دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

شرایط صادرات نانو بحرانی است

شرایط صادرات نانو بحرانی است

دبیر ستاد نانو با اشاره به مضیقه بودجه فناوری نانو اظهار داشت: شرایط کشور در زمینه صادرات فناوری نانو بحرانی است و خیلی از برنامه های حمایتی از شرکتهای دانش بنیان متوقف شده است.به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، دکتر سعید سرکار در اختتامیه جشنواره «نانو و رسانه» که بصورت پخش زنده اینترنتی برگزار شد، عنوان کرد: ستاد توسعه فناوری نانو طی این چند سال اخیر با کاهش زیادی از اعتبارات و بودجه خود مواجه بوده است.
وی با اعلان اینکه بودجه سال قبل ستاد توسعه فناوری نانو ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که امسال این میزان به یک سوم رسیده است، اظهار داشت: این برای ما جای تعجب دارد که اعتبارات فناوری نانو بعنوان یک فناوری نوظهور به این صورت کاهش پیدا می کند.
سرکار با اعلان اینکه تا حالا ایران جزو کشورهای پیشرو در زمینه نانو بوده است، اظهار داشت: کاهش بودجه ستاد نانو سبب کند شدن حرکت پرشتاب کشور در راه فناوری نانو می شود؛ ما در این خصوص هشدارهایی داده ایم و از آن بعنوان ترور فناوری یاد کرده ایم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اعلان اینکه اگر وضعیت بودجه به همین صورت پیش رود تا چند سال آینده اثری از ایران در زمینه های صادراتی نخواهد بود، اظهار داشت: از همین جا اعلام می کنم و وظیفه خود می دانم که بگویم در وضعیت بحرانی صادراتی محصولات نانو هستیم و این مساله اگر همچنان ادامه داشته باشد به حوزه های دیگر کشیده خواهد شد.
وی افزود: هم اکنون بسیاری از برنامه هایی که برای توسعه صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان در زمینه نانو داشته ایم، دیگر اجرائی نمی گردد. اگر به این مساله پرداخته نشود ایران نمی تواند پیشگام در این عرصه باقی بماند.
سرکار با اعلان اینکه رتبه علمی فناوری نانو در دنیا چهارم است، اظهار داشت: ما با کاهش بودجه ها مواجه هستیم و این موجب سقوط ما می شود برای اینکه تمام حمایت ها از شرکت های دانش بنیان دراین زمینه از طرف ستاد توسعه فناوری نانو متوقف شده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اشاره کرد: تمرکز ما در ستاد نانو با بودجه فعلی در بخش صنعتی سازی است البته که این شرایط با تمرکز بر یک بخش می تواند به بنیه علمی لطمه بزند که آثار آن کاملا مشهود خواهد شد.
وی با تاکید بر مردمی شدن خیلی از فناوی ها و آگاهی بخشی به مردم در این عرصه ها اظهار داشت: تا زمانی که یک حوزه کاری مردمی نشود آن حوزه موفق نخواهد شد.
سرکار اظهار داشت: ما در صدد آمدیم دستاوردهای حوزه نانو را به مردم معرفی نماییم و اجازه ندادیم نگرانی هایی که در زمینه تراریخته برای عموم جامعه به وجود آمد در زمینه نانو ایجاد شود.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در حقیقت موضوع تراریخته عدم اطلاع رسانی درست و عدم شفافیت بوده است.
وی اشاره کرد: ما در ستاد توسعه فناوری نانو در تلاش هستیم بصورت شفاف به مردم در زمینه فناوری نانو آگاهی ببخشیم و مردم را درگیر توسعه این فناوری نماییم.
سرکار افزود: ما اعتقاد داریم اگر می خواهیم محصولات نانویی را به جامعه عرضه نماییم باید مردم از آن محصول اطلاع داشته باشند.
به گفته وی، زمانی که از پول مردم برای حوزه ای هزینه می شود باید بدانند که این پول صرف کجا می شود و چه منافعی را به دنبال دارد که دراین زمینه رسانه ها می توانند به خوبی نقش آفرینی کنند.
سرکار با اشاره به برنامه های ستاد نانو برای آگاهی خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه اظهار داشت: ما برنامه های زیادی را در امتداد ترویج فناوری نانو و آگاهی بخشی اصحاب رسانه برگزار کرده ایم و عملکرد رسانه ها در این عرصه به شکلی بوده که توانسته اند آگاهی مردم را در زمینه نانو بالا برند و نتیجه آن اعتماد مردم به محصولات نانو بوده است.

1400/05/18
10:12:41
0.0 / 5
758
تگهای شرایط صادرات نانو بحرانی است: اینترنت , دانش بنیان , شركت , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم