از مواد ارگانیك و تجدیدپذیر؛

محقق ایرانی پارچه ای با قابلیت تولید برق عرضه نمود

محقق ایرانی پارچه ای با قابلیت تولید برق عرضه نمود

به گزارش بیست و یکم سوزان دارابی محقق ایرانی مقیم سوئد موفق به ابداع نخ های سلولزی رسانایی شده است که میتوان از آن برای بافت پارچه هایی با قابلیت تولید برق استفاده نمود.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، وی که دانشجوی دکتری دانشکده شیمی و مهندسی شیمی در دانشگاه چالمرز سوئد است اعتقاد دارد در آینده با استفاده از این تکنولوژی میتوان لباس هایی تولید کرد که علاوه بر گرم کردن افراد و حفاظت از بدن برای تولید برق هم قابل استفاده خواهند بود.
دارابی در این مورد می گوید: موادی که هم اکنون برای تولید البسه رسانا مورد استفاده قرار می گیرند هم کمیاب بوده و هم در بعضی موارد سمی هستند، اما مواد مورد استفاده در این تحقیق هم ارگانیک و هم تجدیدپذیر هستند و بنابراین با استفاده از آنها میتوان البسه الکترونیک تولید کرد.

وی و همکارانش قبلاً با استفاده از الیاف ابریشمی هم پارچه قادر به تولید برق ساخته بودند، اما معتقدند سلولز ظرفیت بسیار بیشتری برای این کار دارد. این فناوری مبتنی بر استفاده از نخ های سلولزی تهیه شده از چوب است که یک جوهر الکترونیکی آغشته به مواد رسانا که از نوعی پلیمر زیستی تهیه شده به آن اضافه می شود. این پلیمر PEDOT: PSS نام دارد.
دارابی می گوید در صورت افزوده شدن نانوسیم های نقره ای به این ترکیب میزان رسانایی آن افزایش می یابد. نخ تهیه شده بدین شیوه را میتوان با چرخ خیاطی بر روی انواع پارچه ها دوخت و این نخ ها در صورت قرار گرفتن در معرض گرمای بدن برق تولید می کنند. نخ های مورد اشاره اگر در معرض دمای ۳۷ درجه سانتیگراد که دمای بدن است، قرار بگیرند، می توانند در حدود ۰.۲ میکرووات برق تولید کنند.
به گفته سوزان دارابی این نخ سلولزی می تواند کاربردهایی در پزشکی هم داشته باشد و برای کنترل ساده شاخصهای مختلف در ارتباط با سلامت به کار گرفته شود. استفاده از این نخ ها تولید البسه تجدیدپذیر را هم تسهیل می کند.

1399/12/22
13:11:57
0.0 / 5
612
تگهای محقق ایرانی پارچه ای با قابلیت تولید برق عرضه نمود: ابداع , الكترونیكی , تكنولوژی , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم