توسط یك شركت دانش بنیان؛

ابزار آلات پیشرفته صنایع پتروشیمی و نفت تولید شد

ابزار آلات پیشرفته صنایع پتروشیمی و نفت تولید شد

به گزارش بیست و یکم یک شرکت دانش بنیان موفق شده است تا ابزارآلات مختلف مورد استفاده در صنایع نفت و پتروشیمی را بومی سازی کند.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی، حسام سلیمانی مطلق مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: صنایع بزرگ نفت و گاز کشور نیازهای متنوعی دارند که پیش از این تنها از راه واردات تأمین می شد. در سالهای اخیر شرکتهای دانش بنیان کوشیده اند تا این محصولات را بومی سازی کنند. ما هم بعنوان یک مجموعه دانش بنیان، نیازهای مختلف شرکتهای بزرگ را بررسی نموده ایم و بر طبق این نیازها، محصولات فناورانه ای را بومی سازی کرده ایم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان اضافه کرد: شرکتهای فعال در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به ابزارآلات مختلفی نیاز دارند که بعضاً باید از آلیاژها و مواد خاصی ساخته شود و ما این ابزارها را تولید می نماییم. یکی از محصولات، یک آچار هیدرولیک برای پیچ و مهره با یک گشتاور مشخص است. این محصول در کشور ما بیشتر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به کار می آید. البته در صنایعی مختلف دیگری مانند فولاد سازی، صنایع نیروگاهی و کشتی سازی هم از این محصول استفاده می شود.
وی بیان نمود: این محصول یک کالای مصرفی است و پیش از این به صورت کامل از خارج کشور وارد می شد. این نوع از آچار باید از مواد خاصی تولید شود تا بتواند سطح بالای از فشار را تحمل کند. این آچار بعد از مدتی باید جایگزین شود و بنابراین یک محصول مصرفی به حساب می آید.
سلیمانی مطلق، ضمن توضیح مراحل تحقیقاتی مختلف انجام گرفته بر روی این محصول، اظهار داشت: هم اکنون این آچار هیدرولیکی با قیمتی در حدود ۵۰ درصد ارزان تر از نمونه مشابه خارجی در داخل کشور، عرضه می شود.
این فعال دانش بنیان اضافه کرد: در حال مذاکره هستیم تا خرید نمونه مشابه خارجی این محصول ممنوع شود. با عنایت به وجود نمایندگی محصول وارداتی در کشور، این کار بسیار سختی است. هم اکنون خوشبختانه شرکت ملی گاز، تنها از محصول ایرانی استفاده می نماید و استفاده از نمونه مشابه خارجی را ممنوع کرده است. با این همه زمان زیادی لازم است تا دیگر واحدهای تابعه وزارت نفت نیز، از این مساله تبعیت کنند و استفاده از کالای ایران ساخت را جایگزین خرید آچار هیدرولیکی خارجی کنند.
وی ضمن اشاره به چالش های پیش روی شرکتهای دانش بنیان، اظهار داشت: امیدوار هستیم با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکتهای مختلف را مجاب نماییم که محصولات ایرانی را جایگزین نمونه مشابه خارجی کنند. چونکه هم قیمت کمتری دارند و هم از لحاظ کیفیت از سطح بالای کیفی برخوردار می باشند.

1400/01/20
12:51:28
0.0 / 5
444
تگهای ابزار آلات پیشرفته صنایع پتروشیمی و نفت تولید شد: تحقیقات , تولید , دانش بنیان , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیست و یکم