نقشه ای برای فریب دادن سلول های سرطانی!

نقشه ای برای فریب دادن سلول های سرطانی!

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که شاید بتوان سلول های سرطانی را فریب داد تا داروهای ضد سرطان را مصرف کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مجله "Nature Nanotechnology"، بررسی جدید پژوهشگران "بیمارستان عمومی ماساچوست" (MGH)، راهبرد امیدوارکننده ای را برای ترغیب کردن تومور به مصرف داروهای ضد سرطان و اثربخشی شیمی درمانی عرضه می دهد.
رساندن مقدار کافی از داروهای ضد سرطان به درون تومور، اغلب دشوار است. یکی از راهبردهای غلبه بر این چالش، متصل کردن داروها به "آلبومین" (Albumin) است که فراوان ترین پروتئین خون به حساب می آید. این راهبرد، بر اشتهای زیاد تومورها برای مواد مغذی پروتئین متکی است که امکان پیشروی سرطان بدخیم را فراهم می آورد. تومورها هنگام مصرف آلبومین، داروهای متصل شده به آنرا هم ناخواسته دریافت می کنند.
یکی از داروهای مشهور متصل به آلبومین که به تایید "سازمان غذا و داروی آمریکا" (FDA) رسیده است، "nab-PTX" نام دارد. این دارو برای درمان سرطان ریه و پانکراس، با موفقیت به کار رفته است. "مایلز میلر" (Miles Miller)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: با این حال، همه بیماران به nab-PTX واکنش مثبتی نشان نمی دهند.
میلر و همکارانش برای عرضه بینش های جدید، رساندن nab-PTX به تومورها را در موش های مبتلا به سرطان ارزیابی کردند. آنها دریافتند که سلول های سرطانی می توانند مقدار قابل توجهی از nab-PTX را جذب کنند و مصرف این داروها، با مسیرهای سیگنال دهی کنترل می شود که در مصرف مواد مغذی مانند آلبومین توسط سلول ها نقش دارند.
"ران لی" (Ran Li)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این کشف نشان داده است که اگر بتوانیم مسیرهای سیگنال دهی را دستکاری نماییم، شاید سلول های سرطانی فریب بخورند و مصرف nab-PTX در آنها افزایش یابد.
1400/02/17
13:08:54
0.0 / 5
524
تگهای نقشه ای برای فریب دادن سلول های سرطانی!: پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم