ارسال ربات پاكبان به فضا!

ارسال ربات پاكبان به فضا!

بیست و یکم: چین رباتی را به فضا ارسال کرده که قادر می باشد زباله های فضایی را با یک تور بزرگ جمع کند و سپس بسوزاند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک استارتاپ استخراج فضایی در چین بتازگی نمونه اولیه رباتی را به مدار نزدیک زمین ارسال کرده است که قادر به جمع آوری زباله ها و سایر ضایعات فضایی باقی مانده از فضاپیماهای قبلی در مدار زمین با یک تور غول پیکر است.
این تازه ترین تلاش چین برای تسریع کوشش های خود بمنظور از بین بردن شکاف بین خود، روسیه و ایالات متحده در فناوری های فضایی و تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ فضایی است.
به گزارش خبرگزاری دولتی "شینهوا"، این ربات فضایی دارای تور، "نئو-01"(NEO-01) نامیده می شود و علاوه بر جمع آوری زباله های فضایی، برای رصد اجرام آسمانی کوچک به اعماق فضا خواهد رفت. این ربات در تاریخ 6 مارس همراه با چندین ماهواره دیگر به فضا پرتاب شده است.
این ربات 30 کیلوگرمی توسط استارتاپی به نام "اوریجین اسپیس"(Origin Space) که در شنژن چین مستقر است، تولید شده است و هدف آن هموار کردن مسیرهای جدید برای آینده یک فناوری است که بتواند عناصر موجود در سیارک ها را استخراج کند.
از زمان تأسیس نخستین شرکت استخراج سیارک در جهان به نام "پلنتری ریسورسز"(Planetary Resources) در سال 2009 تا حالا بیش از 12 شرکت مشابه دیگر در سراسر جهان همچون استارتاپ "آسترواسکل"(Astroscale) ژاپن و "3D سیستمز"(3D Systems) ایالات متحده تاسیس شده است.
طبق گزارش ها، فناوری "آسترواسکل" از آهنرباها برای جمع آوری زباله های فضایی در مدار نزدیک زمین استفاده می نماید، اما "نئو-01" از یک تور بدین منظور و سپس سوزاندن آنها با بهره گیری از یک پیشرانه الکتریکی استفاده خواهدنمود.
از اواخر دهه 1950 میلادی، هزاران ماهواره به مدار نزدیک زمین پرتاب شده اند، اما با افزایش سن و از کار افتادن آنها، خیلی از آنها به یک زباله بسیار خطرناک فضایی برای دیگر ماهواره ها تبدیل گشته اند که بطور بالقوه می توانند به سایر ماهواره های عملیاتی یا ماموریت های خدمه لطمه برسانند.
برمبنای اعلام "سو منگ" بنیان گذار شرکت "اوریجین اسپیس"، این شرکت پرتاب ده ها تلسکوپ فضایی همراه با فضاپیماهای بیشتر را برای بنا نهادن نخستین عملیات استخراج تجاری روی سیارک ها تا سال 2045 در برنامه دارد.
بنظر می رسد چین می خواهد تا سال 2030 به یک قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد.
فضاپیمای زباله جمع کن "آسترواسکل" ژاپن اواخر ماه گذشته با هدف نشان دادن ظرفیت خود در جمع آوری میلیون ها زباله فضایی در مدار نزدیک زمین، از قزاقستان به فضا پرتاب شد. این فضاپیما تا حالا تقریباً 8000 تن زباله فضایی را جمع آوری کرده است که بطور بالقوه مستعد لطمه رساندن یا مختل کردن خدماتی بودند که ما هر روزه از آنها در کره زمین استفاده می نماییم. همچون این خدمات می توان به سیستم های مخابراتی و پیش بینی هوا و GPS اشاره نمود.
خبرگزاری "شینهوا" همین طور افزود که چین در حال شتاب بخشیدن به برنامه های خود برای فرود یک کاوشگر بر روی یک سیارک نزدیک به زمین برای نمونه برداری است، در صورتیکه همزمان به اهداف خود برای ساخت یک سیستم دفاعی برای محافظت از زمین در مقابل سیارک های نزدیک به زمین سرعت می بخشد.
پکن آرزوهای تاریخی و جهانی برای حضور چین در فضا دارد و امیدوار است که به روسیه و ایالات متحده برسد. خوب یا بد، چین می تواند تا سال 2030 به سومین قدرت فضایی تبدیل گردد.
منبع:

1400/02/10
22:57:20
0.0 / 5
829
تگهای ارسال ربات پاكبان به فضا!: استارتاپ , تلسكوپ , تولید , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم