رکورد اقامت طولانی مدت در فضا بار دیگر شکسته خواهد شد

رکورد اقامت طولانی مدت در فضا بار دیگر شکسته خواهد شد

بیست و یکم رکورد اقامت طولانی مدت در فضا بار دیگر شکسته خواهد شد


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، بر طبق توییتی که این فضانورد در روز ۱۴ سپتامبر منتشر کرد، تمدید این ماموریت موجب می شود که "وند هی" بطور کلی ۳۵۳ روز در فضا به کار و زندگی بپردازد و رکورد جدیدی از طولانی ترین اقامت در فضا ثبت کند. رکورد فعلی متعلق به "اسکات کلی" (Scott Kelly) است که ۳۴۰ روز در فضا مانده بود.
"وندهی" در فیلمی که در ایستگاه فضایی گرفته شده می گوید: صادقانه بگویم، هیجان انگیز است. وی در ادامه توضیح داده که اقامت طولانی مدت در فضا روشی مهم برای دانشمندان است تا واکنش بدن انسان در سفرهای فضایی طولانی که برای رسیدن به مقاصد دور مانند مریخ لازم است را درک کنند.
بطور معمول اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی حدود شش ماه و نیم طول می کشد این در حالیست که به قول ناسا سفر رفت و برگشت به مریخ بیش از دو سال طول خواهد کشید.
"بیل نلسون" (Bill Nelson)، رییس ناسا به دنبال تمدید ماموریت "وندهی" در توییتی نوشت: ممنونم مارک، برای اینکه خودرا وقف ناسا و تحقیقات مربوط به ماموریت آرتمیس و سفر انسان به ماه و مریخ کردی.
این خبر سه هفته بعد از آن که ناسا راهپیمایی فضایی خودرا به سبب مشکل پزشکی "وندهی" به تاخیر انداخته بود اعلام گردید. بعدها مشخص شد این مشکل پزشکی گرفتگی عصب گردن او بوده است. در این ماموریت "آکیهیکو هوشید" (Akihiko Hoshide) جایگزین شد و "وندهی" ماموریت را از درون ایستگاه فضایی دنبال کرد.
وی در ویدیو انتشار یافته بیان کرد که تمدید این ماموریت برایش غیر قابل انتظار نبوده است. او اضافه کرد: خانواده من برای این مساله آماده بودند و ما انتظار رخ دادنش را داشتیم. علاوه بر آن این فضانورد بیان کرد که هر روز به مدیتیشن می پردازد و با خانواده اش گفتگو می کند تا انزوایی که در پی سفرهای فضایی طولانی مدت ایجاد می شود را مدیریت کند.
همتای روسی ناسا نیز می خواهد در پنجم ماه اکتبر یک فضانورد، یک بازیگر و یک کارگردان را سوار بر کپسول سایوز در سفری دو هفته ای برای فیلمبرداری فیلمی به نام "چالش" به ایستگاه فضایی بفرستد.
"پیوتر دوبروف" (Pyotr Dubrov) نیز همراه "وندهی" تا ماه مارس ۲۰۲۲ در فضا خواهد ماند. این دو در ماه آوریل ۲۰۲۱ به فضا رفتند.
"وندهی" می گوید: من این رکورد را متعلق به خودم نمی دانم بلکه آنرا متعلق به برنامه فضایی می دانم و انتظار دارم شکستن این رکورد موجب موفقیت بیشتر برنامه فضایی ما شود.
منبع:

1400/06/26
14:15:59
0.0 / 5
675
تگهای رکورد اقامت طولانی مدت در فضا بار دیگر شکسته خواهد شد: بازی , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیست و یکم