كرونای انگلیسی ۶۱ درصد مرگبارتر است

كرونای انگلیسی ۶۱ درصد مرگبارتر است

نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که کرونای انگلیسی 61 درصد مرگبارتر از کروناویروس های دیگر است و طی 28 روز بعد از مبتلاشدن احتمال مرگ را بالا می برد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برمبنای مطالعه جدید انتشار یافته در مجله نیچر(Nature)، نوع انگلیسی ویروس کووید-۱۹ که در کشور انگلیس کشف شده، ۶۱ درصد بیشتر احتمال مرگ را برای افرادی که ۲۸ روز با آن دست و پنجه نرم می کنند، به وجود می آورد.
این در حالیست که یک مطالعه که هفته گذشته در مجله پزشکی بریتیش مدیکال(British Medical) انتشار یافت، نشان می داد که این سویه از ویروس کرونا که بعنوان نوع "B.۱.۱.۷" نیز شناخته می شود و در اکتبر ۲۰۲۰ در انگلیس شناسایی شد، افراد بالای ۳۰ سال مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی را طی ۲۸ روز از ابتلا، ۶۴ درصد بیشتر با خطر مرگ روبرو می کند.
پژوهشگران برای این مطالعه جدید داده های دو میلیون و ۲۵۴ هزار و ۲۶۳ آزمایش مثبت کووید-۱۹ متعلق به بازه زمانی یک سپتامبر ۲۰۲۰ تا ۱۴ فوریه ۲۰۲۱ را از هفت مرکز خدمات بهداشتی ملی در سراسر انگلیس ارزیابی کردند. آنها دریافتند که حدودا ۰.۸ درصد(۱۷۴۵۲) موارد فوت کرده اند.
هنگامی که دانشمندان فاکتورهایی مانند جمعیت شناسی و تاریخ آزمایش را لحاظ کردند، خطر بالاتر مرگ و میر طی ۲۸ روز مبتلاشدن به سویه "B.۱.۱.۷" در مقابل سایر سویه های کروناویروس را در ۶۱ درصد از کل موارد مورد بررسی در مطالعه مشاهده نمودند.
یافته ها میزان مرگ و میر طی ۲۸ روز را ۰.۹ درصد برای مردان ۵۵ تا ۶۹ ساله نشان میدهد که حاکی از خطرناکتر بودن این سویه از ویروس کرونا برای سالمندان و افزایش ریسک آن با افزایش سن فرد مبتلا است.
بعنوان مثال، میزان مرگ و میر بر اثر مبتلاشدن به سویه B.۱.۱.۷ در زنان و مردان ۷۰ تا ۸۴ ساله در زنان ۴.۴ درصد است که در مقایسه با سایر سویه های ویروس کرونا ۱.۵ درصد بیشتر است و در مردان ۷.۲ درصد است که در مقایسه با سایر سویه ها ۲.۵ درصد بیشتر است.
همین طور افراد بالای ۸۵ سال با خطر مرگ بیشتری نسبت به سایر سویه ها روبرو هستند و نرخ مرگ و میر آنها با افزایش شش تا هشت درصدی نسبت به سایر سویه ها به ۱۹ تا ۲۵ درصد می رسد.
پژوهشگران تاکید کردند که فقط ۴۴ مرگ در افراد ۳۴ ساله یا کمتر در طول مدت مطالعه اتفاق افتاده است که بدان معناست که کرونای انگلیسی برای افراد جوان تر چندان مرگبار نیست.
پژوهشگران در این مطالعه جدید نوشتند: تجزیه و تحلیل ما نشان میدهد که سویه B.۱.۱.۷ نه فقط از انواع قبلی ویروس کرونا قابلیت انتقال بیشتری دارد، بلکه ممکنست بیماری شدیدتری نیز بوجود آورد.
آنها می گویند: نرخ مرگ و میر ۶۱ درصدی در یک بازه زمانی ۲۸ روزه دلهره آور است، اما باید توجه داشت که این داده ها تنها از جامعه انگلیس برآمده و لزوماً منعکس کننده نرخ مرگ و میر در سایر جوامع جهانی نیست. با این وجود همانطور که می دانیم، همه سویه های ویروس کرونا بطور بالقوه کشنده هستند و با گسترش نوع انگلیسی در اروپا، ایالات متحده و سایر کشورهای دنیا باید با دقت نسبت به کنترل آن برخورد کرد.1399/12/26
20:10:54
0.0 / 5
496
تگهای كرونای انگلیسی ۶۱ درصد مرگبارتر است: آزمایش , پژوهش , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم