عمیق ترین چاه آبی جهان حفر شد

عمیق ترین چاه آبی جهان حفر شد

بیست و یکم: دانشمندان عمیق ترین چاه آبی دنیا را تا عمق هشت کیلومتری در بستر اقیانوس آرام حفر کردند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک گروه مستقر در کشتی تحقیقاتی "کایمی"(Kaimei) که در سواحل ژاپن مستقر شده بود، حفره ای عمیق تر از هر عملیات حفاری بستر دریا در تاریخ در اقیانوس آرام حفر کرده است.
این گروه یک میله حفاری موسوم به "GPC" به طول 40 متر را تقریباً 26 هزار و 200 فوت معادل 5 مایل یا 8 کیلومتر به زیر بستر اقیانوس آرام فرستادند.
ماموریت این رکوردشکنی برای حفر عمیق ترین چاه آبی، مطالعه رسوبات منطقه برای درک بهتر تاریخ زلزله های باستانی این منطقه بود.
قبلا هم جستجوهای مشابهی بمنظور بررسی تأثیرات تغییر اقلیم در یخچال های طبیعی با حفاری انجام شده بود.
سایت حفاری کشتی تحقیقاتی "کایمی" بطور هدفمند بسیار نزدیک به مرکز زمین لرزه 9.1 ریشتری "توهوکو" قرار گرفته بود که در سال 2011 سونامی ویرانگری ایجاد کرد و منجر به فاجعه نیروگاه برق "فوکوشیما" شد.
عمیق ترین حفره های جهان در خشکی و دریا
تقریباً 50 سال رکورد عمیق ترین چاه در اعماق اقیانوس متعلق به کشتی تحقیقاتی "گلومار چلنجر"(Glomar Challenger) بود.
"گلومار چلنجر" در سال 1978 یک حفره در بستر اقیانوس آرام حفاری کرد که توانست تا عمق 7 کلومتری زمین برود.
اما عمیق ترین چاه حفاری شده در خشکی حتی عمیق تر از چاه جدید رکوردشکن کشتی تحقیقاتی "کایمی" است.
چاه ابرژرف "کولا"(Kola) که گاهی اوقات بعنوان "ورودی جهنم" نیز نامیده می شود، بین سالهای 1970 تا 1995 توسط دانشمندان روسی در شبه جزیره "کولا" حفر شد و سرانجام با انحلال اتحاد جماهیر شوروی رها گردید. این چاه به عمق حداکثری 7.6 مایل معادل 12 کیلومتر و 200 متر زیر سطح زمین رسید که عمیق ترین حفره ای است که تا حالا در زمین یا دریا حفر شده است.
طبق بیانیه مطبوعاتی تیم کشتی تحقیقاتی "کایمی" که توسط کاپیتان "نائوتو کیمورا" در دریا هدایت می شد، حالا منتظر دیدن نتایج تجزیه و تحلیل علمی انجام شده بر روی نمونه های بازیابی شده از این حفاری هستند.
این یافته ها در کنار مدل سازی کامپیوتری توسط سریع ترین ابررایانه جهان موسوم به "فوگاکو"(Fugaku) متعلق به ژاپن می تواند به این کشور کمک نماید تا در مقابل زلزله های ویرانگر دیگر در آینده آماده شود.
منبع:

1400/03/07
15:19:09
0.0 / 5
823
تگهای عمیق ترین چاه آبی جهان حفر شد: بازی , تحقیقات , سایت , كامپیوتر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم