توسط محققان ایرانی انجام شد؛

احیای اعصاب صدمه دیده ستون فقرات با داربست های قابل تزریق به بدن

احیای اعصاب صدمه دیده ستون فقرات با داربست های قابل تزریق به بدن

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران ایرانی دانشگاه یو سی ال ای نوعی داربست زیستی قابل تزریق به بدن ابداع نموده اند که از آن میتوان برای احیای اعصاب صدمه دیده ستون فقرات استفاده نمود.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیو اطلس، صدمه دیدن سلسله اعصاب ستون فقرات منجر به فلج شدن دائم افراد می شود و هم اکنون چاره قطعی برای حل این مشکل وجود ندارد. اما یک مطالعه جدید در این حوزه بر روی موش ها نتایج خوبی به دنبال داشته است.
این تحقیق که توسط ارشیا احسانی پور و لیلا راد و همکارانشان بر روی موش ها صورت گرفته نشان داده است که تزریق داربست زیستی ساخته شده با استفاده از مواد متخلخل به بدن کمک می نماید که به صورت خودکار برای بازسازی صدمه واردشده به سلسله اعصاب ستون فقرات اقدام نماید.
رشته های عصبی بلند و باریکی که وظیفه انتقال سیگنال های الکتریکی را در بدن به نقاط مختلف بر عهده دارند، اکسون نام دارند و از معدود بخش های بدن هستند که به صورت خودکار قابل بازسازی نیستند و در صورت صدمه دیدن ستون فقرات از کار می افتند. یکی از عوامل ناممکن شدن بازسازی خودکار اکسون ها هجوم سلول های ایمنی بدن به سمت آنها پس از صدمه دیدن است که منجر به شکل گیری بافتی مستحکم بر روی جراحت شده و جلوی اتصال مجدد اکسون ها به یکدیگر را می گیرد.
داربست زیستی مورد اشاره محیطی حمایتی برای سلول های اکسون بوجود می آورد تا آنها بتوانند ارتباطات خویش را از نو برقرار کنند. این داربست که از جنس اسید هیالورونیک است، مملو از منافذی است که سلول های اکسون با مهاجرت به آنها و با استفاده از مولکولی به نام فاکتور نوروتروفیک (BDNF) که از مغز مشتق می شود، می توانند خویش را بازسازی و نوسازی کنند.
به گفته احسانی پور، هر چه تعداد منافذ این داربست زیستی افزایش یابد، عملکرد آنها هم بهبود می یابد. وی افزوده است: مهم ترین مزیت این روش درمانی به حداکثر رساندن احتمال بازسازی موفق سیستم عصبی است و در آینده میتوان از آن برای درمان جراحت های مغزی، نخاع و حتی تسهیل طراحی رابط های کامپیوتری با مغز، تولید پروتزهای بهتر و درمان انواع برنامه های تخریب کننده سلسله اعصاب استفاده نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به این نشانی رجوع کنید.

1399/12/23
12:06:01
0.0 / 5
551
تگهای احیای اعصاب صدمه دیده ستون فقرات با داربست های قابل تزریق به بدن: ابداع , تولید , دانشگاه , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم