در ستاد زیست فناوری؛

4 طرح فناورانه برای تامین گوشت و شیر اجرا می شود

4 طرح فناورانه برای تامین گوشت و شیر اجرا می شود

بیست و یکم: ستاد توسعه زیست فناوری برنامه ای منسجم و زمان بندی شده برای ارتقای سفره و تغذیه ایرانیان بواسطه پژوهشگران کشور را تعریف کرده است.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال یافتن مسیری است تا تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور را با کمک تکثیر و اصلاح نژادهای برتر دام های بومی کشور میسر کند. کاری که می تواند راهگشای مشکلات موجود بر سر راه تامین این نیاز اساسی در کشور باشد. حرکت به سمت خودکفایی در تولید گوشت قرمز مورد نیاز کشور، گامی بسیار مهم در امتداد تامین امنیت غذایی کشور از یک سو و اصلاح الگوی تغذیه مردم از طرف دیگر است.
تکثیر گاوهای نژاد برتر
ستاد توسعه زیست فناوری برای تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور با کمک شرکت های دانش بنیان، تکثیر گاوهای نژاد برتر را در دستور کار خود قرار داده است. کاری که مقرر است ۳۰۰ هزار تن گوشت برای سفره های ایرانی تامین کند. این طرح ۴ ساله، حدود ۲ هزار میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به ارمغان خواهد آورد و برای ۱۰۰ نفر اشتغالزایی می کند.
تولید نژادهای برتر شیری
تولید ۱۰۰ هزارتن شیر از نژادهای برتر شیری کشور برنامه دیگر این ستاد است که با کمک شرکت های دانش بنیان و در طول ۳ سال اجرا می گردد. این کار برای کشور ارزش افزوده زیادی به همراه خواهد داشت و برآورد می شود که با اجرای کامل آن ۵۰۰ میلیون دلار پول به اقتصاد کشور تزریق شود.
تکثیر گوسفندهای نژاد برتر
یکی دیگر از این برنامه ها تامین ۳۰۰ هزارتن گوشت است که برای تامین امنیت غذایی مردم توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تلاش شرکت های دانش بنیان و دارای ظرفیت تولید در حال اجراست و مقرر شده طی ۵ سال به نتیجه برسد و عددی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور رقم بزند.
تولید هورمون های تولید مثل دام
حمایت از تولید هورمون های تولید مثل دام نیز مقرر است به کمک بیاید تا سفره های ایرانی را پربارتر و غنی تر کند. طرحی که در یک برنامه ۳ ساله اجرا می گردد و ۱۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور دارد و اجرای کامل آن برای ۵۰ نفر اشتغالزایی خواهدنمود.


منبع:

1400/01/19
23:01:28
0.0 / 5
516
تگهای 4 طرح فناورانه برای تامین گوشت و شیر اجرا می شود: تولید , دانش بنیان , شركت , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیست و یکم