موسس ادوبی و پدر PDF درگذشت

موسس ادوبی و پدر PDF درگذشت

بیست و یکم موسس ادوبی و پدر PDF درگذشت


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، امروز روز غم انگیزی برای صنعت فناوری است. شرکت "ادوبی" تأیید کرده است که دکتر "چارلز چاک گسچه" یکی از بنیان گذاران این شرکت در تاریخ ۱۶ آوریل در سن ۸۱ سالگی به علل ذکر نشده درگذشته است.
وی و دکتر "جان وارناک" بعد از ترک شرکت "زیراکس"(Xerox) در سال ۱۹۸۲ شرکت "ادوبی" را راه اندازی کردند و "گسچه" بعنوان مدیر ارشد عملیات، رئیس و رئیس هیئت مدیره این شرکت بین سالهای ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۷ خدمت کرد. وی همینطور تا آوریل ۲۰۲۰ یکی از اعضای هیئت مدیره "ادوبی" بود.
"گسچه" به توسعه فناوری کمک شایانی کرده است. فناوری هایی که به احتمال زیاد شما آنرا به یاد خواهید داشت و همین امروز به احتمال زیادی از آن استفاده می کنید.
"گسچه" و "ادوبی" برای نخستین بار "پست اسکریپت"(PostScript) که یک زبان توصیف صفحه شناخته شدند را ایجاد کرد که قدرت آن(همراه با "مکینتاش"(Macintosh) اپل و "پیج میکر"(PageMaker) آلدوس) به ایجاد نشر رومیزی(دسکتاپ) در دهه ۱۹۸۰ کمک کرد.
وی و "وارناک" همینطور به ایجاد "قالب سند قابل حمل" یا "PDF" شناخته می شوند. توانایی این فناوری در حفظ طرح بندی بدون در نظر گرفتن نرم افزار یا پلت فرم وقتی در سال ۱۹۹۳ رونمایی گردید، بسیار چشم گیر بود و در همه چیز، از کارهای انتشاراتی گرفته تا کارهای روزمره مانند فرم های رایج بسیار مورد استفاده و مهم شد و همچنان هم هست.
"گسچه" همینطور از ایجاد موزه فناوری نوآوری که هم اکنون "تک اینتراکتیو"(Tech Interactive) نام دارد، حمایت کرد و به همراه "وارناک"، مدال افتخار ملی فناوری و نوآوری را از رئیس جمهور "اوباما" در سال ۲۰۰۹ دریافت کرد.
شرکت "ادوبی" هنوز هم تاثیر عمده ای در دنیای فناوری دارد و بعضی از مهم ترین محصولات خود نظیر "فوتوشاپ"(Photoshop) را در حالیکه "گسچه" نقش اصلی آنها را بر عهده داشته است، تولید و پشتیبانی می کند. ازاین رو میراث "گسچه" می تواند تا سال ها بعد از مرگش دوام داشته باشد.
منبع:

1400/01/30
14:30:09
0.0 / 5
862
تگهای موسس ادوبی و پدر PDF درگذشت: اپل , تولید , شركت , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیست و یکم