رئیس انستیتو پاستور ایران:

واكسن تولید ایران و كوبا این هفته وارد فاز سوم بالینی می شود

واكسن تولید ایران و كوبا این هفته وارد فاز سوم بالینی می شود

رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: واکسن مشترک تولید ایران- کوبا این هفته وارد فاز سوم بالینی می شود.به گزارش بیست و یکم به نقل از انستیتو پاستور ایران، علیرضا بیگلری در یک برنامه تلویزیونی با بیان خبرهایی از واکسن کرونای ایران و کوبا، اظهار داشت: نخستین واکسن کرونای تولید ایران دوشنبه این هفته (ششم اردیبهشت) وارد فاز سوم بالینی می شود و این اولین واکسن در دنیاست که دوز یادآور آن هم طراحی شده است.
بیگلری اظهار داشت: این واکسن در عین نوترکیب بودن کونژوگه شده یعنی روی یک پروتئین حامل بزرگ تر سوار شده که این سوار شدن پروتئین سبب می شود که سیستم ایمنی را بالاتر برد.
وی ضمن اشاره به اینکه آزمایشات فازهای اول و دوم انسانی این واکسن در کوبا انجام شد، اظهار داشت: فاز سوم مقرر است در هر دو کشور صورت گیرد، فازهای قبلی با حضور ۴۴ هزار نفر در کوبا انجام شده و در ایران از همین دوشنبه در هفت استان و هشت دانشگاه علوم پزشکی آغاز خواهد شد که در مجموع ۲۴ هزار نفر وارد مطالعات بالینی می شوند که خودم هم در این طرح حضور خواهم داشت.
بیگلری با تاکید بر اینکه از همان اول قرار شد که واکسن های تولید انستیتو پاستور نوترکیب باشند، اظهار نمود: این واکسن تنها واکسن نوترکیب است که کونژوگه هم شده و این هنری است که بعضی از کشورها در دنیا دارند و کوبا کشوری است که این فناوری را دارد و طبق مطالعاتی که انجام شده بیشتر از ۸۵ درصد ایمنی زایی بوجود آورده است.
وی اضافه کرد: این تنها واکسن دنیاست که دوز یادآور آن هم در کنارش طراحی شده و از ماه یک تا ۹ میتوان آنرا تزریق کرد؛ همینطور این واکسن، دو دوز است اما در دو استان دوز یادآور را هم تزریق خواهیم کرد تا میزان بالا بردن سیستم ایمنی را رصد کنیم؛ یادآور هم سبب بالا رفتن سطح تحریک سیستم ایمنی شده و ماندگاری واکسن در سیستم ایمنی را زیاد می کند، اما ایمنی زایی همه واکسن ها را باید ۹ تا ۱۰ ماه مورد بررسی قرار دهیم.
بیگلری ضمن اشاره به اینکه این هفته واکسن ایران و کوبا وارد فاز سوم بالینی می شود و نخستین واکسن کشور است که وارد فاز سوم بالینی خواهد شد، اظهار داشت: البته واکسن برکت هم وارد فاز دو و سه شده اما آنرا با هم انجام داده، از دوشنبه سه گروه مستقل این آزمایش را انجام می دهند و از حدود ۱۰ نفر از هشت نفر واکسن نما می گیرند تا بتوانیم به مقایسه اثرات آن بپردازیم.
وی با تاکید بر اینکه آن چیزی که تا کنون تصمیم گیری شده این بوده که واکسیناسیون مجانی باشد، خاطرنشان کرد: عدالت در سلامت حکم می کند که واکسیناسیون مجانی در اختیار قوی و غنی قرار گیرد، اگر به سند ملی باور داشته باشیم همه باید آنرا رعایت نماییم.
این پزشک متخصص در مورد مراحل تولید افزود: برنامه تولید در هر دو کشور طراحی شده و بلافاصله بعد از بررسی نتایج آزمایشات بالینی وارد تولید می شود.
وی اضافه کرد: یکی از نکات انتخاب این واکسن علاوه بر طراحی منحصر به فرد آن این است که زیرساخت های آن هم مشابه دیگر واکسن های ما است. در هر صورت به علت کمبود واکسن در دنیا کار عاقلانه ای بود که خودمان وارد تولید واکسن شویم.
وی اضافه کرد: مقرر است تولید ایران و کوبا به اندازه نیاز کشور باشد و پس از آن وارد عرصه صادرات شویم.
رئیس انستیتو پاستور ضمن اشاره به اینکه تحریم یکی از مواردی بود که سرعت ساخت واکسن را کند کرد، خاطرنشان کرد: اما امیدواریم با تغییری که در سیاستگذاری های دنیا به وجود آمده اوضاع بهتر شود.
بیگلری اظهار داشت: بر مبنای قولی که به دولت و مجلس دادیم قرار بود در خردادماه حدود یک میلیون در ماه را آماده نماییم که این آماده نشد؛ اما از تیرماه هر یک ماه بر این ظرفیت اضافه نماییم و مهر و آبان به جایی برسیم که ۶ تا ۷ میلیون واکسن در ماه تولید نماییم.
وی در مورد دوز یادآور این واکسن مشترک ایران-کوبا اظهار داشت: برای افرادی که کرونا گرفته اند از دوز یادآور استفاده می نماییم تا سیستم ایمنی تقویت شود و به این شکل افراد بیشتری را با هزینه کمتری واکسینه نماییم.

1400/02/05
13:28:46
0.0 / 5
483
تگهای واكسن تولید ایران و كوبا این هفته وارد فاز سوم بالینی می شود: آزمایش , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم