ماهواره لندست۹ فردا پرتاب می شود

ماهواره لندست۹ فردا پرتاب می شود

به گزارش بیست و یکم جدید ترین ماهواره ی دیده بانی ناسا در روز دوشنبه ۲۷ سپتامبر( ۵ مهر) از پایگاه نیروی هوایی ˮوندنبرگˮ(Vandenberg) در کالیفرنیا به فضا پرتاب می شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این ماهواره که "لندست ۹" نام دارد مقرر است سوار بر موشک "اطلس ۵" که ساخته ائتلاف پرتاب و راه اندازی(ULA) است از پایگاه فضایی وندنبرگ در ساعت ۲: ۱۲ ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۲۱: ۴۲ به وقت تهران) به فضا پرتاب شود.
"تیم دان"(Tim Dunn) مسئول پرتاب های ناسا در روز شنبه ۲۵ سپتامبر در نشست خبری به خبرنگاران اظهار داشت: فضاپیما، موشک اطلس۵ و تمامی تجهیزات آماده هستند. پرتاب این ماهواره ۳۰ دقیقه زمان خواهد برد.
علاوه بر "لندست ۹" چهار ماهواره کوچک(تاسواره) هم به فضا پرتاب خواهند شد. دو مورد از این ماهواره ها به مطالعه بادهای خورشیدی و سیارات فراخورشیدی می پردازند و دو ماهواره ی دیگر مأموریت های دیگری بر عهده دارند.
"لندست ۹" نهمین و پیشرفته ترین ماهواره ای است که طی برنامه لندست که پروژه مشترک ناسا و سازمان زمین شناسی آمریکا است به مطالعه زمین خواهد پرداخت. طی این پروژه حدودا ۵۰ ساله به صورت مداوم از زمین تصویربرداری شده است. "لندست ۹" یک دوربین با وضوح بالا و سنسور حساس به امواج مادون قرمز با خود به فضا می برد. این تجهیزات می توانند از زمین در ۱۱ نوار طیفی تصویربرداری کنند. این ماهواره در فاصله ی ۷۰۵ کیلومتری از سطح زمین قرار خواهد گرفت.
"مایکل ایگان"(Michael Egan)، مدیر پروژه لندست ناسا می گوید: "لندست ۹" هر ۱۶ روز یک مرتبه قادر به تصویربرداری از کل زمین خواهد بود. با ترکیب داده های آن با ماهواره ی "لندست ۸" که در سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد و هنوز از آن استفاده می شود این دو ماهواره می توانند هر هشت روز یکبار از کل زمین تصویربرداری کنند.
ماهواره های لندست از سال ۱۹۷۲ تابحال درحال مطالعه زمین هستند و این بررسی مداوم برای دنبال کردن تغییرات زمین در شرایطی که تغییرات آب وهوایی شدیدی همچون طوفان های بزرگ و آتشسوزی رخ می دهد، اهمیت زیادی دارد.
"توماس زوربوخن"(Thomas Zurbuchen)، مدیر مأموریت های علمی ناسا در روز شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: شرکت "نورثروپ گرامن"(Northrop Grumman) این ماهواره ۷۵۰ میلیون دلاری را برای ناسا ساخته است و ۹۰ میلیون دلار در بودجه اولیه هم صرفه جویی کرده است.
ماهواره "لندست۹" قرار بود در ابتدا در روز ۱۶ سپتامبر به فضا برود اما پرتاب آن به علت کمبود نیتروژن مایع به دنبال همه گیری کووید-۱۹ به روز ۲۳ سپتامبر موکول شد. وزش شدید باد برای دومین بار این پرتاب را به تاخیر انداخت و آنرا به ۲۷ سپتامبر موکول کرد.
این پرتاب برای پیشگیری از برخورد با ماهواره "Calypso/CloudSat" ناسا با یک دقیقه تاخیر پرتاب می شود و اگر شرایط بار دیگر برای پرتاب آن مناسب نباشد امکان پرتاب آن در روز سه شنبه هم وجود دارد.
منبع:

1400/07/04
20:05:50
0.0 / 5
844
تگهای ماهواره لندست۹ فردا پرتاب می شود: شركت , فضاپیما , موشك
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم