راحت فریب خوردن سیستم اتوپایلت

همه به دنبال علت تصادف مرگبار خودروی تسلا

همه به دنبال علت تصادف مرگبار خودروی تسلا

بیست و یکم: مهندسان در پی وقوع تصادف مرگبار خودروی تسلا در هفته گذشته نشان دادند که چقدر راحت می توان سیستم خودران ˮتسلاˮ موسوم به ˮاتوپایلتˮ را فریب داد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تصادف مرگبار خودروی تسلا مدل S در هفته گذشته در تگزاس آمریکا و کشته شدن دو نفر، بحث هایی را در مورد اینکه آیا سیستم خودران خودرو های برقی تسلا منجر به این حادثه شده است یا خیر، برانگیخته است.
مقامات محلی ادعا کرده اند که در زمان تصادف هیچ کس روی صندلی راننده ننشسته بوده است و به نظر می آید که خودرو در حالت "اتوپایلت" بوده است. حالا با آنکه "ایلان ماسک" مدیرعامل "تسلا" گفته است که اگر کسی پشت فرمان نبوده، خودرو نمی توانسته در حالت "اتوپایلت" باشد، دو تحقیق جداگانه در حال انجام می باشد تا دلیل این حادثه به روشنی مشخص شود.
دو مهندس تصمیم گرفتند ببینند آیا هنگامی که کسی روی صندلی راننده ننشسته است، می توان سیستم "اتوپایلت" خودروی تسلا مدل Y را راند؟ در کمال تعجب و برخلاف اظهارات "ایلان ماسک" به نظر می آید که پاسخ این سوال مثبت است.
مهندسان از همگان خواستند که به هیچ وجه این کار را امتحان نکنند. آنها از رانندگان آموزش دیده در یک مسیر آزمایشی مخصوص بهره بردند و در طول این آزمایش از سرعت ۴۸ کیلومتر در ساعت تجاوز نکردند.
حالا سوال این است که آنها چطور این کار را کردند؟ آنها بعد از درگیر کردن سیستم "اتوپایلت" تسلا در این راه آزمایشی، یک زنجیر را روی فرمان قرار دادند تا خودرو تصور کند که دستی آنرا نگه داشته است. سپس یکی از مهندسان به سمت صندلی کنار راننده رفت و دریافت که باز کردن هر کدام از درب های خودرو بلافاصله سیستم "اتوپایلت" را مختل می کند.


"جیک فیشر" مدیر ارشد این آزمایش اظهار داشت: این خودرو بارها و بارها در این راه نیم مایلی آزمایش شد و هیچ گاه متوجه نشد که کسی پشت فرمان نیست، هیچ گاه متوجه نشد که کسی فرمان را نگرفته است و هیچ گاه نفهمید که وزنی روی صندلی راننده وجود ندارد.
وی ادامه داد: ما وقتی فهمیدیم که ایجاد اختلال در این سیستم چقدر آسان است، وحشت زده شدیم.
بدین سبب به نظر می آید که می توان سیستم خودران تسلا را در صورتیکه کسی پشت فرمان نیست، فریب داد. همین طور سال قبل با انتشار یک ویدیو در یوتیوب اثبات شده بود که می توان از خودروی تسلا در حال حرکت روی سیستم "اتوپایلت" پیاده شد.
این نشان داده است که امکان فریب دادن سیستم "اتوپایلت" تسلا وجود دارد، اما هیچگاه نباید آنرا امتحان کرد. مهندسان می گویند این تحقیق نشان داد که توجه خودروسازان به ایمنی سیستم های خودران چقدر لازم است.
منبع:

1400/02/04
20:44:16
0.0 / 5
567
تگهای همه به دنبال علت تصادف مرگبار خودروی تسلا: آزمایش , آموزش , سیستم , مهندس
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیست و یکم