استقامت در حال بررسی راز سنگ عجیب یافت شده در مریخ!

استقامت در حال بررسی راز سنگ عجیب یافت شده در مریخ!

بیست و یکم: لیزر مریخ نورد ˮاستقامتˮ به دنبال کشف راز سنگ عجیبی است که در ضمن حفاری ها در مریخ یافت شده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد "استقامت" ناسا در انتظار بالگرد "نبوغ" است تا به آن بپیوندد و نخستین پرواز بر روی سیاره ای دیگر را انجام دهد، در همین حال دستگاه های آن سنگی سبزرنگ را بر روی سطح این سیاره ی سرخ مورد هدف قرار داده اند که به قول پست توییتری این مریخ نورد "فرضیه های زیادی را ایجاد می کند" البته فرضیه ی بیگانگان جزو آنها نیست.
در توییتی در روز چهارشنبه (۳۱ مارس-۱۱ فروردین) این مریخ نورد نوشت: آیا این سنگ قسمتی از سنگ بستر محلی است که با گذر زمان تغییر شکل داده؟ آیا قسمتی از مریخ است که مدت ها قبل طی یک برخورد به آن آمده؟ آیا این یک شهاب سنگ است؟ یا چیز دیگری است؟
در این توییت نوشته شده است که ابعاد این سنگ حدود ۱۵ سانتی متر است و اگر با دقت به آن نگاه کنید آثار لیزر مریخ نورد را بر روی آن می توان دید که برای مطالعه ی بیشتر استفاده شده است.
این لیزر قسمتی از تجهیزات "super cam" استقامت است. دانشمندان امیدوارند این لیزر اطلاعات بیشتری در مورد ترکیبات سنگ های عجیب مریخ به ما بدهد و مشخص نماید این سنگ ها در محل قرارگیری شان تشکیل شده اند و یا طی فرآیندهایی به این مکان ها منتقل شده اند. اگر این سنگ ها در مکانی که قرار دارند تشکیل نشده باشند ممکنست توسط آبی که در دهانه ی جزرو وجود داشته به این مکان آمده باشند و یا نتیجه ی برخورد شهاب سنگ باشند. مانند شهاب سنگی که در سال ۲۰۱۴ توسط مریخ نورد "کنجکاوی" کشف شد.
"استقامت" دارای هفت تجهیزات علمی است و دستگاه "SuperCam" در بخش بالایی مریخ نورد قرار دارد و می تواند با بهره گیری از لیزر سنگ هایی تا فاصله ی هفت متر را مورد هدف قرار دهد. هر اشعه لیزری، ابری از سنگ بخار شده به وجود می آورد که ترکیبات آن به وسیله ی دوربین های "SuperCam" و طیف سنج ها مورد بررسی قرار می گیرد.
نخستین فعالیت "SuperCam" در مریخ در تاریخ ۲ مارس(۱۳ فروردین) رخ داد و نام هدف آن ماز(Máaz) بود(نام سرخ پوستی مریخ). گروه "استقامت" بطور غیر رسمی محل قرارگیری این هدف در دهانه ی جزرو را کنیون د شی(Canyon de Chelly) که یک یادبود ملی در ایالت آریزونا در ایالات متحده آمریکا است نامیدند.
منبع:

1400/01/14
13:12:10
0.0 / 5
576
تگهای استقامت در حال بررسی راز سنگ عجیب یافت شده در مریخ!: دستگاه , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم