دستگاه دانش آموزی برای نجات خانه از حریق

دستگاه دانش آموزی برای نجات خانه از حریق

به گزارش بیست و یکم یک دانش آموز آمریکایی بعد از آنکه خانه اش تقریباً دو سال پیش بر اثر آتشسوزی کاملا سوخت، یک دستگاه اطفای حریق جدید برای محافظت از خانه ها در مقابل آتشسوزی طراحی نموده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ایالت کالیفرنیا درحال مبارزه با یکی از بزرگترین آتشسوزی های جنگلی در تاریخ خود است. در حالیکه ایالات متحده با ۹۶ آتشسوزی گسترده فعال که تقریباً دو میلیون هکتار از اراضی این کشور را درنوردیده است، مبارزه می کند، آتشسوزی جدیدی در منطقه شمالی ایالت کالیفرنیا هزاران نفر را آواره کرده است و بدتر این که فصل آتشسوزی ها هنوز به پایان نرسیده است.
حالا یک دانش آموز دبیرستانی از ایالت سان فرانسیسکو به نام "آرول ماتور" نوع جدیدی از تجهیزات اطفای حریق را طراحی نموده است که "F.A.C.E" نام دارد.
"آرول" می گوید: من شاهد هستم که صدها هزار نفر هر ساله خانه های خویش را برای فرار از آتشسوزی تخلیه می کنند، اما هیچگاه فکر نمی کردم که خودم یکی از این افراد باشم. در تابستان ۲۰۱۹ من و خانواده ام مجبور به ترک خانه خود شدیم و سپس خانه ما طعمه حریق شد. در آن لحظه این مورد برای من شخصی شد و من می دانستم که باید کاری در این حوزه انجام دهم.
اختراع "آرول" یک دستگاه مهار آتش است که به صورت خودکار با حرارت فعال می شود و می تواند به پیشگیری از آتشسوزی کمک نماید. نکته مهم این است که نیازی به حضور کسی جهت استفاده از این دستگاه نیست و به صورت کاملا خودکار فعال می شود.
اما "F.A.C.E" چگونه کار می کند؟ این دستگاه یک قوطی فلزی است که با مخلوطی از آب و ماده ای به نام "آتش سرد"(Cold Fire) پر شده است که یک ماده پیش گیرنده آتش و از نظر محیط زیستی ایمن است. این کپسول دارای یک دریچه هوا در بالای خود، یک فشار سنج هوا در کنار و یک آبپاش در پایین است.
پیش گیرنده آتش ماده ای است که از آتش گیری یک سوخت می کاهد یا احتراق آنرا به تاخیر می اندازد. پیش گیرنده آتش می تواند یک عامل شیمیایی یا ماده ای با ساز و کار فیزیکی باشد. همینطور می تواند روکشی باشد که بر روی یک ماده کشیده می شود.


این دستگاه را میتوان در هر مکان دلخواه نصب کرد و وقتی دمای محیط به ۶۸ درجه سانتی گراد برسد، فعال می شود. این یعنی پیش از رسیدن موادی مانند چوب به نقطه اشتعال خود(کمترین دمای لازم برای اشتعال چیزی)، دستگاه فعال شده و بلافاصله ماده پیش گیرنده آتش در گستره ۳۶۰ درجه ای به اطراف پاشیده می شود و ۱.۲ تا ۱.۵ متر بُرد دارد.
"آرول" می گوید: این دستگاه بمحض نصب، آماده است و بعد از آن دیگر نیازی به مداخله دستی ندارد. این دستگاه حتی می تواند در جایی قرار گیرد که مانع از عبور شعله ها و پیشرفت آتش شود.
وی ادامه داد: من استدلال کردم که با داشتن یک دستگاه اطفای حریق خودکار، افراد دیگر مجبور نیستند برای نجات خانه های خود به آتش نشانی متکی باشند. آتش نشانان هم علیرغم این دستگاه می توانند بر مهار آتش تمرکز کنند.
".F.A.C.E" هنوز یک نمونه اولیه است که به صورت گسترده آزمایش نشده است. ضمن این که تمام درآمد حاصل از فروش این دستگاه به منظور اهدای این دستگاه به مناطقی با خطر آتشسوزی شدید صرف خواهد شد.1400/05/17
16:13:13
0.0 / 5
669
تگهای دستگاه دانش آموزی برای نجات خانه از حریق: آزمایش , دستگاه , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم