روسیه باز هم در ایستگاه فضایی بین المللی حادثه آفرید

روسیه باز هم در ایستگاه فضایی بین المللی حادثه آفرید

به گزارش بیست و یکم روشن ماندن خارج از برنامه ی موتورهای پیشران فضاپیمای روسی بار دیگر ایستگاه فضایی بین المللی را از مدار اصلی خارج کرد. این دومین باری است که طی سه ماه اخیر چنین اتفاقی رخ می دهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این حادثه در روز ۱۵ اکتبر(۲۳ مهر) رخ داد و فضاپیمایی که مسئول این حادثه بود "سایوز-ام اس۱۸" (MS-۱۸ Soyuz) است، این فضاپیما مقرر است فضانورد "اولگ نویتسکی"(Oleg Novitskiy)، "کلیم شیپنکو"(Klim Shipenko)، کارگردان، و "یولیا پرسیلد" (Yulia Peresild)، بازیگر، را در اوایل روز یکشنبه ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) به زمین بازگرداند. ناظرین پرواز روسیه در ساعت ۵: ۰۲ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی( ۱۲: ۳۲ تهران) موتورهای پیشران این فضاپیما را طی یک آزمایش برنامه ریزی شده روشن کردند.
به نقل از مقامات ناسا، موتورها به صورت غیرمنتظره ای بعد از آخر آزمایش روشن ماندند و سبب از دست رفتن کنترل ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت ۵: ۱۳ بامداد شدند. ناظرین پرواز در عرض ۳۰ دقیقه کنترل این ایستگاه را به دست گرفتند و ایستگاه فضایی حالا در شرایط پایدار قرار دارد.
ناسا اضافه کرد: خدمه در طول رخ دادن این حادثه بیدار بودند و خطری آنها را تهدید نمی کرد.
به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه که به گفتگوی "نوویتسکی" (Novitskiy) و "ولادیمیر سولوویف" (Vladimir Solovyov) مدیر این پرواز اشاره دارد، این ایستگاه فضایی ۵۷ درجه از مدار اصلی خود خارج شد.
هنوز معلوم نیست که علت روشن ماندن طولانی مدت موتورها به صورت خودکار چه بوده است. ناسا و آژانس فضایی روسیه درحال بررسی این مورد هستند.
علت خاموش شدن موتورها هم هنوز معلوم نیست. با این وجود به نقل از نیویورک تایمز، "تیموتی کریمر"(Timothy Creamer) مدیر پرواز ناسا، می گوید: ما فکر می نماییم که علت خاموش شدن پیشران ها رسیدن به حد مجاز سوخت باشد. اما هنوز تاییدیه وجود ندارد. مسکو درحال بررسی داده ها است.
ایستگاه فضایی بین المللی در روز ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد) هم به دنبال روشن شدن ناگهانی موتورهای ماژول نائوکا از مدار اصلی خود خارج شده و در فضا چرخید. این حادثه بزرگ تر بود و سبب تغییر جهت ۵۴۰ درجه ای ایستگاه فضایی شد. مقامات روسیه علت بروز این حادثه را نقص فنی نرم افزارها اعلام نمودند.
فارغ از حادثه روز گذشته، سایوز- ام اس۱۸ همچنان برای بازگشت به زمین آماده می شود. این فضاپیما در روز ۱۶ اکتبر ساعت ۹: ۱۴ شب به وقت منطقه زمانی شرقی(۴: ۴۴ بامداد تهران) از ایستگاه فضایی جدا می شود و حدود سه و نیم ساعت بعد به زمین می رسد و در قزاقستان فرود می آید.
منبع:

1400/07/24
12:54:44
0.0 / 5
795
تگهای روسیه باز هم در ایستگاه فضایی بین المللی حادثه آفرید: آزمایش , بازی , فضاپیما
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیست و یکم