كشف باكتری های جدیدی كه به پرورش گیاهان در فضا كمك می كنند

كشف باكتری های جدیدی كه به پرورش گیاهان در فضا كمك می كنند

به گزارش بیست و یکم یک گروه پژوهشی با همکاری ناسا توانسته اند باکتری هایی را در ˮایستگاه فضایی بین المللیˮ کشف کنند که می توانند به پرورش گیاهان در فضا کمک کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس تایمز، مواد غذایی که در بیرون از زمین پرورش می یابند، برای مقاومت در مقابل شرایط نامساعد طی مأموریت های اعماق فضا، به کمک باکتری ها نیاز دارند. یک کشف جدید در "ایستگاه فضایی بین المللی"(ISS) نشان داده است که شاید پژوهشگران بتوانند سوختی عرضه کنند که به گیاهان در تحمل شرایط پرفشار کمک می نماید.
پژوهشگران در همکاری با ناسا توانستند چهار رشته باکتری از خانواده "Methylobacteriaceae" را در قسمت های متعدد ایستگاه فضایی بین المللی کشف کنند.
یک رشته از این باکتری ها، "Methylorubrum rhodesianum" بود اما سه رشته دیگر پیش از این کشف نشده بودند و به گونه های جدیدی تعلق داشتند. پژوهشگران این باکتری های میله ای شکل که "IF7SW-B2T"، IIF1SW-B5" و "IIF4SW-B5" نام گرفته اند، با تجزیه و تحلیل ژنتیکی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که با Methylobacterium indicum در ارتباط هستند.
گونه های Methylobacterium، در تثبیت نیتروژن، حل شدن فسفات، تحمل تنش، تقویت رشد گیاه و فعالیت کنترل بیولوژیکی در مقابل پاتوژن های گیاهی نقش دارند.
پژوهشگران، این گونه های جدید را به افتخار دکتر "اجمل خان"(Ajmal Khan)، دانشمند مشهور هندی، "Methylobacterium ajmalii" نامیده اند.
دکتر "کاستوری ونکاتسواران"(Kasthuri Venkateswaran) و "نیتین کومار سینگ"(Nitin Kumar Singh)، پژوهشگران "آزمایشگاه پیش رانش جت"(JPL) ناسا باور دارند که این گونه ها امکان دارد عوامل تعیین کننده ژنتیکی مفیدی برای پرورش محصولات در فضا بر عهده داشته باشند.
در هر حال، بررسی های بیشتری باید انجام شوند تا ثابت شود که این روش برای کشاورزی فضایی مفید می باشد.
به قول پژوهشگران، برای پرورش گیاهان در شرایط ناملایم با حداقل منابع، جداسازی میکروب های جدیدی که به رشد گیاه در شرایط پرفشار کمک می کنند، ضروریست.
از آنجائیکه ناسا می خواهد روزی انسان را به سطح مریخ و یا فراتر از آن ببرد، ایستگاه فضایی بین المللی می تواند یک بستر آزمایشی جهت بررسی ریزارگانیسم ها باشد.

گسترش آزمایشگاه ایستگاه فضایی بین المللی
هشت مکان روی ایستگاه فضایی بین المللی، بعنوان بخشی از یک مأموریت نظارتی برای پرورش باکتری ها در حال بررسی هستند و در شش سال قبل هم مورد بررسی قرار داشته اند. این مکان ها، قسمت هایی را شامل می شوند که خدمه در آنجا جمع می شوند و یا آزمایش ها در آنجا صورت می گیرند.
باآنکه تابحال صدها نمونه باکتری از ایستگاه فضایی بین المللی جمع آوری شده اند اما حدودا ۱۰۰۰ نمونه از قسمت های متفاوت این ایستگاه به دست آمده اند که در انتظار سفر به زمین و بررسی شدن هستند.
به قول پژوهشگران، هدف نهایی این است که این روند طولانی را دور بزنیم و با استفاده از تجهیزات بیولوژیکی مولکولی که برای ایستگاه فضایی بین المللی ابداع شده اند، رشته جدیدی از باکتری ها را پیدا نماییم.
پژوهشگران گفتند: ما به جای این که نمونه ها را برای تجزیه و تحلیل به زمین بیاوریم، به یک سیستم نظارت یکپارچه نیاز داریم که با استفاده از فناوری های مولکولی، نمونه های موجود در فضا را جمع آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل کند. این فناوری ها به ناسا کمک خواهند کرد تا برای مدت زمان طولانی، به کاوش فضایی ایمن و پایدار بپردازند.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Microbiology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/12/27
11:24:21
0.0 / 5
489
تگهای كشف باكتری های جدیدی كه به پرورش گیاهان در فضا كمك می كنند: آزمایش , ابداع , پژوهش , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم