دوربین دستی اشعه گاما سرطان را در زیر پوست شكار می كند

دوربین دستی اشعه گاما سرطان را در زیر پوست شكار می كند

محققان انگلیسی موفق به ساخت یک دوربین دستی اشعه گاما شده اند که با عرضه تصاویر سه بعدی از زیر پوست می تواند برای مقابله با سرطان مفید واقع شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان در انگلیس با عرضه تصاویر سه بعدی از رشد سرطانی در زیر پوست، یک دستگاه تصویربرداری دستی پیشرفته تولید کرده اند که می تواند ابزاری قدرتمند برای مقابله با سرطان باشد.
این فناوری از تلفیقی از اشعه گاما و تصویربرداری نوری برای اندازه گیری عمق مواد رادیواکتیو استفاده می نماید. تیم سازنده امیدوار است که این دستگاه قابل حمل بتواند به شکاف موجود در مبارزه با سرطان، جایی که دستگاههای بزرگتر برای تصویربرداری همیشه در دسترس نیستند، کمک نماید.
این دوربین اشعه گامای قابل حمل، حاصل کار محققان دانشگاه "لافبرو"(Loughborough) است که چندین سال است روی آن کار می کنند. ایده استفاده از این تکنولوژی این است که سیستم های بزرگ و پیچیده تصویربرداری اشعه گاما که می توانند کل فضای یک اتاق را اشغال کنند، کوچک کنند.
نحوه کار این سیستم ها شامل تزریق مقادیر کمی از ذرات ردیاب رادیواکتیو به بیمار است که سپس توسط سلول های سرطانی جذب شده و در اسکن های بعدی نمایان می شوند و تصاویری می سازند که اندازه و شکل رشد سرطان را نشان داده است.
حدود پنج سال پیش، بعضی از محققان درگیر ساخت یک دستگاه دستی به اندازه یک سشوار شدند که می توانست تصاویر را از راه اشعه گاما، البته فقط به صورت دو بعدی بسازد. آنها حالا با ترکیب تصویربرداری اشعه گاما با تصویربرداری نوری استریوسکوپی، پا به قلمروی تصاویر سه بعدی گذاشته اند.
دانشمندان این روش را به روش اندازه گیری فاصله ستاره ها از یکدیگر تشبیه می کنند که این روش تصویربرداری، ابزار مورد نیاز برای تبدیل تصاویر دو بعدی به تصاویر سه بعدی را فراهم می آورد.


دکتر "سارا باگبی" می گوید: ما نشان دادیم که امکان انجام تصویربرداری گاما استریوسکوپی دستی وجود دارد که اطلاعات سه بعدی و نه دو بعدی را فراهم آورد. با ترکیب تصویربرداری گاما و نوری، این اطلاعات سه بعدی به کاربر می گوید منبع رادیواکتیویته درون یک ماده خاص کجاست و تا چه حد عمیق است.
وی ادامه داد: این ابزار در جراحی رادیویی کاربرد دارد، جایی که بعنوان مثال در حین درمان و تشخیص سرطان جراح به دنبال منبع رادیواکتیویته در بدن است. همینطور امکان دارد در سایر حوزه ها همچون در صنعت هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.
همانطور که گفته شد، این دوربین اشعه گامای ترکیبی بعنوان یک چاره فشرده برای تصویربرداری اشعه گاما شکل گرفته است و می تواند تاثیر زیادی بر روی افرادی که به فناوری های تشخیصی دسترسی ندارند، داشته باشد.
دانشمندان امیدوارند که بتوانند با دانشگاهیان کشور اروگوئه که دستگاههای بزرگ تصویربرداری تنها در سه مرکز در سرتاسر این کشور وجود دارد، همکاری کنند. با این امید که این دوربین های قابل حمل را جهت استفاده در تشخیص سرطان وارد کلینیک های بیشتری در این کشور کنند.
"باگبی" می گوید: هم اکنون، بیمار برای انجام تصویربرداری اولیه باید به یکی از این سه مرکز رجوع کند که امکان دارد صدها کیلومتر دورتر از محل سکونتش باشد و سپس باردیگر برای عمل جراحی به شهر خود بازگردد.
این مطالعه در مجله Physics in Medicine & Biology انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/10
23:28:25
0.0 / 5
613
تگهای دوربین دستی اشعه گاما سرطان را در زیر پوست شكار می كند: تكنولوژی , تولید , دانشگاه , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم