در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

تامین ۷۰درصدی استارتر لبنی مناسب ذائقه ایرانی توسط پژوهشگران كشور

تامین ۷۰درصدی استارتر لبنی مناسب ذائقه ایرانی توسط پژوهشگران كشور

بیست و یکم: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق شدند استارتر لبنی را مناسب ذائقه ایرانیان بومی سازی کنند و 70درصد نیاز کشور را برطرف سازند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، کشور ایران یکی بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات تخمیری لبنی در منطقه است. گردش مالی چند صد میلیون دلاری و تأثیر بسیار زیاد در سلامتی سبب شده است این حوزه از زمینه های پر اهمیت در صنعت غذا باشد.
متأسفانه بخش اعظمی از این صنعت از نظر مالی در اختیار وارد کنندگان بوده این در شرایطی است که ایرانیان از دیرباز در تولید محصولات لبنی تبحر بالایی داشته اند و هم اکنون گنجینه ای غنی از میکروارگانیسم های قابل استفاده در صنایع تخمیری لبنی در کشور وجود دارد. استارترهای لبنی ارزبری بالای ۲۰ میلیون دلار دارند و جز موارد راهبردی صنعت لبنیات محسوب می شوند. متأسفانه با وجود گنجینه غنی و متنوعی از میکروارگانیسم های مورد استفاده در صنعت غذا در کشور وجود دارد ولی این حجم بالای ارز از کشور خارج می شود تا استارتر لبنی به کشور وارد شود. در این راستا یک استارت آپ ایرانی توانسته با تاکید بر دانش و تخصص متخصصین این حوزه و با استفاده از گنجینه غنی میکروب بومی منطقه همچون ماست های محلی، ترخینه و… استارتر لبنی مطابق با ذائقه و میل مردم کشور را تولید نماید. این شرکت دانش بنیان قادر به تولید سالیانه ۲ میلیون واحد استارتر لبنی است که این حجم از تولید، قابلیت تامین بیش از ۷۰ درصد نیاز کشور را دارد و می تواند علاوه بر کاهش نیاز به واردات و خودکفایی تأثیر بسیار بالایی در کنترل قیمت لبنیات داشته باشد. این شتابدهنده از طرف ستاد توسعه زیست فناوری مورد تأیید قرار گرفته و محصولات آن نیز در حضور رئیس جمهور رونمایی گردید.


منبع:

1400/01/26
11:15:21
0.0 / 5
508
تگهای تامین ۷۰درصدی استارتر لبنی مناسب ذائقه ایرانی توسط پژوهشگران كشور: تولید , دانش بنیان , شركت , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیست و یکم