکار خصوصی برای ساخت و پرتاب آن با ۵۰ درصد هزینه یا کمتر از آنست.
گفتنی است که ناسا تا حالا ۳۰ میلیارد دلار برای توسعه موشک "SLS" هزینه کرده است.
موشک "SLS" ابتدا در سال ۲۰۱۰ طراحی شد و بطور رسمی در سال ۲۰۱۱ عرضه شد، با این امید که تا آخر سال ۲۰۱۶ با هزینه کلی ۱۰ میلیارد دلار وارد فضا شود. در آن زمان "بیل نلسون" سناتور سابق فلوریدا اظهار داشت: اگر ما نتوانیم موشکی با ۱۱.۵ میلیارد دلار بسازیم، باید در ناسا را تخته نماییم. حالا با گذشت ۱۰ سال و ۳۰ میلیارد دلار هزینه، ناسا هنوز موفق به پرتاب این موشک نشده است، ولی اکنون که "بیل نلسون" رییس ناسا شده است، به نظر می آید این آژانس درحال برداشتن گام هایی برای کاهش موانع مالی برای توسعه سیستم های کاربردی در مدار نزدیک زمین و اعماق فضا است و با فرض این که موشک "SLS" واقعاً در سال ۲۰۲۲ پرتاب شود، "نلسون" امکان دارد در نهایت به آرزویش برسد.
منبع:

1400/08/07
14:38:00
0.0 / 5
776
تگهای لطفا موشک 2 میلیارد دلاری ناسا را با نصف قیمت بسازید!: سیستم , شركت , طراحی , كاربر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم