شناسایی سریع كووید-19 با كمك یك مدل مبتنی بر اشعه ایكس و هوش مصنوعی

شناسایی سریع كووید-19 با كمك یك مدل مبتنی بر اشعه ایكس و هوش مصنوعی

بیست و یکم: پژوهشگران برزیلی، یک مدل مبتنی بر هوش مصنوعی و اشعه ایکس طراحی نموده اند که می تواند به شناسایی سریع کووید-19 کمک نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی "موسسه مهندسان برق و الکترونیک" (IEEE)، شاید اشعه ایکس بتواند با کمک هوش مصنوعی، به یک ابزار تشخیصی پیشرفته برای شناسایی افراد مبتلا به کووید-۱۹ تبدیل گردد. گروهی از پژوهشگران برزیلی، یک برنامه کامپیوتری را با کمک روش های مختلف یادگیری ماشینی آموزش داده اند تا بتواند کووید-۱۹ را در تصاویر ثبت شده از قفسه سینه با اشعه ایکس، با ۹۵/۶ تا ۹۸/۵ درصد دقت تشخیص دهد.
پژوهشگران پیش تر بر شناسایی و طبقه بندی لطمه شناسی های ریه بواسطه تصویربرداری پزشکی تمرکز کرده بودند. نشانه های متداول کووید-۱۹ همچون تنگی نفس و سرفه، بواسطه روش های تصویربرداری پزشکی مانند سی تی اسکن یا اشعه ایکس، قابل شناسایی هستند.
"ویکتور هوگو سی. د آلبوکرک" (Victor Hugo C. de Albuquerque)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: با شروع همه گیری کووید-۱۹، ما توافق کردیم که از تخصص خود برای کمک به برطرف نمودن این مشکل جهانی جدید بهره ببریم. خیلی از مراکز پزشکی، فاقد تعداد آزمایش های کافی هستند و به زمان زیادی برای پردازش آزمایش نیاز دارند؛ بدین سبب ما بر بهبود ابزارهایی تمرکز کردیم که بسادگی در هر بیمارستان قابل دسترس هستند و هم اکنون نیز برای تشخیص کووید-۱۹ از آنها استفاده می شود. این ابزارها، ابزارهای مبتنی بر اشعه ایکس هستند.
"آلبوکرک" افزود: ما تصمیم گرفتیم به بررسی این مساله بپردازیم که آیا عفونت COVID-19 با بهره گیری از تصاویر اشعه ایکس بطور خودکار قابل تشخیص می باشد یا خیر. تصاویر ثبت شده با اشعه ایکس برخلاف آزمایش های سواب بینی یا بزاق دهان، بسادگی در دسترس قرار دارند و پردازش آنها در زمان کوتاه تری صورت می گیرد.
وی ادامه داد: از آنجائیکه تصویربرداری با اشعه ایکس، روشی سریع و کم هزینه است، می تواند به بیمارانی که از مراکز درمانی بزرگ دور هستند و به فناوری های پیچیده تر دسترسی ندارند، کمک نماید. این روش می تواند به پزشکان در شناسایی و طبقه بندی خودکار تصاویر پزشکی کمک نماید تا بتوانند به اندازه گیری شدت بیماری و دسته بندی انواع آن بپردازند.
پژوهشگران قصد دارند آزمایش روش خودرا با پایگاه بزرگتری از داده ها ادامه دهند تا نهایتا یک پلت فرم آنلاین رایگان برای طبقه بندی تصاویر پزشکی ابداع کنند.
این پژوهش در "IEEE/CAA Journal of Automatica Sinica" به چاپ رسید.
منبع:

1400/01/07
16:53:25
0.0 / 5
562
تگهای شناسایی سریع كووید-19 با كمك یك مدل مبتنی بر اشعه ایكس و هوش مصنوعی: آزمایش , آموزش , ابداع , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم